přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Výkon roku na úvod Zlaté tretry

Hned v první disciplíně, předsunuté soutěži kladivářů a kladivářek, padl v Ostravě-Vítkovicích výkon roku! K tomu rekord mítinku a německý národní rekord!

Kladivo - muži

Prvními disciplínami Zlaté tretry byla soutěž kladivářů a kladivářek, která se uskutečnila již v pondělí odpoledne. V mužské části startovalo 9 mužů, z nichž osm mělo osobní rekordy nad hranicí osmdesáti metrů. "Rádi bychom v Ostravě viděli pokusy přes osmdesát," přál si před závodem sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Přestože se nakonec jeho přání nesplnilo, diváci viděli kvalitní soutěž. Již prvním pokusem poslal Polák Ziólkowski kladivo do vzdálenosti 79.02 m, čímž utvořil nový rekord mítinku. Původní rekord měl hodnotu 78.64 a v roce 1984 se o něj zasloužil František Vrbka. V pondělí se tedy zdálo, že pokoření magických osmdesáti metrů je pouze otázka času.

Ve druhé sérii prokázal Ziólkowski svoji formu a zlepšil rekord mítinku na 79.06, čímž si také o dva centimetry posunul své letošní maximum. Za vítězem olympijských her v Sydney se na druhém místě držel Japonec Murofushi a dále se pořadí měnilo. Po třetích pokusech opustil finálovou osmičku Slovák Charfreitag. Jeho výkon 74.43 z první série mu nestačil na pokračování v soutěži.

Drama přinesl samotný závěr soutěže. Přestože se diváci nedočkali kýžené osmdesátky, Japonec Murofuschi svým posledním hodem poslal kladivo do vzdálenosti 79.82 m a celou soutěž vyhrál. Na druhém místě skončil Polák Ziólkowski (79.06) a třetí Bělorus Devjatovskij (78.20).

Lukáš Melich se umístil na sedmém místě svým výkonem hned z první série 76.39. "Rozcvičování vypadalo dobře," svěřil se atlet pražské Dukly, který má již limit na srpnové mistrovství Evropy zajištěn. "Po světě se nekoná příliš kladivářských výkonů a v Ostravě se mi navíc líbí." K závodu dodal, že možná až moc chtěl, proto se mu nedařilo tolik, jak by si přál. Jeho soutěž probíhala takto: 76.39 - 75.29 - 74.69 - 75.32 - 73.54 - x.

Pro Japonce Murofushiho znamenal vítězný pokus 79.82 zároveň první letošní závodní výkon. "Celý rok jsem kvůli zranění neházel," řekl olympijský vítěz z Atén po závodě. "Nečekal jsem, že vyhraji, ale jsem samozřejmě velmi rád." V letošní sezoně, kdy se nekoná žádná velká mezinárodní soutěž, by chtěl znovu nabrat ztracenou formu. "Bude to rok návratu," dodal k tomu. Dlouhodobým cílem asijského rekordmana je úspěch na mistrovství světa v Ósace 2007 a obhajoba zlaté medaile v Pekingu 2008.


Kladivo - ženy

V soutěži žen viděli diváci na vlastní oči výkon roku, respektive výkony dva! Z osmičlenné skupiny kladivářek byla nakonec nejlepší Kubánka Yipsi Morenová, která svým posledním pokusem poslala kladivo do vzdálenosti 74.69 metrů. Znamená to výkon roku, nový rekord Zlaté tretry a také nejdelší hod na území naší republiky.

Morenová však v průběhu soutěže byla druhá. Jasně vedla Běloruská závodnice Olga Tsanderová. Právě ta svým hodem 74.54 ze třetí série vytvořila výkon roku 74.54 a zdálo se, že nenajde konkurentku. Morenová ji předstihla až svým posledním pokusem.

Na třetím místě skončila německá závodnice Betty Heidlerová. Výkonem 72.91 si nejen utvořila nové osobní maximum, ale zároveň posunula hranici německého národního rekordu.

Lucie Vrbenská zakončila soutěž na posledním místě s výkonem 64.39 metrů ze čtvrté série. Limit na mistrovství Evropy (67 m) jí tak unikl. "Přesto jsem spokojená," svěřila se po závodě. "Zlepšila jsem se letos o dva metry, forma mi jde nahoru. V limit jsem tajně doufala, zkrátka to nevyšlo." Dodala také, že snad kromě olympijských her a mistrovství světa takovouto konkurenci ještě neviděla. Soutěží prošla Lucie Vrbenská takto: x - 61.79 - x - 64.39 - x - x.

A jak prožívala vítězný hod nová vedoucí žena letošních tabulek Kubánka Morenová? "Měla jsem pocit, že jsem v kruhu trochu pomalá, ale posledním pokusem jsem se naštěstí probudila. Soupeřky házely výborně, soutěž měla vysokou úroveň a to mě vyhecovalo."

Celkově třetí kladivářka, nová německá rekordmanka Betty Heidlerová po závodě popsala své pocity takto: "Tvrdě jsem trénovala a tak jsem čekala dobrý výsledek. Přesto nedokáži říci, o kolik se letos ještě zlepším. Za prioritu považuji mistrovství Evropy, chtěla bych určitě skončit do osmého místa." O kvalitě pondělní soutěže svědčí i fakt, že ani 72.31 metrů Polky Skolimowské nestačilo na stupně vítězů.


Výsledky - kladivo:

MUŽI
1. Koji Murofushi (Jap.) 79.82, 2. Szymon Ziólkowski (Pol.) 79.06, 3. Vadim Devjatovskij (Běl.) 78.20, 4. Krisztián Pars (Maď) 78.06, 5. Ivan Tichon (Běl.) 77.93, 6. Olli-Pekka Karjalainen (Fin.) 77.79, 7. Lukáš Melich (ČR) 76.39, 8. Ilja Konovalov (Rus.) 75.38, 9. Libor Charfreitag (Sloven.) 74.43.

ŽENY
1. Yipsi Morenová (Kub.) 74.69 - výkon roku, 2. Olga Tsanderová (Běl.) 74.54, 3. Betty Heidlerová (Něm.) 72.91, 4. Kamila Skolimowská (Pol.) 72.31, 5. Manuela Motebrunová (Fr.) 71.29, 6. Martina Danišová (Sloven.) 67.89, 7. Yunaika Crawfordová (Kub.) 66.92, 8. Lucie Vrbenská (ČR) 64.39.

David Klempíř

Vytisknout