přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2010, 16:36

Výkon na velkém závodě má jinou hodnotu, ví Žalský

Včera v Pardubicích rozšířil řady pro Barcelonu Antonín Žalský. V koulařském kruhu s 20.21 doslova i obrazně neměl soupeře, závod však bral jako předvedení výkonu pro Kroměříž, za kterou by měl startovat na PMEZ příští víkend.

„Výkon na velkém závodě, jako se mi povedl loni na ME družstev, má jinou hodnotu,“ je si vědom Antonín Žalský. „Tady jsem měl závody přes silnici a navíc jsem potřeboval mít alespoň nějaký výkon kvůli poháru mistrů,“ přibližuje člen USK Praha, připravující se ovšem právě v Pardubicích a letos hostující za obhájce týmového titulu z AK Kroměříž. Včera nebyly podmínky na východě Čech, asi jako na většině území republiky, bůhvíjaké. „Byla pěkná „rákoska“, takže jsem se na pokusy ani nesvlékal,“ popsal situaci Žalský. „Možná je to ale někdy i lepší, než se nějak zvlášť chystat.“


Žalský při loňském prvním kole extraligy - foto: J. Kucharčík

A to potvrzuje i pardubický výkon. Sérii začal s pokusem jen o 1 cm kratším 20metrové hranice, což mu již stačilo k nominaci na mistrovství Evropy (o 9 cm). Ta by byla pro účastníka MS i OH mimochodem premiérová. Hned v následujícím vrhu se však vzepjal ještě více a náčiní z jeho ruky dolétlo na 20.21 metru. Poté už měřený pokus nepřidal.

Zato se mu výtečně zadařilo v diskařském kruhu, kde si zlepšil osobák na 58.50 m. „Disk beru jako doplňkovou disciplínu, kterou házím hlavně na podzim, jenom teď jsem si ho šel dvakrát zaházet. Nemám ale žádné srovnání, takže to pro mě o ničem vzhledem ke kouli nevypovídá.“ Pravdou je, že včera Žalský potrápil i Jana Marcella, jenž poslal disk jen o necelý půlmetr dál 58.99).

Kde se vzal hned na úvod takový výkon? „Zůstal jsem zdravý po celou přípravu,“ neváhá s odpovědí Žalský. „Loni jsem prošel sklem, předloni se mi zase udělal na prvních závodech výrůstek na achillovce,“ vypočítává patálie koulař, který se přes opožděný rozjezd v minulé sezoně dokázal nominovat na mistrovství světa v Berlíně, a také byl oporou při již zmíněném ME družstev v Leirii. „Doufám, že včerejší výkon ještě několikrát napodobím, aby nebyly žádné pochybnosti,“ přál si Žalský.

S podmínkami, které má v Pardubicích na přípravu, je spokojený. „Nic mi tu nechybí a já neexperimentuju, strávil jsem tu největší část přípravy.“ I když to nemá jako hlavní cíl, určitě by chtěl poupravit své osobní maximum 20.71, které bude v neděli platit již šest let. „Nechtěl bych, aby mi v tabulkách zůstal výkon z nějakých 24 let, když nejlepší věk je třicítka,“ přiznal nicméně vrhač, jenž této věkové hranice dosáhne nedlouho po ME v Barceloně. Na druhou stranu si je vědom: „Bylo to v Turnově, sedla mi forma, riskoval jsem a trefil ten hod, to se povede málokdy.“

Nečeká, že by na osobák nebo včerejší výkon útočil hned pozítří v Ostravě při prvním extraligovém kole. „Nemám to tam rád, kruh se jim moc nepovedl. Ale třeba to tam opravili, už dlouho jsem tam nebyl,“ připustil Žalský. Po soutěži družstev na domácí půdě jej čeká již zmíněný pohár mistrů s Kroměříží, který se opět odehraje na Pyrenejském poloostrově, v portugalské Vile Real de Santo Antonio. „Chtěl bych tam předvést hodně dobrý výkon,“ přeje si.

A jaké jsou Žalského dlouhodobé plány? „Do olympiády určitě vydržím, a pak se uvidí. Já ale nejsem ten typ, co ze dne na den skončí. Za nějaké družstvo v nižší lize budu určitě házet ještě dlouho. Protože mě to prostě baví,“ uzavírá.

Výsledky z Pardubic

Michal Procházka

Vytisknout