přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Vyjasňuje se evropský kalendář pro příští rok

Jasnější kontury nabírají pravidelné akce pod hlavičkou Evropské atletické asociace (EAA), zejména jde o jednodenní mítinky, ale také o mistrovství družstev nebo vícebojařský pohár.

Z předběžného kalendáře 2010 zveřejněného EAA, který ještě může doznat změn na Konventu asociace v závěru tohoto týdne, vyplývá:

Mistrovství Evropy družstev se uskuteční ve dnech 19. a 20. června na těchto místech: Superliga – Bergen, Norsko, 1. liga – Budapešť, Maďarsko (účast České republiky – společný tým mužů a žen), 2. liga – Bělehrad, Srbsko, 3. liga – Marsa, Malta.

Evropský pohár ve víceboji následuje o týden později, tedy 26. a 27. června: Superliga – Tallinn, Estonsko (účast ČR – ženy), 1. liga Hengelo, Nizozemsko (účast ČR – muži), 2. liga Ribeira Brava, Portugalsko.

Pokud jde o evropské „Permit“ mítinky, změna se netýká Memoriálu Josefa Odložila, ten zůstává ve vyšší úrovni „Premium“. Nově se v této skupině objevuje Barcelona a štětínský Pedros Cup v Polsku. Naopak zcela vypadl mítink v Tallinnu a na úroveň „Classic“ si pohoršila řecká Soluň a španělská Zaragoza. V ní přibyla nově německá čtveřice Cuxhaven, Chotěbuz, Leverkusen a Biberach, a také španělská Huelva a švédský Karlstad, mimo tuto kategorii zůstaly Bělehrad, Lappeenranta and Linec.

V halové sezoně EAA zbyly čtyři mítinky, když vypadl skokanský mítink v Bydhošti a juniorský v Moskvě. Chodcům přibylo portugalské Algarve, litevský Alytus a britský Essen, a naopak přišli o irský Dublin. A změny nastaly také v krosových závodech, kde bude ve Španělsku Alcobednas nahrazen Burgasem, nově byla přizvána také Budapešť, chybět bude zase Hannuit (Belgii) a Istanbul (Turecko).

Už dříve stanoveným vrcholem je Mistrovství Evropy v Barceloně, ve dnech 27. července až 1. srpna. Příští rok proběhne také premiérová evropská kvalifikace na mládežnickou olympiádu, 21. – 23. května v Moskvě; samotné Hry pak 14. – 26. srpna v Singapuru. Vedle klubových pohárů dospělých, mládeže, a mimo dráhu proběhnou shodně ve Francii Evropské poháry – vrhačů (20. a 21. 3. v Salon de Provence) a běžců na 10 km (5. 6. v Marseille). Rok završuje z pohledu hlavních akcí tradičně ME v krosu, které hostí portugalská Albufeira 12. prosince.

Soupis vrcholů 2010 z pohledu Evropy

Michal Procházka s využitím EME NEWS a stránek EAA