přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vyjádření ČAS k rozhodnutí EAA o pořadateli HME 2009

Na sobotním zasedání Rady EAA se rozhodlo, že pořadatelem HME 2009 se stane italský Turín. Přinášíme Vám vyjádření ČAS k této problematice.

„Po podzimním odmítnutí kandidatury Prahy a Istanbulu umožnila EAA vzít do hry italský Turín, který sice původně kandidovat chtěl, ale kandidaturu podal pozdě. EAA vyslala do Turína hodnotící komisi, která konstatovala, že kandidatura pro jejich víceúčelovou halu (byla postavena pro hokej na ZOH) je akceptovatelná v případě splnění podmínky o zvýšení roviny atletické dráhy. Podle informací předsedy ČAS Italové dnes písemně garantovali, že tuto podmínku, která znamená investici 10 milionů euro, jsou schopni EAA splnit (investici zajistí město Turín), tudíž EAA rozhodla o přidělení HME 2009 Turínu. Turínu bych na jednu stranu rád poblahopřál k vítězství, na druhou stranu mě však mrzí, že Praha dnes neměla možnost utkat se na Radě EAA s Turínem v rovném boji.

Velice nás mrzí, že EAA podmiňuje pořádání HME ve víceúčelových halách takovouto podmínkou, která do budoucna bude pro mnohé země neakceptovatelná, stejně jako je neakceptovatelná pro Prahu, neboť takové řešení je neefektivní a neúměrně drahé. Rozpočet na zvýšení dráhy tak v podstatě převyšuje rozpočet na vlastní organizaci celé akce.

EAA na náš dopis, kterým jsme na podzim roku 2005 rozporovali výhrady hodnotící komise EAA vůči Sazka Aréně, reagovala tím, že naše výhrady přezkoumá. Ale bohužel - nestalo se tak.  Český atletický svaz byl připraven jednat o dalších možnostech, které by vedly k tomu, aby se v Praze halové mistrovství Evropy uskutečnilo. Mrzí nás, že dnešním rozhodnutím Rady EAA tato možnost padá. Nicméně i přesto se nevzdáváme možnosti kandidovat na HME v atletice v dalších letech a budeme vyvíjet úsilí ke zreálnění podmínek pořádání HME v nových víceúčelových halách.“

                                                             Libor Varhaník, místopředseda ČAS