přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Vydařené první dopoledne českých juniorů

Srbský Nový Sad hostí jubilejní dvacáté mistrovství Evropy do 19 let. Na stadionu Karadžordže se do bojů v dopoledním programu zapojilo hned 7 českých atletů.

Jedinou kaňkou na čtvrtečním dopoledni je z českého pohledu vyřazení výškaře Sommerschuha, ostatní reprezentaci v náročných podmínkách uspěli. Velké vedro trápí především vícebojaře, kteří ve výhni blížící se 40 stupňům stráví ještě odpolední výšku. „Na stovce a dálce to ještě šlo, ale koule? V tomhle počasí hrozně ztěžkne v ruce,“ prohlásil po první třech dílech Pašiak. Přesto jej právě koule vynesla na průběžnou bronzovou příčku. Jeho parťák Hedvičák uzavírá první desítku se ztrátou 90 bodů na bednu, trojlístek našich doplňuje o dvě příčky zpět Helcelet. Koulařka Červenková se prosadila ze 7. místa do odpoledního finále, také ještě dnes se díky úspěchu v rozbězích představí v semifinále stovkaři Říčař se Zichem. Kvalifikace a rozběhy čekají odpoledne a večer také půlkařku Škabrahovou, stýplařku Bařinovou a oštěpaře Vadlejcha.

Kvalifikace a rozběhy s českou účastí
Výborně si s kvalifikací poradila koulařka Markéta Červenková. „V první sérii jsem přešlápla delší pokus, ale v druhé to naštěstí vyšlo,“ ohodnotila svoje kvalifikační úsilí, 14.25 m jí stačilo na sedmé místo. „Výkonnostně bych samozřejmě ráda lepší, ale vzhledem k tomu, že mi to v poslední době moc nešlo, jsem moc ráda za postup,“ zářila Červenková, kterou na MEJ připravil trenér Sládek, nyní je v péči Kreutera. Do finálové dvanáctky vstoupí v podvečer s nejlepším vrhem 16.46 Němka Kleebergová.

Václav Zich předvedl v druhém rozběhu stovky 10.60 (+0.8). Přestože v závěru dotahoval, skončil pátý, a musel čekat, zda jeho čas bude stačit na semifinále. Nakonec však svěřenec trenérů Dočkala s Konopem postupoval jako první poražený, absolutně pak 8. časem.
Martin Říčař svůj pátý rozběh v pomalejším čase 10.74 (-1.5) v podstatě snadno vyhrál. Pochopitelně i svěřenec trenéra Váni se tak představí mezi odpolední semifinálovou čtyřiadvacítkou.

Velmi záhy bohužel skončila výškařská soutěž pro Jana Sommerschuha. Svůj základ 195 i rovné dva metry zvládl hned napoprvé, 205 však bylo třikrát nad jeho síly a skončí tak dělěný 23. Pětice skokanů překonala kvalifikační normu 215 cm, na postup do sobotního finále stačilo i 210 napodruhé.

Desetiboj po disciplíně
Vůbec jako první začali svou soutěž desetibojaři, kde máme plné trojčlenné zastoupení. Nejlépe rozjel bitvu Jaroslav Hedvičák, který se díky času 10.90 na hladké stovce usadil na druhém místě pouhých 5 bodů za vedoucího Rakušana Distelbergera. „Stovka jakž takž jde. Měl jsem výhodu dobrého běhu,“ uvedl svěřenec trenéra Skřivánka. Adam Pašiak je po 11.22 na 9. místě, Adam Sebastian Helcelet za 11.43 na děleném 17. Všem čtyřem běhům foukal protivítr v rozmezí 0.5 až 2.3 m/s.

V dálce se nejlépe dařilo Adamu Pašiakovi (738) a mohlo by být ještě lépe, nebýt údajného milimetrového přešlapu ve třetí sérii, který diskutoval s rozhodčími. „Není to průšvih, ale osobák mám lepší. Ještě uvidíme, jestli uznají protest k mému třetímu pokusu. Nechal jsem si ho změřit, bylo by to 750, tak uvidíme,“ popsal Pašiak. Jinak by mu zůstalo 738 cm z prvních pokusů. Svěřenec trenérů Utíkala a Lubenského se nicméně posunul vpřed na páté místo o 6 b před kolegu Hedvičák, který předvedl 706. Helcelet si díky 687 polepšil o jedno místo na 16. příčku. Do čela se o pouhý bod dostal vítěz dálky Brit Gardiner (7.47).

Nejsilnějším koulařem je z našich Helcelet, 14.73 metru jej přiblížilo k první desítce. „Je to lepší než nic,“ nebyl přesto příliš spokojený svěřenec Tomáše Dvořáka. Pašiak zabojoval, když po dvakrát 13.30 přidal v poslední sérii 41 cm. „Techniku jsem ale nechal někde na ubytovně,“ litoval. V pořadí poklesl Hedvičák, který si připsal dle svých slov průměrných 12.34. Vedení si upevnil na 134 bodů Gardiner, který po dálce ovládl i kouli za 15.07. Bitva o další pozice je mnohem otevřenější.

Rozdělování placek
První medaile se rozdávaly v chůzi na 10 000 m. Ruskou nadvládu narušila jen Italka Palmisanová, která se výborným závěrem vklínila mezi šampionku Jelenu Alembekovou a bronzovou Ochotnikovou.

Páteční výsledky 

Michal Procházka

Vytisknout