přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Vycházejícími evropskými hvězdami junioři Grøvdalová a Lemaître

Norská vytrvalkyně a francouzský sprinter byli vybráni v anketě EAA za nejlepší mladé atlety starého kontinentu v hlasování veřejnosti, zástupců médií, federací a panelu expertů.

Každá ze čtyř skupin měla v hlasování, jež bylo uzavřeno před týdnem, váhu jedné čtvrtinu. Vítězi se stala Karoline Bjerkeli Grøvdalová a Christophe Lemaître. Norská běžkyně si suverénně doběhla na ME juniorů pro tituly na 5000 m a 3000 m př. Ve steeplechase dokonce drží již od loňska evropský rekord a letos se k němu před Novým Sadem přiblížila časem 9:33.34 na pouhých patnáct setin. Francouzský rychlík se přes nízký věk zařadil mezi nejrychlejší sprintery bílé pleti všech dob. Na MEJ ohromil časem 10.04, což není jen evropský juniorský rekord, ale neztratí se ani mezi dospělými. Jen devět Evropanů dokázalo v historii prolétnout rovinku za kratší dobu.

Grøvdalová drží národní juniorské rekordy nejen ve svých zlatých disciplínách ze Srbska, ale také stýplové dvojce a silniční desítce. Okusila už také účast na MS dospělých, ve svém rozběhu v Berlíně doběhla desátá, do finále nepostoupila. Sílu norských mládežnic podtrhly kolegyně Grøvdalové, překážkářka Vukicevicová (mistryně do 22 let) a sprinterka Okparaebová (stříbrná z halového ME), které se rovněž dostaly do elitní čtveřice. Nadvládu seveřanek narušila jen Ruska Krivošapková, bronzová z MS na čtvrtce. Nejlepší pětici uzavírá mladičký sprinterský supertalent Britka Williamsová.

Lemaître září především na stovce, ale i na kratší šedesátce má rekordní zápis, letos v hale na ní zaběhl 6.64, tedy rychleji než jakýkoli francouzský junior v historii. A stejně jako jeho ženská kolegyně se i Lemaître podíval do Berlína. Bez problémů postoupil z rozběhu na stovce, ve čtvrtfinále jej však vyřadila diskvalifikace za ulitý start. Do finále však postoupil se štafetou, když se mu s kolegy výtečně povedl rozběh (38.59). V boji o medaile už to tak slavné nebylo, Francouzům patřila nakonec osmá příčka. V soutěži sympatií, jakými vždy ankety jsou, předčil Lemaître, jiného mladého rychlíka, Gruzínce Gulijeva, kterého ovšem v přímém souboji v Novém Sadu na stovce porazil. Na bednu se k nim dostal Polák Lewandowski, osmý půlkař MS, už pod stupni skončil světový juniorský rekordman v kouli, Němec Storl, pátá příčka patří oštěpařskému šampionovi do 22 let Finu Manniovi.

Vítězové navázali na vítězství sedmibojařky Ennisové, běžkyně Twellové a dálkaře Howea a tyčkaře Holzdeppeho. Během týdne budou známy výsledky i hlavní ankety o nejlepšího evropského atleta roku.

Výsledky ankety Rising Star of The Year

Top 10 - ženy
1. Karoline Bjerkeli Grøvdalová (NOR)
2. Antonina Krivošapková (RUS)
3. Christina Vukicevicová (NOR)
4. Ezinne Okparaebová (NOR)
5. Jodie Williamsová (GBR)
6. Stephanie Twellová (GBR)
7. Sandra Perkovicová (CRO)
8. Anisya Kirdjapkinová (RUS)
9. Denise Hinrichsová (GER)
10. Natalya Popkovová (RUS)

Top 10 - muži
1. Christophe Lemaître (FRA)
2. Ramil Gulijev (AZB)
3. Marcin Lewandowski (POL)
4. David Storl (GER)
5. Ari Mannio (FIN)
6. Javier Cienfuegos (ESP)
7. Artur Noga (POL)
8. Eelco Sintnicolaas (NED)
9. Mikyta Nestěrenko (UKR)
10. Chris Clarke (GBR)

Michal Procházka

Vytisknout