přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Výběr ČR dnes zahájí boj o udržení v superlize EP

Ve společnosti nejkvalitnějších týmů starého kontinentu se tento víkend představí reprezentační celek mužů České republiky při superlize Evropském poháru.

Evropská nejvyšší soutěž, která se koná ve Florencii, je rozložena do tří dnů se zahájením v pátek večer. Dnes jsou na pořadu čtyři finálové disciplíny a rozběhy na 100 metrů.  

Česká výprava se dopravila do Florencie včera v podvečer letecky přes Milano, všichni atleti jsou zdravotně v pořádku. Dnes před polednem proběhla technická porada, v českém týmu byla provedena jedna změna. "Oproti původní nominaci došlo k výměně na 1500 a 3000 metrů. Šneberger poběží 1500 a na dvojnásobné trati Janoušek," vzkázal z dějiště poháru šéftrenér ČAS Václav Fišer.   

Česká reprezentace nastoupí jako nováček soutěže, v loňské sezoně se družstvu mužů podařilo vyhrát svou skupinu 1. ligy EP. Naposledy se český tým v nejvyšší soutěži představil v roce 1999, nejlepším výsledkem českého nebo československého celku dosud bylo šesté místo, kterého dosáhl několikrát v osmdesátých a devadesátých letech. "Papírově jsme na posledním místě, ale budeme se snažit se od této statistiky odpoutat. Vypadá to na 65 až 70 bodů, na šesté místo bude potreba asi osmdesát," uvedl k možnostem české reprezentace Fišer po dnešní technické poradě. Právě konečné šesté místo by znamenalo kýžené udržení v soutěži.    

Mezi hvězdy českého výběru patří vedle mílaře Michala Šnebergera olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle, který byl nominován do soutěže dálkařů, halový vicemistr světa ve skoku o tyči Adam Ptáček, účastník olympijského finále výškařů Svatoslav Ton, stříbrný muž posledního mistrovství Evropy Jiří Mužík na 400 m překážek či olympijští finalisté Petr Stehlík (koule) a Libor Malina (disk). Dva starty v individuálních disciplínách čekají sprintera Jiřího Vojtíka, se kterým se počítá i do štafety na 4x400 metrů. Na velký závod se chystá čtyřiadvacetiletý kladivář Lukáš Melich, jehož disciplína otevírá celou soutěž dnes ve 20.25 hodin. "Nebojím se toho, skončím třetí," předpovídá vrhač pražské Dukly, "Když skončím třetí, pan Brabec mě odnese do autobusu," připomněl Melich sázku se svým trenérem. Na 3000 m překážek se v českém dresu představí František Zouhar. "Startovní pole je nabité, můžu porazit maximálně jednoho nebo dva soupeře," uznává sílu soutěže běžec Olympu Praha.       

SPAR Evropského poháru 2005 se v kategorii mužů zúčastní družstva Francie, Německa, Španělska, Velké Británie, České republiky, Ruska, Polska a domácí Itálie. Prvenství obhajují Němci, kteří před rokem v Bydhošti těsně zvítězili před Francií a Polskem. 

NOMINACE NA SPAR EP MUŽŮ:
17.–19. 6. 2005 Florencie (Itálie)

100 m – Vojtík Jiří 
200 m – Vojtík Jiří 
400 m – Bláha Karel 
800 m – Růža Jaroslav 
1500 m – Šneberger Michal 
3000 m – Janoušek Václav 
5000 m – Kreisinger Jan 
110 m př. – Sajdok Stanislav 
400 m př. – Mužík Jiří 
3000 m př. – Zouhar František 
Výška – Ton Svatoslav 
Tyč – Ptáček Adam 
Dálka – Šebrle Roman 
Trojskok – Cholenský Tomáš 
Koule – Stehlík Petr 
Disk – Malina  Libor 
Kladivo – Melich Lukáš 
Oštěp – Bělunek Petr 
4x100 m – Stokláska Jan, Knebl Tomáš, Götz Rudolf, Zachoval Radek
4x400 m – Mužík  Jiří, Vojtík Jiří, Bláha Karel, Götz Rudolf, Uhlík Michal 
Náhradník: Bartůňek Vladimír (běhy)

Tomáš Klement

Vytisknout