Vrzalová ovládla kros v Salzburgu

pondělí 20. listopadu 2017
Uplynulý víkend byl nabitý běžeckými událostmi. V rakouském Salzburgu se dařilo i našim reprezentantům. Simona Vrzalová dokázala tento krosový závod opanovat. Jakub Zemaník doběhl čtvrtý.

Dva zástupci české běžecké školy se představili na krosovém závodě v rakouském Salzburgu. Na výbornou si vedla Simona Vrzalová. Účastnice loňského HME v Bělehradě i světového šampionátu v Londýně totiž v závodě na 6490 metrů triumfovala v čase 22:47, když se sebou nechala o tři vteřiny zpět domácí Rakušanku Nadu Pauerovou (22:50). Třetí příčku obsadila další běžkyně ze země našich jižních sousedů Illes Sandrinová (22:54). „Ve čtvrtek jsem se vrátila ze soustředění v Tatrách, takže byla cítit únava. Od závodu jsem příliš nečekala. Holky to rozběhly docela svižně a já se jich pouze snažila držet. Pak jsem nastoupila posledních 300 metrů a nakonec to stačilo na vítězství. Trať se mi moc líbila. Mám ráda takové závody. Teď se těším na mistrovství republiky v krosu,“ uvedla.

Jakub Zemaník si doběhl v závodě mužů pro čtvrté místo, když si s tratí dlouhou 8740 metrů poradil v čase 27:10. Svěřenec trenéra Černého bojoval až do posledních metrů o pódiové umístění. Na třetí místo Rakušana Andrease Vojty nakonec ztratil pouhé tři vteřiny (27:07). Druhý byl Švéd David Nilsson (26:50) a roli papírového favorita potvrdil Němec Richard Ringer, který přesvědčivě zvítězil v čase 26:35.

Nové Dillí

Svou půlmaratonskou premiéru si v Novém Dillí odbyla etiopská světová rekordmanka, olympijská vítězka a mistryně světa na dráhové desítce Almaz Ayanová. Přesto, že na této distanci startovala poprvé, vedla si naprosto suverénně, když si doběhla pro prvenství v čase 67:11. O svém primátu rozhodla nástupem kilometr před cílem. Druhá Ababel Yesnanehová na ni ztratila osm vteřin (67:19). Etiopanky závod jasně ovládly. Třetí finišovala Netsanet Gudetová za 67:24. Zástupci této běžecké velmoci dominovali i mužské kategorii, kde se z triumfu radoval Birhanu Legese v čase 59:46. Druhým místem ho podpořil při svém půlmaratonském debutu Andamlak Delihu (59:51), jenž o jedinou vteřinu porazil keňského rodáka v amerických barvách Leonarda Korira (59:52).

Valencie

Nový traťový rekord padl na maratonu ve Valencii. Postaral se o něj Keňan Sammy Kitwara, jenž svým vítězným časem 2:05:15 vylepšil dosavadní historické traťové maximum závodu o celých 58 vteřin. Pro Kitwara se jedná o druhý nejlepší kariérní čas. Valencijský maraton pro něj byl letos již čtvrtým, ale ty při předešlé v Bostonu, Berlíně a Amsterdamu nedokončil. Druhý doběhl jeho reprezentační kolega Evans Chebet za 2:05:30 a třetí byl již s téměř minutovým odstupem Etiopan Deribe Melka (2:06:38). Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Aberu Makuriová za 2:26:17.

Nijmegen

V nizozemském Nijmegenu se každoročně koná silniční závod na 15 kilometrů a v letošním roce mu kraloval Uganďan Joshua Cheptegei. Stříbrný medailista z letošního světového šampionát na trati 10 000 metrů dokázal zvítězil v historicky druhém nejrychlejším čase na silniční patnáctce 41:17. Na historické maximum Keńana Leonarda Komona ztratil pouhé čtyři vteřiny. Druhému Amdeworkovi Welelegnovi z Etiopie nadělil více než minutu.