přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vrhačský pohár v Tel Avivu

O víkendu proběhne šestý ročník Evropského vrhačského poháru a slibuje řádné zamíchání průběžnými světovými tabulkami.

Šestý ročník Evropského vrhačského poháru proběhne letos v izraelském Tel Avivu ve dnech 18. a 19. března. Do dvoudenního mítinku se zapojí 172 atletů z 29 zemí, včetně tří olympijských vítězů a šesti mistrů světa. Již tradičně se bude bojovat ve čtyřech disciplínách - kouli, disku, kladivu a oštěpu. Výkony budou bodovány a součet rozhodne o vítězné výpravě. Velkými favoritkami jsou Rusky.

Pojďme se v krátkosti podívat na možné favority:

MUŽI

koule
Na startu se objeví pět z osmi finalistů nedávného světového halového šampionátu. Papírově nejsilnějším bude stříbrný medailista z Moskvy Bělorus Andrej Mikhnevich (Běl.) - v Moskvě 21.37 m. Dalšími favority jsou další Bělorus Juri Belov, Španěl Manuel Martinez, Polák Tomasz Majewski, Rus Pavel Sofin (čtvrtý v Moskvě) a Rumun Gheorghe Guset (letos 21.04).

disk
Vítězství se očekává od čtyřnásobného vítěze poháru Estonce Gerda Kantera, který přijede obhajovat své loňské vítězství (66.05) Letos zatím vede světové tabulky výkonem 65.07 m. Jeho pozice může být ohrožena Španělem Pestanem (letos 63.87) a německým duem Möllenbeck (62.40) - Harting (61.87).

kladivo
Olympijský vítěz z roku 2000 Polák Ziolkowski zvítězil v poháru v letech 2003 a 2004 a také letos patří k největším adeptům na vítězství. Konkurenty mu budou mj. Maďar Krisztian Pars (letos 77.83), Ital Vizzoni, bronzový medailista z olympiády Esref Apak z Turecka (73.80) a Němec Holger Klose (76.14).

oštěp
Největší naděje si dělá mladá generace oštěpařů, do které patří např. Ainars Kovals z Litvy, Polák Igor Janik a ruský reprezentant Vladislav Shkurlatov s osobním rekordem 81.14. Nejlepší osobní výkon z přihlášených oštěpařů má Ronny Nilsen z Norska (84.73).

ŽENY

koule
Všechny tři medailistky z Moskvy se v plné slávě představí také v Tel Avivu. Těšme se na výkony halové mistryně světa Bělorusky Natalye Khoronekové, stříbrné Nadine Kleinertové z Německa (kterou jsme měli možnost vidět letos i v pražské Stromovce) a loňské vítězky Rusky Olgy Ryabinkinové (loni 18.41). Khoroneková s Kleinertovou už venku předvedly výkony za hranici 20 metrů.

disk
Největším jménem je olympijská a světová šampionka, již pětačtyřicetiletá Běloruska Ellina Zverevová. Své vítězství z vrhačského poháru z roku 2001 však bude chtít jistě zopakovat také Rumunka Nicoleta Grasuová a zazářit může rovněž mladá Němka Sabine Rumpfová.

kladivo
Možná nejnapínavější disciplína letošního ročníku. Sedm z přihlášených kladivářek má osobní maxima za hranicí sedmdesáti metrů. Italské duo Ester Balassiniová a Clarissa Clarettiová se letos pohybují okolo hranice 72 metrů. Ruská závodnice Gulfija Khanafejevová, olympijská vítězka z roku 2000 Polka Kamila Skolimowská a loňská vítězka Ivana Brkljacicová z Chorvatska jsou jen některé z žen, které budou útočit na letos zatím suverénní Italky.

oštěp
Zde by mohl být největší souboj o medaile mezi Sarah Walterovou z Francie, Zahra Baniovou z Itálie, Řekyní Likaovou a Španělkou Chillaovou. Všechny už v kariéře přehodily 62 metrů.

Vítězové loňského ročníku (Mersin - Turecko):

MUŽI
koule - Rutger Smith (Niz.) 21.00 m
disk - Gerd Kanter (Est.) 66.05 m
kladivo - Ivan Tikhon (Běl.) 80.79 m
oštěp - Aleksandr Ivanov (Rus.) 81.13 m

ŽENY
koule - Olga Rjabinkinová (Rus.) 18.41 m
disk - Natalja Sadovová (Rus.) 61.74 m
kladivo - Ivana Brkljacicová (Chor.) 71.00 m
oštěp - Steffi Neriusová (Něm.) 61.01 m

David Klempíř

Vytisknout