přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2004, 14:22

Vrhačské disciplíny ozdobou pražského mítinku

Soutěže koulařů a kladivářů budou na Memoriálu Josefa Odložila patřit k nejkvalitněji obsazeným disciplínám.

„Koule a kladivo mužů mohou být svým složením hodně podobné finálovým závodům na olympijských hrách,“ poznamenal k mítinku konanému 28. června v Praze na Julisce jeho ředitel Miroslav Ševčík. V koulařském sektoru se představí suverén letošní sezony, Američan Christian Cantwell. Vedoucí muž světových tabulek (22.54 m) se netají tím, že by v Praze rád atakoval hranici 23 metrů. „Cantwellův manažer skutečně uvedl, že by se o to na našem mítinku rád pokusil,“ prozradil Ševčík. Další hvězdou na Julisce bude africký rekordman Janus Robberts. Pětadvacetiletému Jihoafričanovi scházejí k dosažení 22 m pouhé 3 centimetry. Z dalších kvalitních koulařů figurují na startovní listině bronzový medailista z halového MS v Budapešti Joachim Olsen z Dánska, běloruský silák Jurij Bělov a finalista loňského MS v Paříži, Kanaďan Brad Snyder. Domácí atletiku budou zastupovat nejlepší čeští koulaři Petr Stehlík a Antonín Žalský, oba v této sezoně dokázali výrazně posunout hodnotu svých osobních rekordů.

Před rokem se na Memoriálu Josefa Odložila propracoval na třetí místo světové historie výkonem 84.86 m japonský kladivář Koji Murofushi, který patří mezi žhavé favority i letos. Zdatného soupeře bude mít ve vedoucím muži letošních světových tabulek, Maďaru Adriánu Annusovi. Ten se letos už blýskl výkonem 82.59 m. Jeho krajané Kristián Pars a Péter Botfa taktéž figurují v elitní světové desítce sezony. Vycházející hvězda, čerstvý finský rekordman Olli Peka Karjalainen, před týdnem překonal 82 metrů (82.15). Do pořadí závodu na Julisce mohou promluvit také dva vynikající slovenští vrhači, Libor Charfreitag a Miloslav Konopka. Z českých reprezentantů se představí národní rekordman Vladimír Maška a domácí Lukáš Melich.

Odložilův memoriál je druhým rokem zařazen do kategorie IAAF Grand Prix II, tento statut má zajištěn i pro příští ročník. V roce 2003 se stal druhým nejlépe hodnoceným atletickým podnikem své kategorie, když předstihl 5 mítinků IAAF Grand Prix.
„Máme zájem postoupit do vyšší kategorie, jdeme za tím postupnými kroky. Všechno je ale o penězích, není snadné sehnat odpovídající finanční prostředky na jednorázovou akci, která trvá jen několik hodin,“ prozradil Ševčík.

V rámci velkého atletického večera se 28. června na Julisce uskuteční slavnostní představení českých legend královny sportů. Diváci uvidí například olympijské vítězky Danu Zátopkovou, Milenu Rezkovou Hübnerovou nebo členy zlaté štafety na 4x100 m mužů z helsinského ME 1971. Od 15 hodin budou v předprogramu Memoriálu Josefa Odložila probíhat žákovské závody
O pohár pražského primátora, o dvě hodiny později začne tradiční Dukla mítink. Hlavní program pak odstartuje v 18 hodin soutěžemi tyčkařů a kladivářů.  

Tomáš Klement

Vytisknout