přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. března 2017, 20:21

Vrhači zápolili s evropskou konkurencí

Las Palmas na Kanárských ostrovech bylo o uplynulém víkendu dějištěm Evropského poháru ve vrzích. Do soutěží zasáhlo i šest českých reprezentantů. Jak si vedli proti soupeřům ze všech koutů Evropy?

V kladivářských kláních jsme měli hned trojí zastoupení. Mezi ženami dosáhla z naší dvojice lepšího umístění Kateřina Šafránková, která zaznamenala svůj nejlepší výkon v soutěži hned prvním pokusem, když její kladivo dolétlo do vzdálenosti 69.09, což jí stačilo v celkovém pořadí na šestou příčku. „Jsem trochu zklamaná. Musím říct, že podmínky byly ideální, ale asi jsem se ještě nesrovnala s tím, že závodím. Samotný výkon až tak tragický nebyl, ale rozhodně mám do léta co zlepšovat,“ uvedla. Tereza Králová obsadila výkonem 65.75 dvanácté místo. Vítězství z loňského roku obhájila Francouzka Alexandra Tavernierová (71.71).

V kategorii kladivářek do dvaadvaceti let se představila Kateřina Skypalová. Svěřenkyně trenérky Plašilové zvládla nejlépe 59.01 a ve výsledkové listině figurovala na jedenácté pozici. „Na můj vkus možná až moc foukalo, ale házelo se mi skvěle. Myslím, že na první závody, které se navíc konaly už v březnu, to není špatné,“ zhodnotila. Zvítězila Švédka Marinda Peterssonová (67.95).  

Velmi solidní výkon předvedla oštěpařka Nikol Tabačková. Mezi ženami do dvaadvaceti let skončila čtvrtá poté, co její šestisetgramové náčiní dolétlo v závěrečné sérii na 55.60, čímž splnila limit pro účast na juniorském evropském šampionátu v Grossetu. „Měla jsem problém se srovnat v konci rozběhu, protože foukal velký protivítr. Snažila jsem se soustředit na poslední pokus. Naštěstí mi vyšel, za což jsem ráda, mohu být spokojená,“ vzkázala. Závod opanovala olympijská vítězka z Ria Chorvatka Sara Kolaková, která hodila 61.01, což bylo dokonce dál než vítězka ženského závodu Martina Ratejová z Slovinska (60.66).

Diskařka Eliška Staňková dosáhla nejlepšího ženského seniorského umístění, když byla pátá za 57.89. Staňková předvedla vyrovnanou sérii, když se všechny její pokusy vešly do rozmezí jednoho a půl metru. „Jak jsem říkala, tak tento Evropský pohár je o tom, komu to ulítne. Zatím nejsem moc vyházená. Sice mi žádný hod neulétl, ale výsledek je celkem dobrý. Vše padalo do jednoho kýble, jak se říká. Rozhodně mám na čem stavět pro letní sezónu,“ nechala se slyšet. Závod opanovala Francouzka Mélina Robert-Michonová za 62.35.

V diskařském kruhu zápolil i Tomáš Voňavka. Jeho nejdelší hod měřil 55.95 a v celkovém hodnocení skončil na patnáctém místě. Hodem dlouhým 65.73 se blýskl vítěz Luska Weisshaidinger z Rakouska

Letošní nejlepší světový výkon zaznamenal vítěz v hodu oštěpem mužů Julian Weber z Německa. Jeho oštěp se zapíchl na 85.85.

Koulařským kláním kralovali Mesud Pezer z Bosny a Herzegoviny (20.69) a čerstvá halová evropská mistryně Anita Mártonová z Maďarska (18.05). 

Petr Jelínek

Vytisknout