přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. března 2017, 18:57

Vrhači odcestují na Evropský pohár

O nadcházejícím víkendu poměří naši vrhači síly se zahraniční konkurencí v rámci Evropského poháru, který letos hostí Las Palmas na Kanárských ostrovech.

Oproti loňskému roku, kdy se toho klání konalo v rumunském Aradu, čeká naše reprezentanty mnohem vlídnější počasí. Česká výprava je skromnější než ta, která reprezentovala loni. V Rumunsku zasáhlo do bojů celkem devět atletů. Letos v Las Palmas jich bude na startu šest. V nominaci jsou kladivářky Kateřina Šafránková, Kateřina Skypalová a Tereza Králová, oštěpařka Nikol Tabačková, diskařka Eliška Staňková a diskař Tomáš Voňavka.

Druhé místo z loňského roku nebude obhajovat ženský tým, jelikož tentokrát chybí ve výběru koulařka. „Z oštěpařek padaly v úvahu ještě Nikola Ogrodníková a Jarmila Jurkovičová. Nikola je ovšem na soustředění v Jihoafrické republice a Jarmile onemocnělo dítě. Nemohla tedy odcestovat ani jedna,“ říká šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. Chybět bude i koulařka Markéta Červenková, která byla loni v Aradu třetí. „Jelikož jsme nepostavili družstvo žen, hlavním cílem výpravy je, aby naši reprezentanti otestovali aktuální formu po dlouhé zimní přípravě,“ dodává Dvořák.

Loňské umístění na stupních vítězů bude obhajovat diskařka Eliška Staňková. Pro finalistku evropského šampionátu v Amsterdamu se bude jednat o první letošní start. „V zimní přípravě jsem měla problémy se zády, ale už se to zlepšuje a myslím, že jsem připravena dobře. Zatím jsme venku házeli asi jen čtyřikrát, ale zimní pohár je o tom, jestli nám to sedne. Nikdo není v tuto dobu vyházený. Budu spokojena, pokud budu házet dobře technicky a třeba z toho budou i zajímavé metry. Samozřejmě mě oproti loňsku těší destinace s příjemnějšími klimatickými podmínkami,“ řekla před odletem.

Ze sestavy, která reprezentovala v Aradu je v té letošní i kladivářka Tereza Králová. Ta by ráda vylepšila umístění z loňského Evropského poháru, kdy skončila desátá. Doplní ji Kateřina Šafránková. Devátá žena mistrovství Evropy v Amsterdamu se na první letošní kladivářský závod těší. „Příprava byla hodně dlouhá, tak se těším, že si ji zpestřím startem na Evropském poháru. V neděli jsem si vyzkoušela břemeno a byl z toho osobák. Samozřejmě jsem v plném tréninku, takže výsledek je velkým otazníkem, protože ještě nejsem vyházená, takže jsem sama zvědavá,“ nechala se slyšet. Kladivářské trio zkompletuje Kateřina Skypalová. Pro dorosteneckou mistryni Evropy v kladivu to bude první start v seniorském reprezentačním týmu. „Ráda bych si na Kanárech hodila osobní rekord. Byla bych spokojena, kdybych pokořila šedesátimetrovou hranici. Příprava jde zatím skvěle, až tedy na její začátek, kdy jsem měla problémy s břichem. Nyní už se cítím dobře. Jsem ráda, že se Evropský pohár koná v destinaci, kde je teplo,“ uvedla.

Oštěpařskou zástupkyní bude Nikol Tabačková, který bude závodit téměř po devíti měsících. „Jelikož to bude můj první závod od juniorského mistrovství světa v Bydhošti, tak chci závod hlavně absolvovat ve zdraví. Ráda bych splnila limit na MEJ, s tím bych byla spokojena. Jsem ráda, že se Evropský pohár odehraje v destinaci, kde panuje teplé počasí. Bude to příjemná změna po dlouhé zimní přípravě,“ dodává.

Šestičlennou sestavu pak doplňuje ještě další účastník loňského mistrovství Evropy v Amsterdamu diskař Tomáš Voňavka.

Evropský pohár ve vrzích proběhne ve dnech 11.-12. března v Las Palmas na Kanárských ostrovech. 

Petr Jelínek

Vytisknout