přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2017, 15:59

Vrcholy Diamantové ligy 2016 – 1. díl

Nejprestižnější atletický seriál má za sebou svůj sedmý ročník. I letos v jeho rámci nebyla nouze o vynikající výkony a dramatické souboje. Přinášíme vám přehled toho nejlepšího z prvních sedmi mítinků Diamantové ligy.

Doha

Mezi nejlepší momenty mítinku v katarské metropoli patřil trojskokanský souboj mezi kolumbijskou suverénkou této disciplíny Caterine Ibargüenovou a novým objevem z Venezuely Yulimar Rojasovou, která jen o necelé dva měsíce dříve získala titul halové mistryně světa. Rojasová si v tomto duelu dokonce vylepšila osobní rekord na skvělých 14.79. Na triumf jí to ovšem nestačilo, jelikož Ibargüenová dokázala v páté sérii doskákat na 15.04, čímž vylepšila rekord mítinku. Kolumbijka tak prodloužila svou neporazitelnost na dvaatřicet závodů.

Velmi kvalitní sprinterský souboj předvedly na stovce Dafne Schippersová a Tori Bowieová. Nizozemce k prvenství nestačil ani druhý nejlepší čas její kariéry 10.83, protože Američanka prolétla cílem ještě o tři setiny rychleji ve vyrovnaném osobním rekordu 10.80.

První ze svých běžeckých galapředstavení v rámci Diamantové ligy předvedla Etiopanka Almaz Ayanová, která na trojce zaostala časem 8:23.11 jen necelou vteřinu za svým národním rekordem. Americká tyčkařka Sandi Morrisová vyrovnala úspěšným pokusem na 483 centimetrech rekord Diamantové ligy.

Šanghaj

Hned v úvodu sezóny uštědřil nečekanou porážku Francouzi Renaudu Lavilleniemu americký tyčkař Sam Kendricks, když se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 588 centimetrů. Před tímto závodem ovládl Lavillenie sedm mítinků DL v řadě.

Rekord mítinku padl na stýplu žen, kde si pro něj doběhla Keňanka Hyvin Kyiengová v čase 9:07.42. V tomto závodě o sobě ovšem dala poprvé výrazněji vědět teprve devatenáctiletá běžkyně z Bahrajnu Ruth Jebetová, která po většinu závodu vedla, ale o vítězství ji připravil pád na překážce.

Na stodesítce překážek se zaskvěl Jamajčan Omar McLeod, když zaznamenal čas 12.98. V letošní sezóně byl tak jediným překážkářem, který zdolal hranici třinácti sekund. Další historické maximum mítinku překonala chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, když poslala své náčiní na 70.88. Stejně jako u McLeoda, i u ní se jednalo o výkon, kterým ovládla světové tabulky roku 2016 ve své disciplíně.

Rabat

Diamantový seriál se poprvé ve své historii přesunul do marockého Rabatu. Etiopanka Almaz Ayanová útočila na pětikilometrové trati na světový rekord své krajanky Tirunesh Dibabaové. Nakonec za ním zaostala časem 14:16.31 o víc než pět vteřin. Přesto se jednalo o pátý nejrychlejší čas historie na této trati.

Na africké půdě se dařilo i dalším „domácím“ atletům. Jihoafričanka Caster Semenyaová opanovala závod na 800 metrů ve výborném čase 1:56.64. Keňský stýplař Conseslus Kipruto zahájil svou cestu za diamantovou trofejí triumfem za 8:02.77 a jihoafrický dálkař Ruswahl Samaai si při svém vítězství vyrovnal osobní rekord poté, co dolétl na 838 centimetrů. Rekord mítinku pak zaznamenala Řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová, která překonala 475 centimetrů.

Eugene

Domácího prostředí dokonale využila americká překážkářka Kendra Harrisonová, když proběhla rovinku s ploty za 12.24 a zaostala pouhé tři setiny sekundy za světovým rekordem Bulharky Donkovové.

Na světové historické maximum se útočilo též na ženském stýplu. Tentokrát byla rychlejší Ruth Jebetová. Stala druhou ženou historie, která se dostala na této trati pod devět minut, když zaběhla 8:59.97. Do pokoření světového rekordu Rusky Galkinové jí chyběla 1.16 vteřiny. Zároveň se jednalo o asijský rekord. Skvěle běžela i druhá Hyvin Kiyengová. Její čas 9:00.01 je třetím nejrychlejším v historii.

V Eugene se tradičně daří i sprinterským disciplínám, což potvrdily ženy v závodě na 200 metrů. Zde kralovala domácí Tori Bowieová za 21.99 před Dafne Schipperosovou (22.11) a Jamajčankou Elaine Thompsonovu (22.16). Na čtvrtce mužů to byl souboj mezi tradičními rivaly Kirani Jamesem z Grenady a zkušeným Američanem LaShawnem Merritem, který vyzněl lépe pro prvně jmenovaného, jenž proběhl cílem v čase 44.22.

Na běžeckých tratích zazářil Brit Mohamed Farah. Ten ovládl běh na 10 000 metrů ve výborném čase 26:53.71. Ve vrzích zase udělal radost domácímu publiku koulař Joe Kovacs, jenž si připsal plný bodový zisk za 22.13.

Řím

Také v Římě odolal světový rekord na 5000 metrů Tirunesh Dibabaové útoku Almaz Ayanové. Ovšem Etiopanka se mu časem 14:12.59 přiblížila již na 1.44 vteřiny.

Kolumbijka Caterina Ibargüenová prodloužila svou vítěznou sérii na 34 triumfů. Stačil jí k tomu výkon 14.74. V rámci Diamantové ligy se poprvé v sezóně 2016 představil Wayde van Niekerk a svůj start proměnil v prvenství v čase 44.19. Jeho krajanka Caster Semenyaová vyrovnala svůj tehdy nejlepší výkon roku na půlce časem 1:56.64.

Na stýplu si připsal další plný bodový zisk Keňan Conseslus Kipruto a vylepšil přitom svůj nejlepší světový sezónní výkon na 8:01.41. Na stovce byla nejrychlejší Jamajčanka Elaine Thompsonová za 10.87 a v dálkařském sektoru se radoval Brit Greg Rutherford, který dolétl na 831 centimetrů.

Birmingham

Každá série jednou končí a jedna velká byla přerušena právě v Birminghamu. Až v pětatřicátém závodě našla přemožitelku trojskokanská královna Caterine Ibargüenová. Stala se jí Olga Rypakovová z Kazachstánu. Kolumbijka totiž skočila v závodě nejlépe 14.53, zatímco Rypakovová zaznamenala 14.61.

Britské publikum se těšilo hlavně na svého miláčka Mohameda Faraha a ten se jim za jejich přízeň odměnil národním rekordem na trati 3 000 metrů, když proběhl trať vítězně za 7:32.62.

V Birminghamu se dařilo i skokanským disciplínám. Katarský výškař Mutaz Essa Barshim se úspěšně přenesl přes 237 centimetrů a bral plný počet bodů. Kubánská tyčkařka Yarisley Silvaová dokonce výkonem 484 centimetrů vylepšila rekord Diamantové ligy.

Třetí prvenství za sebou zaznamenal na stýplu Conseslus Kipruto. Osm minut však ani tentokrát nepokořil. Chybělo mu dvanáct setin. To jeho krajan David Rudisha zaběhl na netradiční trati 600 metrů kontinentální rekord 1:13.10. Druhý Francouz Pierre Ambroise Bosse vylepšil evropský rekord na 1:13. 21. A do třetice keňské vítězství. V novém rekordu mítinku 3:29.33 se na patnáctce radoval Asbel Kiprop.

Oslo

V norském hlavním městě zazářila Nizozemka Dafne Schippersová na dvoustovce, když proběhla cílem v čase 21.93, což byl nejen rekord mítinku, ale i Diamantové ligy.

Velmi kvalitní výkon byl k vidění v oštěpu, kde závod opanoval Němec Thomas Röhler, jehož oštěp dolétl do vzdálenosti 89.30. Z vrhačských výkonu jistě stojí za zmínku i ten koulařský Američana Joea Kovacse (22.01).

Asbel Kiprop dokázal popáté v kariéře vyhrát tradiční závod Dream Mile. Tentokrát získal primát v čase 3:51.48. 

Petr Jelínek

Vytisknout