přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. dubna 2010, 23:58

Vrcholem v Dakaru kladivo Wlodarczykové a dálka Badjiho

O nejvýraznější výkon se v Senegalu postaraly světová rekordmanka v kladivu z Polska a domácí dálkařská naděje. Nepadlo však letošní maximum, v řadě disciplín ovlivnil letecký kolaps kvalitu obsazení.

Polská kladivářka při svém minulém závodě (ve finále berlínského MS) hodila světový rekord, ale ihned poté si zranila kotník a sezonu ukončila. Nový rok však Anita Wlodarczyková, začala velmi dobře. V senegalském hlavním městě pří druhém mítinku série „IAAF World Challenge“ byl její výkon jedním ze dvou nejvýraznějších.


Wlodarczyková při loňské Zlaté tretře - foto: www.graf.cz

Jejích 75.13 metru z druhé série (vyhrála by i prvním hodem 73.29) se nicméně zařadilo až na třetí příčku aktuálních tabulek, 53 cm za vedoucí Rusku Lysenkovou. Ta v dakarském závodě výkonnostně pohořela (70.03), ač jí to výsledkově stačilo na třetí příčku. Alespoň v úvodu byla Wlodarczykové soupeřkou Marina Marghievová, moldavská vrhačka hned úvodním pokusem 72.14 atakovala vlastní národní rekord (72.53m – 2009), pak se ale již nezlepšila.

I v druhém závodě, v němž byl k vidění zajímavý výkon, se úplné čelo tabulek neměnilo. Domácí favorit Ndiss Kaba Badji si připsal prvenství a s 8.27m (+0.7) se zařadil na druhou pozici o 6 cm za Australana Noffkeho. Další čtyři Badjiho soupeři se dostali za 8metrovou hranici, třem z nich však k tomu pomohl vítr nad povolenou hranici 2 m/s. Mezi ženami pak řádil doslova uragán, údaje o větru u výkonů nejlepší osmičky skokanek se pohybovaly mezi +3.2 a 5.8 m/s. Vítězná Američanka Jinmohová tak doslova doletěla na 687, ani to by však za regulérních podmínek nebylo maximum sezony.

Očekávaného prvního v cíli měla půlka, Jihoafričan Mulaudzi se prosadil s 1:46.15 v těsném finiši s Britem Rimmerem a Keňanem Richardem Kiplagatem. Podobně předpokládaného vítěze měla mít i ženská osmistovka, Keňanka Nancy Jebet Langatová však „v pochodu padlých“ (nebyla pokořena hranice 2:10) podlehla Marokánce Malice Akkaouiové.

Další čas pod 51 vteřin přidala čtvrtkařka z Botswany Amantle Montshová, po dosud platném výkonu roku z Abidžanu 50.34 po týdnu běžela 50.94. Dařilo se také jejímu krajanu Kgosiemangovi, který jako jediný zdolal 226 cm a nechal za sebou mj. všechny favority jako Američany Nieta s Jonasem nebo Rusa Těrešina. Mužskou čtvrtku ovládl také Afričan. Kikaya, borec s osobákem 44.10 se tu však prezentoval na své poměry bídným časem 46.90.

Krátké sprinty ovládli až na mužskou dvoustovku jamajští sprinteři. Sheri-Ann Brooksová brala v Dakaru dokonce double, když na 100 metrech kralovala s 11.33 (+2.4 m/s), na 200 rovněž s přehledem za 23.27 (+0.7). Mezi muži si se soupeři hladce poradil Lerone Clarke v čase 10.19 (+0.8), zmíněnou výjimku tvořil na dvojnásobné trati Ben Youssef Meité (Pobřeží Slonoviny) (20.86/+2.2), i přes vítr jediný pod 21 s.

Vypsané dlouhé překážky ovládli Jamajčanka Nickiesha Wilsonová (57.82), a Jihoafričan Cornel Fredericks (49.33). Další porážku připravil Tariku Bekelemu na hladké trojce Suleiman Simotwo. Vysvětlením „praktické neznámosti“ Keňana budiž vítězný čas 7:45.15, který je pro třicetiletého běžce novým osobním rekordem.

V koulařském sektoru nepadly ani v jednom případě hranice výraznější výkonnosti, a tak se při pátečním prologu na ostrově Goree prosadili Portugalec Fortes s 19.65 m a Američanka Camarena-Williamsová (18.81).

Výsledky zde.

Michal Procházka

Vytisknout