přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vrchol domácí sezony na nové dráze

Po deseti letech se mistrovství České republiky mužů a žen na dráze vrací na pražský Strahov.

Dráha na stadionu Evžena Rošického prošla nedávno kompletní rekonstrukcí a získala příslušnou certifikaci IAAF.

Minulý víkend se zde uskutečnil Evropský pohár v atletice. O kvalitě nově položeného povrchu svědčí národní rekord Zuzany Hejnové na 400 m překážek a druhý nejrychlejší čas v české historii na 200 m mužů v podání Jiřího Vojtíka. Rychlý a tvrdý povrch Conipur by měl napomoci atletům k co nejlepším výkonům také tuto sobotu a neděli.

„Osobně se velmi těším na půlku,“ říká šéftrenér reprezentace Václav Fišer. „Nastoupí proti sobě Michal Šneberger a Jaroslav Růža, který potřebuje splnit limit na mistrovství Evropy.“ Podle šéftrenéra by právě souboj těchto dvou měl Růžovi velmi pomoci. Dalším adeptem na Göteborg je překážkář Stanislav Sajdok, který letos již dvakrát běžel pět setin za limitem. Favoritem na 200 metrů je jednoznačně Jiří Vojtík. Ten před týdnem zaběhl nádherných 20.62 s. „Národní rekord je už hodně vousatý,“ naznačil své ambice Vojtík po doběhu.

Co se běhů týká, spekuluje se o tom, že v rámci šampionátu zkusí zaběhnout limit na letošní mistrovství světa do 19 let juniorská štafeta.

V technických disciplínách se diváci dočkají návratu dvou velkých jmen. Po operaci se o limit na Evropu pokusí koulař Petr Stehlík, do soutěže oštěpařů je po operaci lokte přihlášen Miroslav Guzdek. Ve výšce se při absenci Jaroslava Báby bude o titulu rozhodovat nejspíše jen mezi Svatoslavem Tonem a Tomášem Janků. Do soutěže je mimo jiných přihlášen i Jan Janků. Šéftrenér ČAS je zvědavý také na tyč, v níž se předvedou např. Adam Ptáček, Štěpán Janáček, Roman Šebrle, Tomáš Dvořák a Jan Kudlička. „Věřím, že Honza Kudlička trochu zamotá pořadím,“ říká Václav Fišer. „Na Pražské tyčce ukázal své možnosti a teoreticky může bojovat o třetí místo. Tyčka je ale nevypočitatelná disciplína.“

Na Strahově budou k vidění oba naši nejlepší desetibojaři. Tomáš Dvořák je týden před Evropským pohárem ve vícebojích přihlášen na tyč, dálku, kouli a oštěp. Roman Šebrle dal zřejmě přednost domácímu šampionátu před startem v německém Ratingenu. Startovat by měl na 110 m překážek, v tyči, kouli a disku.

V ženských soutěžích stojí za zmínku start (a téměř jisté vítězství) Aleny Rücklové na 400 m překážek. Zuzana Hejnová se rozhodla běžet pouze hladkou čtvrtku a přímého souboje dvou nejlepších českých překážkářek současnosti se tedy diváci nedočkají. Na čtvrtce poběží také Ludmila Formanová, která je zároveň přihlášena na 800 metrů. Přestože nemá letos splněný limit na tuto trať, technický delegát udělal výjimku z pravidel a start jí povolil. Nereálný není útok Ludmily Formanové na limit pro mistrovství Evropy. Řekla to její trenérka Jarmila Kratochvílová. „Není to ale hlavním cílem,“ dodala.

V trojskoku si limit na Evropu minulý víkend zajistila Šárka Kašpárková a bude startovat i na domácím šampionátu. Dokázala zde vyhrát již sedmkrát a jak je vidět, stále má vynikající formu. Ve výšce bude jistě všechny zajímat, zda si Barbora Laláková zlepší osobní rekord pod otevřeným nebem ze současných 1.94 metru opět o kus výše, stejně jako v jaké formě nastoupí o víkendu Iva Straková. Tu letos pronásledují bolesti zad a na jejích výkonech je to znát. „Nedávno jsem si viděl skákat a vypadalo to velmi nadějně,“ řekl Václav Fišer. Nominace na Evropu by tak pro Strakovou nemusela být až tak náročná. V několika technických disciplínách jsou dle přihlášek jasné favoritky. Zejména Věra Cechlová Pospíšilová v disku, Lucie Vrbenská v kladivu či Jana Kárníková v kouli. Dálkařský sektor bude patřit mimo jiné Lucii Komrskové, Denise Ščerbové a Martině Darmovzalové. Lucie Komrsková drží letos nejlepší český výkon. „Darmovzalová je nevyzpytatelná a jestli to ulítne Ščerbové, může z toho být klidně 670 centimetrů,“ domnívá se šéftrenér reprezentace.

V oštěpu uvidí diváci kompletní trio našich nejlepších oštěpařek a tam už papírové předpoklady tak jisté nejsou. Přímý souboj Brejchová, Špotáková, Klimešová by naopak měl přinést velice pěkné výkony. „Jestli se těším na některou z ženských disciplín opravdu hodně, pak je to právě oštěp,“ nechal se slyšet Václav Fišer.

David Klempíř

Vytisknout