přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Vrchol domácí halové sezony slibuje špičkovou atletiku

31. ročník halového mistrovství republiky přinese o víkendu v hale Otakara Jandery v Praze dva dny plné skvělých soubojů v technických i běžeckých disciplínách.


Foto: Josef Čech

Mimořádně atraktivní disciplínou mistrovství bude podle všeho výška mužů. Bronzový muž olympijských her v Aténách Jaroslav Bába se dělí o vedení v letošních světových tabulkách českým rekordem 2.37 m, Svatoslav Ton je výkonem 2.31 aktuálně na osmé pozici. Titul by měl obhajovat další olympionik Tomáš Janků, který má kvůli svalovému zranění na svém kontě dosud jediný start v sezoně. V soutěži se objeví i jeho bratr Jan, v této sezoně usilující o start na halovém ME.

Souboj o výškařského krále světové velmoci v této disciplíně bude v hale O. Jandery sledovat i renomovaný statistik a redaktor amerického měsíčníku Track and Field News Ed Gordon. "Ed už byl minulý týden v Čejkovicích, pak se ještě chystá do Jablonce. Objíždí výškařské závody u nás, protože tu cítí špičkové výkony," vysvětlil účast Gordona na mistrovství České republiky jeho kolega Jiří Havlín.     
  
Výšku žen ozdobí start Ivy Strakové, mistryně republiky pod střechou z roku 2003. "Mistrovství republiky určitě nebudu brát jen jako trénink na mistrovství Evropy. Určitě se budu prát o titul, těch zlatých jsem zatím moc nezískala," uvedla Straková na dnešní tiskové konferenci Českého atletického svazu. Výškařka domácího Olympu již splnila limit na HME v Madridu výkonem 1.94 metru. Největší soupeřku bude mít v Barboře Lalákové, další adeptce na limit pro evropský šampionát. Letošní maximum obhájkyně mistrovského titulu má hodnotu 1.88 metru. O centimetr méně v této sezoně překonala vítkovická Romana Dubnová. "Obě se pokusí Strakovou v nominaci doplnit. Laláková už se letos o limit 192 cm pokoušela," věří šéftrenér Českého atletického svazu Václav Fišer.         

V tyčkařském sektoru by měli svést další z prestižních soubojů tréninkoví partneři Adam Ptáček a Štěpán Janáček. Před dvěma lety na halovém mistrovství ČR v Bratislavě oba borci zdolali 5.70 m, což je platný rekord šampionátu. Nejlepší výkon české historie drží Ptáček výkonem 5.81. Halovému vicemistrovi světa Ptáčkovi i dvojnásobnému účastníkovi olympijských her Janáčkovi půjde o limit na HME, který je 5.60 m. Ptáčka však v poslední době trápí bolesti třísel, jeho start ve Stromovce je tak ohrožen.
  
Domácí jedničkou nad překážkami je momentálně Stanislav Sajdok, také on usiluje o splnění normy pro účast na mistrovství Evropy. Vylepšením osobního rekordu na 7.82 se k ní přiblížil na pět setin. Cenné kovy by neměly uniknout dalším kvalitním překážkářům Janu Čechovi a Petru Svobodovi. Lucii Martincové se v loňské sezoně právě na mistrovství republiky podařilo kvalifikovat se na halové MS, když zvítězila v osobním rekordu 8.07. Pro účast v Madridu potřebuje zaběhnout čas 8.14, za nímž letos zaostává 9 setin. 

V soutěži dálkařů bude vedoucí muž domácích tabulek Štěpán Wagner (7.96 m) testovat formu před svým seniorským debutem na evropské scéně a motivovat Petra Lamparta k dosažení kýženého výkonu 7.95 m. Mezi ženami nastoupí dvě dálkařky se splněným limitem pro madridský šampionát 6.55 metru Denisa Ščerbová a Martina Darmovzalová. Ščerbová před týdnem v Bratislavě přepsala rekordní listinu České republiky, když skokem 6.64 m překonala o centimetr 28 let staré maximum Jarmily Nygrýnové. Do boje o zlatou medaili i limit na HME se zapojí také Lucie Komrsková, nejzkušenější z českých dálkařek. Závodnice USK Praha se o splnění limitu pokusí již zítra na Zimní Pražské tyčce ve strahovské hale. Své letošní maximum 19.75 by měl atakovat koulař Petr Stehlík, jedenáctý muž evropských tabulek. 

V dalších třech disciplínách by se měli představit držitelé halových rekordů ČR. Radek Zachoval nastoupí proti šestému nejrychlejšímu dvoustovkaři Evropy Jiřímu Vojtíkovi, jistému účastníkovi HME v Madridu. Tyčkařka Pavla Hamáčková bude při neúčasti zraněné Kateřiny Baďurové jasnou kandidátkou mistrovského titulu. Doskočit si pro letenku do Madridu má za cíl dvojnásobná vicemistryně Evropy v hale, trojskokanka Šárka Kašpárková.

Vynikající formu dlouhodobě prokazuje mílař Michal Šneberger, který na konci ledna ve Stuttgartu výkonem 3:38.88 na 1500 metrů ubral z vlastního národního rekordu jednu desetinu. Na domácím šampionátu je šestadvacetiletý běžec přihlášen na dvojnásobnou trať. Letošní česká jednička na 800 metrů Jaroslav Růža se bude pokoušet o splnění limitu na halové ME (1:48.00). V sobotu na mítinku v Linci dosáhl času 1:48.50, kterým se zařadil na šesté místo české halové historie. Přesně tři desetiny tak svěřenci trenéra Kupky scházely, aby se nominoval na červencové mistrovství Evropy do 22 let v Erfurtu.    

Podrobnosti k halovému mistrovství ČR v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout