přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vrchol domácí halové sezony - Mistrovství ČR mužů a žen

Hala Otakara Jandery v Praze ve Stromovce přivítá 33. ročník halového mistrovství České republiky mužů a žen.

Dvoudenní šampionát se uskuteční ve dnech 24. a 25. února 2007, atleti budou mít poslední možnost plnit limity na blížící se halové ME v Birminghamu. Uzávěrku nominace stanovil Český atletický svaz na 25. února, k dnešnímu dni normy pro účast na HME dosáhlo jedenáct českých atletů – Jiří Vojtík (400 m), Romana Dubnová, Tomáš Janků a Svatoslav Ton (výška), Pavla Rybová (Hamáčková), Kateřina Baďurová a Adam Ptáček (tyč), Denisa Ščerbová (dálka a pětiboj), Petr Svoboda (60 m překážek) a Roman Šebrle a Josef Karas (sedmiboj). 

V roce 2006 byly překonány tři rekordy mistrovství a Stanislavu Sajdokovi se podařilo na poslední chvíli nominovat se na halové mistrovství světa. Rekordmankou v počtu získaných titulů je Šárka Kašpárková s patnácti zlatými medailemi, třináct jich získala v trojskoku, zbývající dvě ve skoku vysokém. Po deseti titulech mají na svém kontě koulařka Zdeňka Šilhavá a sprinterky Hana Benešová a Monika Špičková. Mezi muži nasbírali nejvíc prvenství (7) výškař Jindřich Vondra, sprinter Martin Morkes a vícebojař Tomáš Dvořák, který se prosadil šestkrát na 60 m překážek a jedno zlato přidal v dálce. Z historicky nejúspěšnějších aktivních atletů může sprinterka Štěpánka Klapáčová získat osmé zlato a výškař Tomáš Janků zlato šesté. 

"Na šampionát je letos přihlášeno 321 závodníků, kteří absolvují 405 startů," informoval na čtvrteční tiskové konferenci ředitel závodů Ladislav Kárský. Ze závodníků, kteří mají splněný limit pro HME, bude chybět Josef Karas, Denisa Ščerbová a Romana Dubnová. Přestože je Karas již v tretrách a trénuje, rozhodl se domácí šampionát vynechat, stejně jako výškařka Romana Dubnová. "Tu letos v halové sezoně bolela záda, volí proto delší přípravu na HME," řekl šéftrenér Václav Fišer. "Denisu Ščerbovou začal na závodech ve Stockholmu tahat sval, proto vynechá šampionát." Start na HME by v případě Ščerbové neměl být ohrožen, Český atletický svaz jí ale nebude hlásit do vícebojů, nýbrž pouze do dálky. "Ve hře byla chvíli dokonce varianta, že by zkusila jít v Birminghamu dálku i víceboj, ale to již neplatí," řekl Fišer.

Mezi mimořádně atraktivní disciplíny letošního mistrovství bude jistě patřit tyč žen. Kateřina Baďurová a Pavla Rybová (Hamáčková) letos posouvají hranice českého rekordu. Domácí šampionát ukáže aktuální formu před odletem na HME a rozhodne, která z dvojice tyčkařek získá domácí zlato. Ve stejné disciplíně mužů budou o nejcennější kov bojovat Adam Ptáček a Štěpán Janáček. Pro Janáčka skýtá domácí šampionát také poslední naději na letenku do Birminghamu. Musí skočit 560 a více centimetrů. Své možnosti pro HME vyzkouší v tyčce také Roman Šebrle (letos má skočeno zatím 470 cm). Na nový juniorský rekord bude útočit teprve osmnáctiletý talent Jan Kudlička.

Ve výšce mužů jsou jasnými favority Tomáš Janků a Svatoslav Ton. Oba mají letos skočeno přes 2.30 metru, Tomáš Janků si začátkem února vyrovnal osobní maximum 234 cm. Jaroslav Bába se letos při závodech zatím trápí a podle vlastních slov již vzdal útok na limit pro HME. Bojovat bude s hranicí 215 centimetrů, přes kterou se zatím nemůže dostat.

Překážky mužů budou velkým soubojem s časem pro Stanislava Sajdoka. Loňskému suverénovi zatím chybí sedm setin k prolomení nominačního limitu pro HME, ale je to závodník, který se na velkých závodech dokáže vyhecovat a loni zaběhl limit pro HMS také na domácím šampionátu na poslední chvíli. Letošní jedničkou je nad překážkami Petr Svoboda. Ten má již limit splněný a časem 7.66 sekund se zapsal do českých historických tabulek na čtvrté místo. Do závodu překážkářů zasáhne také Roman Šebrle, pro kterého to bude letošní třetí start v této disciplíně. Podle odhadů šéftrenéra české reprezentace můžeme být svědky limitních výkonů také na tratích 400 a 800 metrů. Mezi adepty patří Jaroslav Růža a Jitka Bartoničková.

Šéftrenér reprezentace dodal, že věří také dálkařům Darmovzalové a Novotnému. "Zatím máme pro Birmingham 11 atletů, byl bych rád, kdyby se podařilo splnit limit ještě třem atletům." Na minulém HME v Madridu bylo 16 českých atletů, jedinou medaili (zlatou) přivezl Roman Šebrle. Václav Fišer je pro letošní šampionát v Birminghamu optimistický. "Když se našim atletům podaří zopakovat nominační limity, uspějeme," řekl doslova. "Lehké to ale nebude. Bude nutné uspět v rozbězích a kvalifikacích a ještě jednou stejně dobrý výsledek zopakovat ve finále," připomněl. O aktuální formě limitářů se budou mít diváci možnost přesvědčit na víkendovém halovém mistrovství České republiky.

Program halového mistrovství republiky začíná v sobotu v pravé poledne ostře sledovanou tyčí žen a pokračuje do 18:15 hodin. V neděli se začíná ve 13:00. Vrcholný závod domácí halové sezony skončí v neděli chvíli po 16:30 hodině, kdy budou odstartovány divácky oblíbené štafety na 4x400 metrů.

David Klempíř

Vytisknout