Vrchařské republice vládlo mládí

neděle 5. srpna 2018
22letá Kristýna Dvořáková a ještě o rok mladší Marek Chrascina se v sobotu stali v Jeseníkách mistry ČR v běhu do vrchu. Mezi juniory na horu Šerák v horku vyšplhali nejrychleji berounští Bára Stýblová a Vojtěch Dryák. Tři nejlepší dospělí a dva mladí běžci z obou kategorií si zajistili start na světovém šampionátu, jenž hostí v polovině září Andorra.

Jeseníky, cíl na 1351 metrů nad mořem položeném ­kopci Šerák a o osm set výškových metrů níže položený start v Bělé pod Pradědem, to jsou základní parametry mistrovského závodu dospělých (juniorské kategorie se utkaly na zkrácené trati) letošního mistrovství České republiky v běhu do vrchu. Sedm desítek závodníků za horkých podmínek bojovalo s nemalým převýšením a nejen o tituly a medaile, ale také o místenky na světový šampionát, jenž hostí 16. září Canillo ve státečku Andorra.

Mezi muži se trochu překvapivě prosadil nejmladší z celého 25členného startovního pole. Marek Chrascina, jenž hájí barvy TJ TŽ Třinec, svůj výkon zmáčkl o jednu vteřinu pod 42 minut a své 21. narozeniny bude moci oslavit v Andoře, v den závodu na mistrovství světa. Asi největšího favorita Jana Janů z pardubické Hvězdy předčil téměř o tři čtvrtě minuty, nejstarší medailista (ročník 1993) si s tratí poradil za 42:41. Pro bronz a také ještě jistou místenku pro MS si doběhl, už se ztrátou téměř minuty na vítěze (42:57), Dominik Sádlo z Nového Města nad Metují (*1995). Až za oddílovým kolegou Chrasciny Tomášem Lichým (43:46) dokončil Vít Pavlišta (44:24), mimo top 10 pak finišoval Ondřej Fejfar.

Ve velkém stylu si soupeřkami poradila Kristýna Dvořáková. V květnu 22letá běžkyně pražského Univerzitního sportovního klubu (na foto vlevo) o sobě dala vědět na jaře slibnými půlmaratony, doběhla druhá při republikovém měření sil na desítce na dráze a před týdnem byla čtvrtá na Kladně na pětce. Teď získala Dvořáková svůj první mistrovský titul v bitvě se zkušenější vrchařskou konkurencí, navíc ve velkém stylu. Na Šerák vyběhla za 48 minut a 8 vteřin, což by i ve srovnání s muži stačilo na 11. místo, nejbližší soupeřce však naložila více než tři minuty. Byla jí Monika Hloušková z Mariánských Lázní (51:18), třetí doběhla s dalším výrazným odstupem Pavla Schorná Matyášová z Úpice (53:17), čtvrtá pak Adéla Stránská (54:01).

Nejvyrovnanější bitvy o medaile dne svedli junioři. Titul si vysloužil věkem ještě dorostenec Vojtěch Dryák berounské Lokomotivy, jenž kratší mládežnickou trať zvládl za 33:41 minuty, o 8 vteřin před Janem Havlenou z brněnské Univerzity (33:49). Oba si však zajistili start v Andoře. Podobně vyrovnaný byl i duel o bronz, kde tahal za delší konec provazu českobudějovický Matyáš Jánský (34:27), který o deset vteřin předstihl kadaňského Borka Požára (34:37).

Rovněž mezi juniorkami se dostal na vrchol berounský dres, o což se postarala Bára Stýblová, která si s tratí poradila za 39:12. Nejlépe jí sekundovala dorostenka Anežka Ševčíková z Klášterce nad Ohří, která se v cíli objevila o necelou půlminutku později (39:47). Jako třetí pak dokončila vítkovická Silvie Štiglerová, minutu a vteřinu za vítězkou (40:13), čtvrtá byla brněnská Alena Matějáková (40:50).

Michal Procházka, foto: FB Perňa System