přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. září 2011, 10:37

Vrchařky vybojovaly na mistrovství světa stříbro

Lepší než trojice Metelková, Sekyrová, Schorná byly pouze Italky a Česká republika se tak zařadila mezi jedenáct zemí, které si z náročných podmínek v Albánii odvezly cenný kov.

Na vrchaře čekalo na jihu Evropy horké a vlhké počasí. Na ženy a juniory čekala obtížná, bezmála devítikilometrová trať tzv. nahoru-dolů s 500m převýšením. S minutový náskokem před soupeřkami ji zvládla Američanka Kasie Enmanová, o zbylé medaile se podělily evropské favoritky, Ruska Ruchljadová a úřadující kontinentální mistryně, Francouzka Dumurquesová. Šestnáct vteřin od medaile doběhla na čtvrté příčce Pavla Schorná, která spolu s jedenáctou Ivanou Sekyrovou a  patnáctou Taťánou Metelkovou vytvořily tým, jenž předčily pouze Italky srovnané od sedmého do devátého místa. Na stupně vítězů pak Italky a Češky doplnily Britky.


Vítězka závodu žen Kasie Enmanová - foto: wmra.info

Nejtěžší porce čekala na muže, kteří na 13 kilometrech, vystoupali ještě o 250 m více. Za tempo vzali trochu nerozvážně Uganďané, přestože ve čtveřici figurovali medailisté z minulých mistrovství světa. V cíli se však dříve objevili jejich soupeři a Afričané nakonec zůstali bez medailí i v týmové soutěži. Individuální zlato získal jednatřicetiletý Američan Max King před pětinásobným evropským šampionem Turkem Arslanem. Následovali tři borci z italského družstva vedení dvojčaty Martinem a Bernardem De Matteisovými, kteří tím zemi z Apeninského poloostrova zajistili světový titul. Stříbro putovalo do Turecka, bronz do Francie. Z českých vrchařů se výrazněji prosadil pouze 23. Petr Pechek, jeho kolegové Jiří Žák, Tomáš Blaha a Michal Horáček dokončili postupně v šesté, sedmé a osmé desítce startovního pole. Dohromady to dalo týmovou 12. příčku.

Juniorskému závodu kralovali Turci, šampion Adem Karagoz a bronzový Orak mezi sebe pustili pouze Kolumbijce Rodrigueze. Týmový titul však získali s jednoznačným ziskem 12 bodů před mladými Poláky (22 b) a Italy (32 b). Čeští junioři skončili pátí, čímž potvrdili svůj úspěch z mistrovství Evropy. Nejlépe se umístil jako 18. Filip Záveský, kterého následovali Matěj Trávníček (22.) a Jakub Marshall (26.), Jan Janů závod nedokončil.

Turecké vrchařky neměly konkurenci ani mezi družstvy juniorek (4.5 km, převýšení 250 m). V hodnocení jednotlivkyň jim však patřila „pouze“ stříbrná pozice zásluhou Yilmazové, zlato si vybojovala Lea Einfaltová, která dovedla k bronzu Slovinsko, třetí příčka patřila Rumunce Dragomirové, jež dokonala „škatulata na pódiu“ týmovým stříbrem. Jediná česká juniorka na startu Jana Rájová skončila 37.

Kompletní výsledky jsou zde.

S využitím stránek WMRA

Michal Procházka

Vytisknout