Vrchaři si rozdělovali vládu nad kontinentem

Evropský šampionát se uskutečnil v německém Zell am Harmersbach. Na závodníky z 26 zemí čekaly po úvodní nástupní pasáže ze stadionu přibližně čtyřkilometrové okruhy se stoupáním a klesáním 238 m.

Mistrem Evropy v běhu do vrchu se stal Turek Ahmet Asslan, který se vypořádal z tratí o délce 12.85 km (výškový rozdíl +804/-714) za 50 minut a jednu vteřinu. Za ním se seřadila dvojice Italů, z níž úspěšnější byl dvaadvacetiletý Bernard Dematteis, který porazil Marca Gasperiho. Oba si pak vychutnali ještě týmový triumf, který získali spolu s individuálně šestým Marcem Gaiardem. Druzí v soutěži družstev byli Španělé, třetí Francouzi, byť o medailích rozhodovaly opravdu drobnosti, oba týmy totiž měly součet umístění tří nejlepších závodníků shodný spolu s nakonec čtvrtým Tureckem.  Čeští závodníci byli devátí, když nejlepšího umístění dosáhl čtyřiadvacátý Jan Havlíček. Pavel Brýdl byl 29, Dušan Podroužek 37. a Petr Pechek 39.

Ženská kategorie byla ovlivněná absencí dlouhodobě nejlepší vrchařky světa Anny Pichrtové, která se zotavuje po zranění z maratonu v Ottawě, kde se pokoušela zaběhnout olympijský limit. A protože na startu chyběla i zkušená Rakušanka Andrea Mayrová, naskytla se šance jiným. Nejlépe ji využila Italka Elisa Descová, která trať 8.75 km s celkovým stoupáním 566 m a klesáním 476 m zvládla za rovných 40 minut. V cíli měla 18vteřinový náskok na stříbrnou Francouzku Constance Devillersovou, půl minuty za ní doběhla na třetím místě Sarah Tunstallová. Ta si pak vyzkoušela dokonce i nejvyšší stupínek, když spolu s kolegyněmi přebírala týmové zlato. Druhé byly Francouzky a třetí Italky. České závodnice obsadily pátou příčku, když se před ně dostaly ještě Slovinky. Nejvíce se dařilo Ivaně Sekyrové, která doběhla jako čtrnáctá se ztrátou 2:50 min na vítězku. Iva Milesová byla 18. a Helena Poborská 29. Čtvrtá z nominovaného kvarteta, Pavla Matyášová, do cíle nedorazila.

Soutěž juniorů skončila absolutním triumfem Turků, kteří obsadili celé stupně vítězů a pochopitelně získali také týmové zlato. Nejrychlejší ze závodníků Země půlměsíce byl Hasan Pak, za ním se seřadili Alper Demir a Emrah Akalin. Čeští junioři byli v hodnocení mužstev 7., když nejlepší pozici obsadil Jiří Homoláč (15.) a do týmového součtu přispěli ještě 22. místem Radoslav Groh a 25. příčkou Ondřej Fejfar. Petr Kaminski finišoval jako 33.

Mezi juniorkami vyhrály Rusky zásluhou vítězky Marie Bykovové a bronzové Taťany Prorokovové. Stříbro získaly turecké závodnice, které měly ve svém středu Esru Gulluovou, majitelku stejného kovu také z individuálního pořadí. Třetí byly Britky. Mladé Češky obsadily pátou pozici, když se započítávalo osmé místo Kateřiny Berouškové a dvacátá příčka Martiny Vévodové. Karolína Grohová byla ještě o 6 míst zpět.