Vrchaři na MS nejlépe pátí

neděle 2. září 2012
Česká výprava na MS v běhu do vrchu tentokrát na stupních vítězů svého zástupce neměla. Nejlepším výsledkem jsou pátá místa juniorských družstev, individuálně se nejvíce dařilo Anežce Drahotové.

Na rozdíl od minulých akcí si čeští běžci do vrchu nepřivezou domů v zavazadlech žádné cenné kovy. Bronzová z nedávného ME Pavla Matyášová Schorná skončila tentokrát na 19. místě, o příčku a dvě vteřiny za nejlepší z Češek Petrou Pastorovou. Společně s individuálně 34. Pavlou Havlovou si vysloužily šesté místo v soutěži družstev. Tu vyhrály Američanky před domácími Italkami a Švýcarkami. Individuální triumf slavila zkušená Rakušanka Mayrová, druhá byla Italka Belottiová a třetí Aritolaová z USA.

Mužské kategorii vládli běžci z Eritreje, jejich okupaci kompletních stupňů vítězů zabránil Rus Safronov, který vybojoval bronz za Mamem a Teklayem. Nejlepším z českých běžců byl na 38. místě Jiří Voják. Oslabený tým o Jiřího Magála skončil desátý, když do hodnocení přispěli svými body ještě 44. Martin Frei, 52. Jiří Homoláč a 71. Jan Havlíček.

A tak nejlepších výsledků jsme se dočkali v juniorské kategorii. Platí to hlavně o Anežce Drahotové, která doběhla na sedmém místě a spolu se svou sestrou Eliškou, jež byla dvacátá, se postaraly o páté místo družstva. Stejnou pozici obsadili i junioři, přičemž největší podíl na tom měl individuálně desátý Jan Janů. Dále přispěli 26. Josef Havlíček a 42. Tomáš Lichý.