Vrchaři bojovali o svět

pondělí 19. srpna 2013
Sobotní Velká cena Zadova byla nominačním závodem pro mistrovství světa vrchařů, které se poběží 8. září na trati nahoru-dolů v polské Krynici – Zdrój. Kdo uspěl?

Mezi muži předčil všechny své konkurenty devatenáctiletý závodník Hvězdy Pardubice Jan Janů, který zvládl čtyři okruhy o celkové délce 12.2 km a převýšení 800 m za 51:44 min. Druhý Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec na něj ztratil 12 vteřin, bronzový Petr Pechek z Maratonstavu Úpice už bezmála minutu. Do šestice, která podle nominačních pravidel může pomýšlet na účast na mistrovství světa, se vešlo ještě kroměřížské trio Martin Frei, Petr Pechek a Tomáš Blaha.

Vítězku a stříbrnou v kategorii žen dělily jen tři vteřiny, o ně byla na devítikilometrové trati s úhrnným převýšením 500 m lepší Pavla Havlová z Olympu Praha než její o sedm let mladší jmenovkyně Zahálková ze ŠKODY Plzeň – Salomon teamu. Další pozice zaujaly zkušené vrchařky Táňa Metelková ze Sokola Hradec Králové a Iva Milesová závodící za Olymp Praha. Až za nimi doběhla účastnice loňského maratonu v Londýně a běžecká univerzálka Ivana Sekyrová, místo v zamýšlené čtyřčlenné sestavě pro MS na ni tak nezbylo. Jiná úspěšná vrchařka Pavla Matyášová Schorná se závodu ani nezúčastnila, kvůli těhotenství se chystá přerušit kariéru.

Velká bitva se strhla mezi juniory, první čtveřice se ve výsledkové listině srovnala do 27 vteřin. Zvítězil Josef Havlíček (Sokol Č. Budějovice) před Dominikem Sádlem (N.M. nad Metují) a Tomáše Lichým (Třinec). Ti by měli mít nominaci jistou, v naději může být ještě čtvrtý Dominik Kubec z Hvězdy Pardubice.

V kategorii juniorek byla pro úspěšné z nominačního závodu určena dvě jistá místa, o něž se podělily Michaela Stránská z České Třebové a Jana Hinterholzingerová z Mílařů Domažlice. Třetí pak byla Petra Suchá ze Ski klubu Jablonec.