Vrabcová reprezentovala tým Evropy

pondělí 9. ledna 2017
Česká atletika měla svou zástupkyni na tradičním krosovém utkání mezi týmy Spojených států, Velké Británie a Evropy, které proběhlo ve skotském Edinburghu. Mezi ženami startovala Eva Vrabcová.

Osmá žena z letošního evropského šampionátu v půlmaratonu si doběhla na šestikilometrové trati v nabité konkurenci pro šestadvacáté místo v čase 22:35. Na vítěznou Turkyni Yasemin Canovou, která startovala ve stejném dresu, ztratila bez jedné vteřiny dvě minuty. Zlatá medailistka z nedávného mistrovství Evropy v krosu závodu jasně dominovala, když proběhla cílem za 20:36. Evropanky závod jasně ovládly, jelikož obsadily kompletní stupně vítězů. Druhá skončila Irka Fionnuala McCormacková (20:57) a bronz brala další reprezentantka Turecka Maryam Akdagová (21:02). Nejlepší „neevropskou“ běžkyní byla Američanka Emily Lipariová ze Spojených států na čtvrtém místě (21:17). Elitní pětici pak uzavřela další běžkyně v barvách Evropy Rumunka Antuca Bobocelová (21:18).

Tým Evropy tak bezpečně zvítězil se ziskem 28 bodů před Velkou Británií (72 bodů) a Spojenými státy (72 bodů).

Mužský závod mě měl trochu překvapivého vítěze. Stal se jím Američan Leonard Korir, který v dramatickém finiši porazil Brita Calluma Hawkinse o jedinou vteřinu, když po osmi kilometrech proťal cílovou pásku v čase 24:03. Hawkins zůstal o vteřinu zpět na druhém místě (24:04) a třetí příčku vybojoval zástupce Evropy Turek Aras Kaya (24:21), který těsně porazil čtvrtého Američana Sama Chelanga (24:23). Pátý byl další zástupce Spojených států Stanley Kebenei (24:39). Za ním následoval loňský vítěz a člen týmu Ameriky Garrett Heath (24:43) a až za ním finišoval dvojnásobný olympijský vítěz Brit Mohamed Farah (24:49). Ten se svým vystoupením příliš spokojen nebyl. „Neběželo se mi dobře. Poslední týdny tréninku nešly tak, jak bych si představoval, ale toto je soutěž týmů a já jsem přijel reprezentovat svou zemi a chtěl klukům trochu pomoct,“ uvedl.

Mužské klání ovládli běžci ze Spojených států amerických (37 bodů). Druhý byl tým Evropy (70 bodů) a třetí skončili domácí Britové (70 bodů).

Petr Jelínek, foto: E. Erben