Vrabcová debutovala na Evropě 8. místem

neděle 10. července 2016
Nedělní dopoledne bylo na evropském šampionátu v Amsterdamu ve znamení půlmaratonu. O nejlepší výsledek se postarala Eva Vrabcová, která si při své premiéře na velké atletické akci doběhla pro osmé místo.

Již brzy po startu se od zbytku startovního pole odpoutala Italka Ingleseová s Turkyní Haydarovou. Velmi záhy se k nim připojila ještě zkušená Portugalka Moreirová. Vrabcová se až do pátého kilometru držela ve skupince pronásledovatelek a touto metou probíhala na čtvrté příčce. Postupně však začala ztrácet kontakt. Na desátém kilometru již vedla Moreirová, které se dokázala držet už jen Ingleseová. Naopak Haydarová se začala propadat. Vrabcová byla na desátém kilometru šestá se ztrátou 32 vteřin na vedoucí Portugalku. O pět kilometrů dál byla již Moreirová na čele osamocena, když měla na Italku náskok zhruba čtyřiceti metrů. Eva figurovala na deváté pozici, ale na dohled měla skupinku, která bojovala o čtvrté místo. Sara Moreirová si již nenechala vzít vedení a cílem proběhla jako první v čase 1:10:19 a stala se mistryní Evropy. Šestnáct vteřin za ní si doběhla pro stříbro Italka Veronica Ingleseová v novém osobním rekordu 1:10:35. Bronzová byla další běžkyně z Portugalska Jessica Augustová (1:10:55). Eva Vrabcová si oproti patnáctému kilometru ještě o jednu příčku polepšila a obsadila osmé místo za 1:12.01. „Závod jsem si naprosto užila. Je to pro mě skvělá zkušenost i směrem k olympijským hrám. Na sedmém kilometru jsem měla trošku krizi. Přeci jen je to něco trochu jiného než třeba půlmaraton v Praze. Tempo nebylo rovnoměrné, což mi místy dělalo problémy. Navíc mi chybělo závěrečné zrychlení, ale s osmým místem jsem spokojená. Ještě tam jsou rezervy, tak máme na čem pracovat,“ řekla bezprostředně po závodě.

V mužském závodě jsme měli hned kvartet běžců. I zde se hned v úvodu dostala do čela trojice běžců, která si získala mírný náskok. Před desátým kilometrem se vedoucí skupinka rozrostla ještě o dva borce, když se na čelo dotáhli Ital Meucci a Španěl Castillero. V polovině závodu byl z českých reprezentantů nejlepší Milan Kocourek na 52. místě. V průběhu dalších pěti kilometrů postupně z čelní skupiny odpadli Castillero, Kiplagat i Meucci, a tak se souboj o titul zúžil na dvojici Tadesse Abraham a Kigen Özbilen. Prvně jmenovaný nasadil k rozhodujícímu trháku okolo sedmnáctého kilometru. Turek nástup nezachytil a Švýcar si tak pohodlně doběhl pro zlato v čase 1:02:03. Özbilen nakonec mohl být spokojen se stříbrem (1:02:27). Bronzovou příčku pak udržel Ital Daniele Meucci (1:02:38). Čeští běžci umístili v druhé polovině startovního pole. Milan Kocourek byl 59. za 1:08:00, Jiří Homoláč skončil 64. (1:08:30), Pavel Dymák byl 79. (1:10:55) a Vít Pavlišta 82. (1:11:58). V soutěži týmu Češi obsadili šestnácté místo.