přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. prosince 2003, 18:50

Vojtík touží po olympijském startu ve sprintu i se štafetou

První muž letošních domácích tabulek na 100 i 200 metrů Jiří Vojtík se fyzicky cítí perfektně a napřesrok očekává zvýšení výkonnosti.

Vojtík právě ukončil soustředění ve sportovním středisku v Nymburce, které bylo zaměřeno především na silovou přípravu. „Spoustu času jsem strávil v posilovně,“ potvrzuje dvaadvacetiletý sprinter, „teď už se ale budu víc věnovat běhání.“ Závodník Olympu Praha v nejbližších dnech zahájí přípravnou fázi, v níž půjde zejména o vylepšení techniky startu. „Tam mám ještě rezervy,“ přiznává, „díky technice půjde moje forma určitě nahoru,“ vyjadřuje své přesvědčení Vojtík, který v květnu dokázal během jediného dne vylepšit osobní rekordy na 100 m (10,36) i 200 m (20,76). „Z pohledu výkonu je technická stránka běhu u sprintera pětadvacet, spíš bych řekl padesát procent úspěchu. Sprinter může být bůhvíjak silný, ale bez techniky mnoho nedokáže,“ vrací se Vojtík k důležitosti prvku, na němž se chystá v zimní přestávce intenzivně pracovat.

Pro většinu atletů představuje obrovský cíl a sen pro rok 2004 start na olympijských hrách v Aténách, výjimkou není ani Jiří Vojtík: „Samozřejmě budu usilovat o to, abych se na olympiádu probojoval.“ Účast aktuálně nejrychlejšího muže ČR v Aténách připadá v úvahu na 100 či 200 metrů. V nejkratším sprintu je třeba dosáhnout času 10,28, B-limit na dvojnásobné trati má hodnotu 20,75. „Co se týká reprezentačních vystoupení v příštím roce, bude pro mě vrcholem také Evropský pohár,“ připojil svěřenec trenéra Nejdla. V březnu se v Budapešti uskuteční halové mistrovství světa, které Vojtík zatím nechává otevřené: „Nechám to jako skrytou otázku. V současné době nevíme, jakým tempem se bude moje příprava vyvíjet. Musím na to být dostatečně připraven. Start v Budapešti mám sice v plánu, ale momentálně je předčasné o halovém šampionátu hovořit.“ Také další Vojtíkovy starty v nadcházející sezoně, na domácích a zahraničních mítincích, naberou reálné obrysy až na základě sprinterovy aktuální formy.

Jiří Vojtík se v roce 2002 podílel na úspěchu štafety na 4x400 m na ME v Mnichově. České družstvo tehdy obsadilo čtvrtá místa, Vojtík byl členem kvarteta v rozběhu. Právě štafetový běh by v sezoně 2004 také mohl patřit k vystoupením Jiřího Vojtíka v dresu národního týmu. „Delší štafeta se dá dohromady až na základě dohody a formy čtyř pěti kluků, ale já teď myslím hlavně na sprinterskou štafetu, která se už nějaký čas formuje,“ přiblížil Vojtík a neskrýval optimismus: „Myslím, že by klidně mohl vyjít start už na olympiádě v Aténách. Kdyby se na nějakém závodu během sezony sešla silná konkurence, určitě by nás to vytáhlo ke kvalitnímu výkonu.“ Nominačním kritériem na účast štafety v olympijském závodě je průměr ze dvou nejrychlejších časů z období 1. 1. 2003–21. 7. 2004, přičemž do závodu se kvalifikuje 16 nejlepších kvartet světa. Členové české reprezentační štafety na 4x100 m včetně Jiřího Vojtíka na jaře příštího roku absolvují jedno společné soustředění.

Tomáš Klement

Vytisknout