přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. března 2011, 15:57

Vlaštovky z teplých krajin

Zatímco v Česku se jaro teprve hlásí o slovo, většina atletické špičky vyrazila vstříc vyšším teplotám a příznivějšímu počasí. Jak se jim v teple vede příprava na letní sezonu?

Od halové mistrovství Evropy uplynuly teprve tři týdny a do prvních závodů na dráze zbývají ještě dva měsíce, přesto řada reprezentantů už naplno polyká tréninkové dávky na výcvikových táborech.

Početná skupina se momentálně nalézá v jihoafrickém Potchefstroomu, který v česku zpopularizoval především Jan Železný. Ten se svou skupinou, již tvoří elitní oštěpaři Barbora Špotáková, Jarmila Klimešová, Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch, je na místě už třetí týden.  „Zatím vše jde podle plánu,“ informuje z místa Frydrych prostřednictvím webových stránek www.topathletics.org. „Letos bydlíme místo hotelu v univerzitním ubytování Astrovilla. Jsou to malé chatičky, bydlíme vesměs po dvou. Je to krásné bydlení v přírodě, většinou jsme venku a máme k dispozici velikou kuchyni na vaření. Báru občas trošku tahá achilovka, ale snad bude vše dobré - vydařené oštěpařské tréninky tomu napovídají. Jakub se rovněž zlepšuje v technice, stejně jako v tréninkových ukazatelích. Jarmilu nic netrápí, už se těší na sezonu a snad se vyplatí běžecké tréninky, které si oproti ostatním přidává,“ říká finalista posledního ME v Barceloně s dovětkem, že se už spolu se svým spolubydlícím Veselým chystá na první závod Diamantové ligy, který je už 6. 5. v Dauhá.

Společnost Železnému a spol. dělají v Potchefstroomu svěřenci Dalibora Kupky, tedy především Roman Šebrle a Pavel Maslák (od 14. 3.), a také atletky skupiny Martiny Blažkové. Eliška Klučinová dorazila v předstihu společně s oštěpaři, další „Rychlý holky“ – Denisa Rosolová a Zuzany Hejnová a Bergrová – přibyly na místo minulý týden. „Je tu krásně, teplíčko. Holky jsou zdravé a mají chuť,“ podala Blažková náhled trenérky. Že to však sportovci nemusí ze svého úhlu vidět tak idylicky, je patrné ze vzkazu Rosolové pro topathletics.org: „Tady by nás měla čekat největší část objemového tréninku, tak to snad v tom vedru zvládneme, i když dneska bylo příjemně a občas nám i sprchlo. Měli jsme začít volněji, což se nám se Zuzkou (Bergrovou) nezdá, protože už teď nás vše bolí.“

Další vyhledávanou destinací jsou v tomto období Kanárské ostrovy, zejména pak středisko La Santa. Zde se od minulého týdne nachází skupina Ludvíka Svobody a také trenérské duo Ptáčník-Goroškov se svými svěřenci. Barvité líčení, co už  atleti a trenéři stihli na Lanzarote za oněch pár dnů zažít, hledejte na webových stránkách www.svobodagroup.cz.
Návrat plánují na 7. dubna, posléze by je zde měli vystřídat další, jako třeba Jaroslav Bába či  Roman Novotný. „V přípravě na letní sezónu budeme absolvovat pouze jedno soustředění, ale zato třítýdenní. Soustředění bude ve znamení odstranění technických chyb a rozvoji rychlosti,“ popsal svěřenec čerstvého padesátníka Michala Pogányho.

Běžci zamířili do marockého Ifrane. Je mezi nimi i Lenka Masná, která po zklamání z HME, na němž skončila v rozbězích, absolvovala sérii vyšetření. „Krevní testy před odletem byly o něco lepší, ale pořád to nejsou hodnoty, které by odpovídaly mému standardu. Nicméně věřím, že tady se s tím tělo brzy srovná,“ napsala na své webové stránky. „Sice s obtížemi, ale běhám, občas i indiánský běh, a to do kopců, kde bych mohla tělo zadusit. Od začátků zvládám dvoufázový trénink, v nohách tréninkový výpadek nijak necítím, ale plíce dostávají zabrat. Prostředí je tu fantastické, zlepšování mého zdravotního stavu mě opět dostává do chuti trénovat a to mě i psychicky opět dostává na mou notu,“ doplnila svěřenkyně Jiřího Sequenta, jíž v Ifrane dělají společnost třeba Milan Kocourek, Jakub Holuša či Marcela Lustigová

Adam Pražák

Vytisknout