přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. května 2010, 16:33

Vlašičová: Když zařídíte počasí, zkusím skočit vysoko

Jedna z největších hvězd 49. ročníku Zlaté tretry považuje Ostravu za svůj druhý domov. Letos tu bude závodit už posedmé.

Na tiskovou konferenci v ostravském hotelu Clarion přišla Blanka Vlašičová uvolněná a příznivě naladěná, byť tu a tam koukla na podmračenou oblohu za okny. „Je dobré být tu znova,“ prohlásila, a znělo to upřímně. Vždyť už na Zlaté tretře závodila šestkrát, v prvních letech jako teprve vycházející hvězda a dokonce stihla i exkurzi městem, včetně shlédnutí pověstné Stodolní ulice a návštěvy suši baru. Ostrava je pro ni prý něco jako druhý domov. „Pro mě to není fráze, opravdu to myslím vážně. Cítím se tu příjemně a jazyk je podobný, takže i něčemu rozumím,“ říká sympatická vládkyně světové výšky.

Letos je Tretra podle jejích slov první ostrý start. „Závodila jsem sice už na mítinku Diamantové ligy v Dauhá, ale to tak úplně nepočítám, protože jsem byla ještě v plném tréninku. Před Ostravou jsme už výrazně ubrali,“ tvrdí. Přesto netuší, co by od sebe měla v zítřejším závodě čekat. „Hodně bude záležet na podmínkách v době závodu. Domluvme se takto: Jestli zařídíte počasí, zkusím skočit vysoko,“ zažertovala 26letá Chorvatka.

Na úvod sezony od ní lze jen těžko očekávat útok na osobní, neřku-li světové maximum. Konkurence Američanky Chaunte Howardové by ale mohla očekávanou bitvu o prvenství řádně vyšponovat. Bude pro zisk tradiční křišťálové trofeje nutné skočit dva metry? „Netuším. Ale asi ano,“ zamýšlela se nad otázkou a opět připomněla důležitý faktor, jímž je počasí.
 
Podle předpovědi hydrometeorologického ústavu se sídlem má být ve čtvrtek odpoledne na Ostravsku okolo dvaceti stupňů a pršet by nemělo. Co když se však příznivá prognóza nenaplní? „Déšť sám o sobě není takový problém, skočila jsem v něm i přes dva metry, a s dobrými tretrami se to už ani nesmýká. Jde spíš o to, že takové podmínky přinášejí o hodně víc práce. Musíte se stále sušit, udržovat v provozní teplotě, a to zatěžuje,“ vysvětluje dvojnásobná mistryně světa.

Podmračené počasí, které v současnosti v Ostravě panuje, Vlašičovou navíc uspává. „Denně mezi jednou a čtvrtou hodinou odpoledne vypínám telefon a aspoň dvě hodiny odpočívám. Závody jsou naštěstí později, takže nehrozí, že bych v sektoru usnula,“ směje se jedna z ozdob Zlaté tretry.

Adam Pražák

Vytisknout