přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2003, 07:44

Vladimír Maška boj na mistrovství světa nevzdává

Nejúspěšnější český kladivář posledních let prodělal v této sezoně řadu karambolů, ale na vrcholný závod se poctivě připravil.

Jedu se porvat o co nejlepší výkon,“ zní odhodlaně z úst českého kladiváře Vladimíra Mašky vzhledem k blížícímu se mistrovství světa v Paříži.Třicetiletý borec zahájil letní sezonu nadějně, v květnu pravidelně přehazoval 77 metrů, poté se však začaly hrnout nepříjemnosti. V průběhu sezony postihlo Mašku zákeřné onemocnění žaludku, následkem něhož zhubl o patnáct kilogramů. „Teď už je moje hmotnost stabilizovaná,“ sděluje pozitivní zprávu Maška. Dva týdny po nástupu zmíněné choroby s Vladimírem Maškou ukončil dlouholetou spolupráci trenér Milan Matoušek. „V tomto roce mi život uštědřil už hodně ran, ale musím se s tím sám poprat,“ říká český rekordman, který překonal veškeré nesnáze a snažil se trénovat na maximum. „V přípravě jsem makal, jak jsem mohl,“ konstatuje Maška, „mám natrénováno opravdu hodně.“

I přes výrazné zdravotní potíže je tedy jablonecký vrhač se svou přípravou relativně spokojen, v posledních sedmi závodech však nedokázal překonat hranici 75 metrů.
„Ještě před Paříží jsem se potřeboval v nějakém závodě chytit, ale bohužel se to nepodařilo,“ krčí rameny Maška, ale zůstává optimistou: „Důležité je, že mám pořád velkou chuť závodit.“ Pařížský závod bude pro českého reprezentanta zejména testem duševní síly a vůle poprat se o výsledek. „I s výhledem k olympiádě si v Paříži chci dokázat, že nejsem špatný závodník a že se dokážu vyburcovat, i když jsem na dně,“ uvádí Maška a dodává: „Předpokládám, že na postup do finále bude potřeba 77,50 metru, třeba se trefím.“ Předchozí olympijské hry v Sydney Maškovi přinesly zatím největší sportovní úspěch. V Austrálii, kam musel vzdor svým zásadám odcestovat letadlem, vybojoval vynikající osmé místo.

Na mistrovství světa v Paříži uvidí diváci Vladimíra Mašku v akci již první den soutěží. V sobotu 23. srpna od půl desáté dopoledne se český reprezentant představí v kvalifikaci, případné finále ho čeká o dva dny později od 18 hodin.

9. MS v atletice, 23.–31. 8. 2003 Paříž

Tomáš Klement

Vytisknout