Vláda Špotákové nad českou atletikou pokračuje

sobota 5. listopadu 2011
Oštěpařka Barbora Špotáková získala popáté v řadě prestižní ocenění pro nejlepšího českého atleta roku. Do „medailové“ trojice ji doplnili výškař Jaroslav Bába a překážkářka Zuzana Hejnová. Trenérem roku Jan Železný.

Barbora Špotáková prodloužila své panování nad českou atletickou kotlinou a s pěti vítězstvími v řadě za sebou vyrovnala bilanci vícebojaře Romana Šebrleho, kterého na trůně v roce 2007 vystřídala. Více titulů získali v padesátileté historii ankety jen sedminásobní vítězové Helena FibingerováJan Železný, šestkrát se dočkali ocenění Jarmila Kratochvílová, Ludvík Daněk a Imrich Bugár. Dlužno však dodat, že systém ankety se v průběhu doby několikrát měnil a v letech 1978 až 1988 byly odděleně hodnoceny zvlášť mužská a ženská kategorie.

Špotáková (vlevo) po boku Báby a Hejnové,

Pro letošní ročník byla Špotáková velkou favoritkou, což výsledky hlasování 132 atletických odborníků z řad trenérů, funkcionářů a médií jenom potvrzují. Jediná česká medailistka z mistrovství světa v Tegu získala 1313 bodů, tedy jen o sedm méně, než byl maximální možný počet. "Byla bych radši, kdyby to bylo napínavější, znamenalo by to, že se české atletice dařilo ještě víc," prohlásila pětinásobná vítězka, která se zprvu na slavnostní vyhlašování v hotelu Ambassador Zlatá husa ani tak moc netěšila. "Cítila jsem to trochu jako rutinu, ale musím přiznat, že mě to nakonec opět dostalo a jsem dojatá. Je neuvěřitelné, že se mi podařilo uspět pět let za sebou," doplnila svěřenkyně Jana Železného v přímém přenosu České televize.

Druhé místo obsadil výškař Jaroslav Bába, který tak oproti loňskému roku poskočil hned o šest příček a po sedmi letech zopakoval své dosud nejlepší umístění v anketě. Hlasující u svěřence Jana Janků st. tak ocenili jeho podařenou sezonu, kterou zdobí především stříbro z halového mistrovství Evropy a čtvrtá příčka z korejského poměřování světové elity. V průběhu večera si vyzkoušel také roli na pódiu, když spolu s moderátorem Alešem Hámou jako výživovým poradcem sehráli upravenou verzi Vyčítalovy písně "Řidič, ten tvrdej chleba má", kde řidiče pochopitelně "nahradil" atlet.

Čtvrtkařka Zuzana Hejnová se stejně jako předchozí dvojice probojovala do elitní desítky Atleta roku už posedmé, a přestože si oproti loňsku o jednu příčku pohoršila, k pozici na pomyslném stupni vítězů to stačilo. Však má také svěřenkyně Martiny Blažkové za sebou velmi povedený rok, který přinesl triumfy na Diamantové lize, zkvalitňování vlastního národního rekordu na trati 400 m př. až na úroveň světové extratřídy a finálovou účast na mistrovství světa jak individuální, tak spolu se štafetou.

Za trojlístkem nejlepších skončila v očích hlasujících dvojice halových mistrů Evropy – čtvrtkařka Denisa Rosolová a překážkář Petr Svoboda, šestou příčku obsadil při své premiérové účasti v elitní desítce oštěpař Vítězslav Veselý, jemuž v Tegu relativně těsně unikl bronz. Sedmé místo v anketě bylo přisouzeno nejlepší české tyčkařce současnosti Jiřině Ptáčníkové, díky svému fantastickému boji s věkem i soupeři na HME si osmé místo vysloužil  Roman Šebrle. Legendární vícebojař se do českého TOP 10 vrací po roční přestávce, celkem byl vyhlášen ve své bohaté a veleúspěšné kariéře už po čtrnácté.

Desítku uzavírají sprinter Pavel Maslák a vícebojařka Kateřina Cachová, kteří letos dokázali vybojovat medaile na ME do 23 let v Ostravě a neztratili se ani mezi seniory. Oba nadějní atleti se sice dostali do elitní desítky poprvé, atmosféra slavnostního galavečera Atlet roku jim však nebyla neznámá. V minulosti ovládli některou z doplňkových kategorií,  přičemž Maslák si tento zážitek osvěžil i letos, když byl vyhlášen objevem roku.

Kategorii junior roku vyhrál diskař Marek Bárta, nejlepším trenérem byl zvolen Jan Železný, v jehož skupině se vedle dnes oceněných Špotákové a Veselého připravují další tři účastníci mistrovství světa.

V průběhu večera se také dočkala čtveřice čtvrtkařek medailí z HMS v Dauhá, které převzaly z rukou legendární koulařky Heleny Fibingerové. Více v tomto článku.