přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vítězové pražského půlmaratonu znovu vyzvou českou běžeckou elitu

Keňané Karanja a Mahugu jsou hlavními favority vinařského půlmaratonu, který je zároveň MČR na této trati.

Zatímco se přihlášky na domácí šampionát otevřou na webových stránkách ČAS až ve středu 9.4., vinařský půlmaraton už své hlavní favority v mužské kategorii zná. Dnes byla slavnostně předána startovní čísla Elijahu Karanjovi z Keni, který koncem března vyhrál stejnou trať v rámci seriálu Pražského mezinárodního maratonu, a jeho krajanovi Gordonu Mahugovi, jenž doběhl hned za ním. Nejkvalitnější osobní rekord pak má další Keňan Wilson Onsare, který jako jediný z dosud ohlášeného startovního pole zaběhl 21 097 metrů pod jednu hodinu a jednu minutu. A právě na tuto metu mají organizátoři Pardubického vinařského půlmaratonu spadeno. „Chceme mít lepší čas, než se běžel v Praze (1:02:08). Pro čas 1:01 a lepší jsme vypsali speciální prémii 100 tisíc korun,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů Oldřich Bujnoch.
Mezi ženami je situace o poznání nepřehlednější. Zatím jedinou ohlášenou elitní atletkou je Běloruska Anastasija Padaliská.

Závod se poběží na 7kilometrovém okruhu v centru města. K pondělní půlnoci, kdy skončily oficiální přihlášky pro amatérskou veřejnost, bylo na seznamu startujících už 770 běžců. S jistotou tak bude překonán účastenský rekord z loňského roku, neboť do tohoto počtu nejsou započítáni závodníci, které oddíly přihlásí na MČR. Vedle toho klasického mužů a žen pak mají v Pardubicích svůj šampionát také veteráni a vozíčkáři.

Vinařský půlmaraton je stejně jak všechna relevantní mistrovství republiky zařazen do seriálu Českého běžeckého poháru. Jeho 13. ročník letos před Velikonocemi otevřel Běh Golčovým Jeníkovem, druhý a zatím poslední díl celoročního seriálu se „odehrál“ v Jablonném při MČR v krosu. Průběžným lídrem v kategorii mužů je velezkušený Róbert Štefko, ženám zatím vládne krosová šampionka Monika Preibischová. Před pardubickým půlmaratonem je na programu poháru ještě 13. 4. Velká cena Nasavrk. „Zatím se nám nepodařilo zajistit ocenění pro nejlepší, takže v Běžeckém poháru jde té absolutní špičce spíše o prestiž. Na druhou stranu se povedlo s pomocí VZP zajistit alespoň „lidové běhy“, takže můžeme vyhlásit heslo letošního roku: „běhejme všichni“, konstatoval organizátor ČBP Jan Rýdlo a patronky Poháru s „odkazem Emila Zátopka“ jej doplnily: „Právě lidové běhy závody oživí. Přijde mi, že lidé si je užívají často více než profesionálové,“ všimla si Jarmila Kratochvílová. „Snad lidé pochopí, že běh je úžasně nenáročný sport a za ten pocit fyzické kondice doopravdy stojí,“ přidala se Dana Zátopková.    

Adam Pražák

Vytisknout