Vítězný návrat Defarové

pondělí 7. prosince 2015
Uplynulý víkend byl opět plný zajímavých běžeckých událostí. Zde je přehled toho nejdůležitějšího.

s-Heerenberg

Olympijská vítězka na 5000 metrů Meseret Defarová se po dvouleté absenci vrátila na vítězné vlně při dvacátém ročníku Montferland Runu v Nizozemí. Etiopanka jasné ovládla závod na 15 kilometrů v čase 50:04, když za sebou nechala ostatní soupeřky téměř o půl druhé minuty. Druhá doběhla domácí Kim Dillenová za 51:29 a na bronzový stupínek vystoupala Keňanka Lucy Machariaová (51:55).

Fukuoka

Devětašedesátý ročník maratonu v japonské Fukuoce se stal kořistí bývalého světového rekordmana na této trati Patrika Makaua, který tak dokázal obhájit svůj triumf z loňského roku. Tentokrát proťal cílovou pásku v čase 2:08:18. Pro druhé místo si doběhl Etiopan Getu Feleke (2:08:31), pro kterého to byl letošní první maraton. Pomyslný bronz získal pro domácí barvy Japonec Satoru Sasaki, který si zaběhl osobní rekord 2:08:56 a významně si tak řekl o místo v japonském olympijském týmu pro Rio. V závodě startoval i aktuální světový rekordman Dennis Kimetto. Ten však odstoupil na pátém kilometru pro zranění stehenního svalu. Pro keňského vytrvalce to byl již druhý maraton za sebou, který nedokončil.

Singapur

Dalším maratonem série Gold Label Race byl závod v Singapuru. Kompletní stupně vítězů obsadili Keňané. Vyhrál Julius Maisei, který zvládl maratonskou trať za 2:17:24, což je nejpomalejší čas vítěze tohoto maratonu od roku 2003. O svém triumfu rozhodl nástupem na osmatřicátém kilometru, kde utrhl všechny své soupeře. Druhý v cíli byl vítěz singapurského maratonu z roku 2013 Luka Chelimo (2:17:30). O dalších osm vteřin zpět skončil třetí Barnaba Kibbi. Závod žen patřil Keňance Doris Changeywové. Pro stříbrnou medailistku z Her Commonwealthu v závodě na 10 kilometrů to byla vítězná maratonská premiéra v čase 2:44:26. Druhá skončila Penunah Aruseiová (2:44.40) a třetí byla Sharon Cheropová (2:44:52).

Ženeva

Vítězem 38. ročníku krosového závodu na 7.3 kilometrů v Ženevě se stal domácí Tadesse Abraham, který proběhl trať za 21:01 a je tak prvním švýcarským vítězem tohoto závodu. Dvě vteřiny za ním doběhl Etiopan Belete Adere (21:03) a třetí příčku obsadil Bernard Metheka z Keni (21:17). Závod žen na 4.8 kilometru se stal kořistí Helen Bekeleové, která kralovala v čase 24:28 před Keňankou Susan Kipsangovou (24:41) a domácí Martinou Strahlovou (24:52), která byla první Švýcarkou na podiu od roku 2006.