Vítězi extraligy Dukla a USK

neděle 26. srpna 2012
Mítink v Pardubicích byl posledním závodem, ve kterém mohly tuzemské kluby získat prostřednictvím výkonů svých atletů body do hodnocení nejvyšší soutěže družstev. Sedm nejlepších v obou kategoriích se za 14 dní v Táboře utká o republikový titul.

Sečteno a podtrženo. Nejvíce bodů v tříkolové soutěži, složené z přímého utkání, mistrovství republiky a vybraných mítinků, získali atleti Dukly Praha, kteří tak předčili svého rivala z AK Kroměříž. Spolu s nimi do mistrovství družstev, které je samostatným závodem a bude se v něm tedy znovu závodit tzv. „od nuly“, postupuje v mužské kategorii  Kladno, Slavia Praha, Univerzita Brno, Spartak Praha 4 a Hvězda Pardubice. Zástupce Vítkovic a pražského Olympu čeká baráž s nejlepšími kluby nižší soutěže, do které už nyní jistě spadl Turnov.

Mezi ženami patří titul vítěze extraligy USK Praha. Těsně za svými tradičními sokyněmi skončily atletky Olympu Brno, dalšími v pořadí byly závodnice Olynpu Praha, Vítkovic, Kolína, Hvězdy Pardubice a Kladna. Zlín se Sokolem Plzeň bude hájit svoji extraligovou příslušnost v baráži, Nové Město nad Metují sestoupilo.

10. Nové Město nad Metují 3

Z pohledu individuálních výkonů, které byly na pardubickém stadionu k vidění, zmiňme třeba  osmistovku žen, kde se o kvalitní závod postaraly reprezentantky Lenka Masná (Olymp Praha) a Tereza Čapková (USK Praha), které spolu svedly vyrovnaný souboj s lepším koncem pro Masnou. Po výkonu  2:04.44 porazila svou rivalku o desetinu. Utkaly se i na poloviční trati, kde však byl rozdíl výraznější (55.76 vs. 57.16).

Jiří Homoláč (Kroměříž) a Monika Preibischová (Sokol Plzeň-Petřín) předvedli ve svých kategoriích nejlepší tuzemské pětky této sezony, oba přitom na dálku předčili výkony mistrů republiky z Vyškova, Jana Kreisingera, resp. Květoslavy Peckové. Homoláč zvládl trať za 14:27.80, Preibischové trvalo 12,5 okruhu 16:49.79.

Kvalitní sprinterský double se podařil Janu Velebovi z Kroměříže. Na stovce se popral s protivětrem 2.0 m/s v čase 10.50, dvoustovkou už za příznivějších okolností (+0.3) proběhl za 20.87.

Těsně pod 60 metrů dolétl nejdelší diskařský pokus z ruky Tomáše Voňavky (TEPO Kladno), nakonec mu rozhodčí změřili 59.95 m. Nejzdatnějším soupeřem v soutěži mu byl Igor Gondor z Kroměříže (58.47).

V koulařském klání měl tentokrát jasně navrch 22letý Ladislav Prášil (Dukla Praha) nad všemi soupeři v čele s o deset let starším Antonínen Žalským. Jako jediný přehodil 19metrovou hranici, přičemž nejdále to bylo 19.55 m.

Další vrhačský duel byl k vidění v kladivu žen, kde nakonec Tereza Králová (USK Praha) porazila po výkonu 67.51 svou kolegyni z reprezentace Kateřinu Šafránkovou (Sokol Kolín) o více než půldruhého metru. Mezi muži atakoval sedmdesátku zkušený Pavel Sedláček. Nevyšlo to o 29 cm. Druhý byl za 68.83 jeho kolega z Kroměříže Michal Fiala.