Vítěz výkonu měsíce srpna poběží také v Soluni

pátek 11. září 2009
Česko bude na světovém atletickém finále třetího zástupce, Petra Svobodu. Českého rekordmana na 110 m překážek ocenili i čtenáři atletika.cz, kteří vybrali za nejlepší srpnový výkon jeho postupový čas do finále MS.

Sezona Petra Svoboda se v obou částech proměnila z noční můry ve splněný sen. V hale i venku nejprve přišla zranění, aby posléze v obou případech dosáhl toho, co si přál. Získal medaili z HME, postoupil do finále MS a kromě startu na prestižní curyšské Weltklasse si nyní zopakuje i světové finále (SAF). Pozvánku dostal po odřeknutí jednoho z nominovaných, při výběru IAAF patrně sehrál roli Svobodův loňský úspěch v podobě druhého místa.
Svěřenec Luďka Svobody se také jednoznačně prosadil v srpnové anketě našeho webu, v níž získal jen o málo hlasů méně než jeho soupeři dohromady.

Sledoval jste vývoj hlasování? Překvapilo vás to?
Sledoval. Když jsem viděl, jaký mám náskok, docela jsem se zasmál. Já ale hlasoval pro jiné.

Loni si ve Stuttgartu doběhl Svoboda z osmé dráhy pro druhé místo na SAF - foto: graf.cz

Proč myslíte, že to bylo tak jednoznačné?
Lidi podle mě ocenili, že jsem byl po dlouhé době sprinter, který se dostal do sprinterského finále. Také asi koukali na to, že jsem byl v sezoně zraněný a přesto se mi podařilo dostat se do finále. Přiznám se, že i já jsem chtěl sezonu ukončit po Londýně (Svoboda tam běžel po zranění svůj nejhorší letošní čas 13.91).

Co pro vás znamená účast ve světovém finále?
Je to úžasné, už jenom se zúčastnit beru něco jako hrát finále ligy mistrů ve fotbale. Vůbec jsem s tím nepočítal. Přiznám se, že už jsem hodně unavený a skoro jsem teď netrénoval, takže můj výkon, to bude hop nebo trop. Jestli ale budu do pátého místa, tak si opravdu zatleskám a především trenérovi, který mě dokázal po zranění dostat se do takové formy.

Jaké máte ambice pro příští sezonu?
Halové mistrovství světa je v atypickém prostředí v Dauhá, kdy venku bude asi tepleji jak vevnitř. Určitě chci do finále, sice nejspíš přibudou soupeři, kteří třeba nebyli teď na MS, ale jiní zase halu vynechají. Šance je veliká a já budu chtít bojovat i o medaili. Vždyť ve Valencii stačilo jen 7.61 na bronz.
Na mistrovství Evropy je cíl jasný, zlatá medaile. I když budu rád za jakoukoli jinou, musím být sebevědomý. Nemůžu jít do závodu s tím, že se nechám porazit.

Výsledky ankety serveru atletika.cz „Výkon měsíce srpna 2009“ – 863 hlasujících:
1. Petr Svoboda, 110 m př. 13.33, postup do finále MS, nejlepší český výkon 09    393 hlasů