přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. prosince 2017, 14:34

Vítěz soutěže pro fanoušky? Fotka z krosu

IAAF uspořádala vedle soutěže pro profíky také jednu pro amatéry. Uspěla v ní Skotka Katie Dunlopová, někdejší kladivářka neotřele zaznamenala přespolní běh…

Nejen soutěž s vrcholem při velkém galavečeru v Monaku, ale také skromnější ocenění pro atletické nadšence. Pravidla fotografické soutěže pro fanoušky byla prostá: zveřejnit snímek na sociálních médiích a patřičně označit „hashtagem“ (#IAAFPhotoOfTheYear). Z trojice finalistů soutěže pro profesionály se pak zformovala porota.

Nejvíce se jí zalíbil snímek Katie Dunlopové, který zachycuje Calluma Hawkinse při „Great Edinburgh X-Country“ začátkem letošního roku. „To je úžasné,“ radovala se autorka. „Jsem trošku v šoku,“ přiznala v děkovné řeči. Dunlopová kdysi reprezentovala Skotsko v hodu kladivem, teď se, jak říká její profil na Twitteru, věnuje pozemnímu hokeji jako gólmanka. Ovšem vášeň pro atletiku jí zůstala a přibyly i fotografické pokusy.

 „Vždycky si užívám sledování krosu v Edinburghu, je to v našem místním parku,“ pochvaluje si Dunlopová. „Být tak blízko akci je skvělé pro focení a Holyroodský park nabízí senzační pozadí.“ Vedle elitní běžce Hawkinse jsou objektem – neméně důležitým – chlápci v tradičních kiltech a nepřehlédnutelných žlutých bundách. Říkají si The East Kilbride Tartan army a k vidění byli i minulý víkend v Šamoríně. (Na závody se „rozcvičovali“ v recepci hotelu a stolek mezi nimi se postupně plnil prázdnými lahvemi od piva.) „Měla jsem štěstí, že jsem je zachytila, jak povzbuzují Calluma Hawkinse,” říká nicméně Dunlopová ke snímku z Edinburghu.

Člena poroty Patricka Smithe zaujaly právě emoce a akce na její fotografii. „Myslím, že můžu říct za nás všechny tři, že hodnotit fanouškovskou fotografii roku byla radost,“ uvedl. „Ukazuje se totiž, že fanoušci si dají čas, aby vymysleli kreativní pohled na situaci, přestože se třeba nedostanou tam, kam profesionálové.“

„Byla to výzva vybrat vítěze,“ pokračuje Smith, „ale nakonec v nás všech vzbudil vítězný snímek emoci. Pobavilo nás, že ukazuje fanoušky jako pevnou součást atletiky, prezentuje kulturní rozměr soutěží IAAF po celém světě a připomněl nám, že fotky nemusí být nutně doslovné a ukazovat jen sportovce v akci,“ vypočítal důvody Smith.

Se slovy chvály se přidal i prezident IAAF Sebastian Coe. Podle něj fotka Dunlopové obsahuje „vášeň, syrovou energii a zaujetí“, a dále „od nadšené podpory fanoušků po zablácené nohy běžce, který probíjí krosem“. „Tahle fotka ilustruje atletiku v nejčistší, nejlepší podobě, člověka bojujícího s terénem, s živly,“ nechal se slyšet Coe.

A odměna pro Katie Dunlopovou? Ta je pochopitelně atletická. Cesta, ubytování a vstupenky pro dva na březnové halové mistrovství světa v Birminghamu.

Michal Procházka, foto: Katie Dunlop

Vytisknout