Vítek a Havlová mistry republiky v běhu do vrchu

20. ročník největšího závodu v běhu do vrchu na území ČR Janské Lázně–Černá hora se podvanácté v řadě stal zároveň mistrovstvím republiky vrchařů.

Běžecký program v Janských Lázních odstartoval dopoledním pochodem po trase závodu, jehož se zúčastnili zájemci, kteří nechtěli být vázaní časovým limitem pro hlavní závod. Přesně v poledne paní Viktorie Špidlová zahájila běh na 1 kilometr pro příchozí. „Zúčastnilo se ho sedmdesát dětí a invalidních sportovců. Byl to moc pěkný a povedený závod,“ poznamenal ředitel závodů Karel Šklíba.

V hlavním závodě se na start postavilo 280 běžců. Mistrovská soutěž byla odstartována ve 13 hodin. Závodníci absolvovali 8600 m s převýšením 650 metru. V závěru soutěže mužů prokázal nejvíce sil Miroslav Vítek z Ústí nad Orlicí, který v čase 35:23 porazil stříbrného Jana Bláhu o 25 vteřin. Vítek si tak doběhl pro svůj druhý mistrovský titul. Třetí pozici za 35:59 obsadil úřadující mistr republiky v přespolním běhu David Gerych.

Mezi ženami suverénně kralovala Pavla Havlová z pražského Olympu, když do cíle dorazila v čase 40:40. S téměř dvouminutovou ztrátou doběhla na druhé pozici Irena Šádková, bronz si z Nového Města odváží Havlové oddílová kolegyně Jana Mostecká. Vítězná Havlová ke dvěma juniorským titulům připojila zlato v kategorii žen.

V juniorském závodě dominoval slovenský reprezentant Martin Urbanovský časem 36:52, prvenství v mistrovském závodě vybojoval bílinský Jan Hamr výkonem 38:17. Závod juniorek se stal jednoznačnou záležitostí pro Janu Peckovou. Lovosická závodnice vyhrála v čase 48:04.

Výsledky 12. mistrovství ČR v běhu do vrchu, 7. 8. 2004 JanskéLázně–Černá hora:
1. Miroslav Vítek (Jiskra Ústí n. O.) 35:23, 2. Jan Bláha (Sokol České Budějovice) 35:48, 3. David Gerych (SSK Vítkovice) 35:59
1. Pavla Havlová (Olymp Praha) 40:40, 2. Irena Šádková (AC Pardubice) 42:30, 3. Jana Mostecká (Olymp Praha) 43:09
JUNIOŘI
Martin Urbanovský (SR) 36:52 – mimo soutěž, 1. Jan Hamr (AK Bílina) 38:17, 2. Martin Frei (AC Domažlice) 38:21, 3. Zdeněk Hnilo (Žďár nad Sázavou) 38:34
JUNIORKY
1. Jana Pecková (Lovosice) 48:04, 2. Jana Pechková (Maratonstav Úpice) 49:59, 3. Dana Šatrová (Sokol České Budějovice) 52:00