přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2010, 16:48

Víkendový atletický program bude zase o něco nabitější

Sezona na dráze se rozjíždí už také na českém území, ačkoli jasným vrcholem následujících dvou dnů je maraton v Praze. Ve světě poutají pozornost mítinky v Ósace a italském Desenzanu a portorickém Ponce.

Pražský maraton je nepochybně největší víkendovou akcí z českého pohledu. Podrobně jsme o akci referovali nejen včera, ale i v předešlých dnech. Hlavní závodna 42.195 km, jenž odstartuje v neděli v 9 hodin, má svou listinu vskutku slibnou, elitní osmičku tvoří muži Patrick Ivuti, Yemane Tsegay, Sammy Korir a Kenneth Mungara, ženy Helena Kiropová, Ljubov Morgunovová, Ashu Kasimová a Rose Cheruiyotová.
V kontextu sledování závodu doplňme informaci, která jistě není bez zajímavosti. Maraton bude možné poprvé sledovat a přehrávat si nejen na mapě, ale díky aplikaci Google Street View také vidět v reálu jednotlivé závodníky: Během závodu zde a před a po závodě zde.
Další podrobnosti k závodu v rubrice Zaostřeno na a na stránkách PIM.


Sammy Korir (vlevo) se svým přemožitelem Paulem Tergatem při tehdy nejrychlejším maratonu historie v Berlíně 2003 - foto: Aleš Gräf

Listina zajímavých mítinků v České republice, je o víkendu poměrně početná. V sobotu je to především Velká cena města Olomouce, kam se sjede především domácí oštěpařská špička, včetně Jakuba Vadlejcha, který před týdnem zazářil v Kolíně. V seznamu přihlášených najdeme namátkou také Pavla Masláka (100 a 200 m). Ambice kvalitního vrhačského klání by ráda naplnila při své premiéře Grand Prix PRE Olymp v pražské Stromovce. Naopak jistou tradici už si vybudoval memoriál pořádaný v Liberci jako vzpomínka na Zuzanu Krejčovou.

V neděli pak tento program doplní zavedená akce u Karlových Var, Chodovská tretra, kde v přihláškách najdeme například Václava Zicha (100 a 300 m), a další vrhačský mítink, tentokrát v Ústí nad Labem. A abychom nezapomněli, v neděli se uzavírá krátké „nominační období“ pro prokázání výkonnosti před evropskou kvalifikací na olympiádu mládeže. Dorostencům určené závody najdeme v sobotu v Mladé Boleslavi, v neděli Ostravě a Pardbucích. Atleti této věkové kategorie samozřejmě mohou startovat i kdekoli jinde, nutností jsou však pro ně stanovené rozsahy disciplín.
Propozice sobotních  – nedělních mítinků

Hlavní událostí na dráze za českými hranicemi bude sobotní mítink IAAF World Challenge v dějišti předminulého světového šampionátu. Třetí díl seriálu uvidí v Ósace přes absence například Liu Sianga řadu zajímavých jmen jako amerického koulaře Christiana Cantwella nebo australského dálkaře a překvapivého lídra tabulek Chris Noffkeho. Zvědaví budeme jistě i na návrat někdejšího olympijského šampiona v kladivu Koži Murofušiho. Z ženského pole stojí vypíchnout jamajskou Veronicu Campbell-Brownovou, jež se objeví na startu stovky, a také australskou diskařku, aktuální mistryni světa Dani Samuelsovou.
Více k seriálu World Challenge, v němž je šestou zastávkou 27. 5. Zlatá tretra Ostrava, naleznete zde.

Pokud jde o kvalitu soupisky, velmi zdatně Ósace konkuruje sobotní portorická Ponce Grand Prix, jež je součástí kontinentálního seriálu mítinků NACAC. Především ve sprintech a nad překážkami se představí řada zvučných jmen: Shawn Crawford, Churandy Martina, Garry Kikaya, Debbie Dunnová, Davidové Oliver a Payne, Yehue Gordon, Felix Sánchez, Sheena Tostaová a další. (Pozn. Web mítinku není k dispozici.)

Dvěma víkendovými dny se rozjede celoroční seriál určený vícebojařům. Zahajující mítink IAAF World Combined Events Challenge pořádá již vcelku tradičně městečko Desenzano u severoitalského jezera Garda. Top jmény jsou ukrajinská sedmibojařka Hanna Melnyčenková, pátá z loňského MS v Berlíně, a obhájce loňského prvenství Američan Jake Arnold. Ženská favoritka Melnyčenková žije ve Florencii s manželem Williamem Frullanim, desetibojařem, jenž bude rovněž na startu, a tak to nebude mít daleko. Českou stopu obstarají v Itálii Pavel Baar a Adam Nejedlý.
Challenge se letos poprvé dostane do České republiky, kladenský TNT-Fortuna následuje v polovině června po rakouském Götzisu. Výsledky z Desenzana sledujte zde.

Tyto a případné další události pro vás budeme sledovat na atletika.cz.


Michal Procházka

Vytisknout