Víkend ve znamení maratonu

pondělí 17. října 2016
O uplynulém víkendu proběhlo hned několik zajímavých maratonských závodů. Nejrychlejší čas zaběhl vítěz amsterdamského závodu Daniel Wanjiru.

Amsterdam

Wanjiru byl možná trošku překvapivým vítězem. Tento čtyřiadvacetiletý běžec debutoval na maratonské trati před dvěma lety ve Frankfurtu a při svém triumfu v nizozemské metropoli si výrazně vylepšil osobní rekord. Tomu nahrávaly i dobré povětrností a teplotní podmínky.

Po trochu vlažném začátku, se tempo postupně zvyšovalo a na patnáctém kilometru bylo jasné, že se bude útočit na traťový rekord Wilsona Chebeta z roku 2013, který měl hodnotu 2:05:36. Chebet byl na startu i tentokrát. Na metě půlmaratonu byla v čele ještě patnáctičlenná skupina běžců. Na dvaatřicátém kilometru odstoupil poslední z vodičů a v ten moment usiloval o primát už jen kvartet běžců. První odpadl Mule Wasihun.

Tempo se nadále stupňovalo a v závěrečných pěti kilometrech nasadil k trháku právě Wanjiru, který nakonec setřásl i zbývající soupeře a proběhl vítězně cílem v novém traťovém a též osobním rekordu 2:05:21. „Po třiceti kilometrech jsem se cítil velmi dobře a začal si věřit, že bych mohl zvítězit. O pět kilometrů později jsem se pokusil nastoupit a doběhl si pro vítězství,“ řekl po doběhu. Druhý finišoval jeho krajan Samy Kitwara za 2:05:45. Hned o tři minuty si vylepšil osobní rekord třetí Marius Kipserem (2:05:47).

Jasnou vítězkou závodu žen byla Etiopanka Meselech Malkamuová, pro kterou to bylo druhé maratonské prvenství v letošním roce (první bylo v Hamburku). Rozhodující byla fáze závodu po třicátém kilometru, když se v čele nacházela pětice závodnic. S postupem dalších kilometrů se však Melkamuová od svých soupeřek odpoutala a doběhla si pro přesvědčivé vítězství v čase 2:23:40. Druhé místo vybojovala její týmová kolegyně Abebech Afeworková (2:24:27). O další více než půl minuty zpět zaostala třetí Eunice Chumbaová z Bahrajnu (2:25:00).

Toronto

Vítězem maratonu v Torontu se stal Keňan Philemon Rono. Tréninkový partner olympijského vítěze Eliuda Kipchogeho rozhodl o svém triumfu pět kilometrů před cílem, kdy se dostal před do té doby vedoucího Etiopana Seboku Dibabu a cílem proběhl za 2:08:27. Na Dibabu tak „zbylo“ druhé místo, když zvládl tuto distanci za 2:09:47. Na bronzový stupínek vystoupal dvaadvacetiletý Keňan Albert Korir (2:10:23). Zajímavostí je, že právě vítěze postihla před startem menší nehoda, když na něj spadlo hrazení, u kterého se před závodem protahoval a přivodil si krvavé zranění na hlavě. Přesto se rozhodl startovat a ještě si doběhl pro primát.

To Etiopanka Shure Demiseová se stala první ženou, která úspěšně obhájila vítězství při torontském maratonu. Tentokrát jí k tomu stačil čas 2:25:19. Druhá byla její krajanka Tadelech Bekeleová (2:26:29) a třetí skončila Keňanka Rebecca Chesirová (2:28:52).

Kongdžu

Velmi solidní čas zaběhl i vítěz maratonu v jihokorejském Kongdžu Felix Kiprotich z Keni, když proběhl cílem v čase 2:06:58, což je nejen druhý nejrychlejší čas tohoto závodu, ale i Kiprotichův nový osobní rekord. Z druhé příčky se radoval jeho reprezentační kolega Ernest Ngeno (2:07:49). Osobní maximum si vylepšil i třetí v cíli Robert Kipkorir (2:08:03).