přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Víkend rámuje Oslo a Eugene

Atletičtí fandové se mají o víkendu znovu nač těšit. Nejvíce v programu září dnešní Zlatá liga a nedělní Eugene se závodní premiérou Věry Cechlové.

Jako první se ale rozběhne od 17 hodin hlavní program mítinku „Askina 2008“ v německém Kasselu. Češi na startovní listině chybí, podle pořadatelů mají být největšími taháky domácí oštěpařské hvězdy Neriusová a Obergföllová, mistryně světa v kladivu Heidlerová, tyčkař Ecker. Ze zahraničních jmenujme Kanaďana Tadiliho (800 m), Jihoafričana de Villierse (400 m př.) nebo třeba Botswaňana Garenamotseho (dálka). Stránky mítinku jsou zde.

 

O hodinu později se rozběhne o něco nabitější 9. ročník turínského Memoriálu Prima Nebiola. Vynikajícího konkurenta bude mít Petr Svoboda, nad vysokými překážkami se střetne s Kubáncem Roblesem. Romana Dubnova se ve výšce utká s Kazaškou Aitovovou a domácí di Martinovou. Ze startovky dále září jména jako Savigneová (trojskok) nebo Bungei (800 m). Stránky mítinku jsou zde.

 

V osm hodin začíná hlavní program Zlaté ligy na stadionu Bislett v norském hlavním městě. Stejně jako v Turíně, i v Oslo máme dvojnásobné zastoupení. Jak Iva Straková, tak Jakub Holuša mají šanci vyzvat adepty milionového pokladu. Naše výškařka to bude mít hodně těžké s chorvatskou suverénkou Vlašićovou, mladý středotraťař změří síly na 1500 m s Keňanem Chogem.
Z desítky vítězů v prvním závodě odpadla hned trojice, stovku nepoběží Jamajčan Carter, dvojnásobnou trať jeho krajanka Simpsonová, čtvrtku pokořitel Warinera Meritt – naopak poražený z Američanů chybět nebude. Nejmenovali jsme ještě pětici, která o 1 mil. USD bude nadále minimálně ještě dnes usilovat: 400 m překážek – Jackson (USA), dálka – Al-Sabee (KSA), oštěp – Pitkämäki (FIN), 800 m – Jelimová (KEN), 100 m př. – Onyiaová (ESP). Těžkou roli bud mít Al-Sabee, byť na startu tentokrát není Saladino. Pitkämäki porazil Nora Thorkildsena o pouhý centimetr, což bude veliký motiv pro domácího závodníka. Milovníci středních tratí budou opravdu zvědavi, co předvede objev Jelimová. Mladičká Keňanka se před týdnem předvedla vskutku excelentně.
Stránky mítinku jsou zde, Zlaté ligy zde.

 

V sobotu uvidí český divák vynikající atletiku v Praze na Julisce. Od 11.30 se rozběhne 2. kolo extraligy družstev. Vítězství z prvního kola obhajují muži Kroměříže a ženy Olympu Brno. Zuby si na vylepšení pozice v tabulce brousí zejména poražení obhájci z domácí Dukly a ženy dalšího pražského oddílu USK. Ze špičky by měli chybět snad jen právě atleti závodící v zahraničí, spousta ze závodníků řadí Julisku mezi nejoblíbenější stadiony. Podrobnosti jsou zde.

 

Oba víkendové dny jsou také určeny vícebojařskému mítinku ve francouzském Arles. Letmý pohled na startovní listinu věstí, že je doslova vybrané. Známější jméno, abyste pohledali – osobní rekordy přes osm tisíc má minimum borců, není-li výčet čítající lepšího z domácích bratrů Barrasů Romaina, Uzbeka Smirnova a Tunisana Dhouibiho dokonce úplný. Mezi ženami má výrazněji přes šest tisíc nasbíráno Kanaďanka s pěkným českým jménem Zelinka, a také Holanďanka Hoosová (mistryně Evropy do 22 let)  a Britka Hollmanová. Ovšem Zelinková v Götzisu zaostala výkonem 6034 za OR takřka o více jak 300 bodů. Časový pořad a startovky jsou zde.

 

Na krétskou Chániu má ty nejlepší vzpomínky Denisa Ščerbová, tentokrát však dává přednost domácí extralize. 60. ročník mítinku „Venizelia“ startuje v 15.45 a nemá tolik zvučných jmen, výjimkou je snad tyč s Blomem a Börgelingem, oštěp s Kovalsem, v trojskoku Idowu. Stránky mítinku jsou zde.

 

V neděli pokračuje vícebojařské Arles. V Perné u Mikulova se poběží o nominaci na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, ženy startují v 10.50, muži v pravé poledne. Propozice jsou zde.

 

Odpoledne je vyhrazeno mítinku v litevském Kaunasu. Startovka není k dispozici, ale vzhledem k tomu, která disciplína je v časovém pořadu jednoznačně zvýrazněna, a také který z domácích atletů se prosazuje nejvíce na mezinárodním poli, můžeme očekávat velmi slušně nabitý disk v čele s Aleknou. Stránky mítinku jsou zde.

 

Americký start Cechlové

Na nedělní mítink Prefontaine classic v americkém Eugene naplánovala svůj vstup do sezony česká diskařka Věra Cechlová. „Příprava proběhla téměř bez komplikací, měla jsem jen 3denní nucený výpadek, když se mi zablokovala záda. Bohužel se to stalo krátce před mítinkem v Lovosicích, kde jsem chtěla zahájit původně, a protože jsem vzhledem k olympiádě nechtěla riskovat,  tak jsem závodění odložila,“ říkala před dnešním odletem do USA. 

Za sebou má 36denní přípravu v JAR. „Bylo to úplně perfektní: teplo, nadmořská výška, nově zřízené regenerační procedury. Navíc tam s námi byl pořád masér. Místní nám ve všem vycházeli vstříc hlavně kvůli Honzovi Železnému, který je tam ohromně populární. Stačilo v obchodě říct odkud jsem a málem mi dali všechno zadarmo,“ libovala si bronzová diskařka z MS 2005, která litovala pouze toho, že tam s ní nemohl být její manžel Jakub. „Měl školu a musel se starat o dostavbu baráku, kam se chceme na podzim přestěhovat.“

Cechlová doufá, že se jí vydařená příprava podaří zúročit v závodech. „V Eugene ale od sebe ještě moc nečekám. Přeci jen to je první závod.  Na druhou stranu je to příležitost získat body do Světové atletické tour a bude tam velká konkurence,“ odkázala na startovní listinu, v níž najdeme především silné Američanky v čele s lídrem dosavadní sezony Stephanie Brownovou -Traftonovou (66.17).

Vedle sezonní premiéry Cechlové slibuje mítink v Eugene zajímavou podívanou na mnoha frontách. Překvapením jistě není silné obsazení ve sprintech – namátkou domácí Felixová, Williamsová, Edwardová (všechny na 100 m), Richardsová, Trotterová, Jamajčanka Williamsová (400 m),  její krajan Frater (100 m), Američané Spearmon , Crawford (100 a 200 m), Carter (200 m), Taylor (200 a 400 m) a na čtvrtce Merritt, Klement či Kanaďan Tyler –  mužské kouli (Hoffa, Cantwell, Nelson, Taylor) či tyči (Walker, Hartwig, Miles). Po zadu ovšem nezůstávají ani běhy (K. Bekele/10 000 m, Webb/míle, Lagat, Koech, Mottram /2 míle, Jamalová/1500 či Defarová/5000 m) a mužská výška se světovým šampionem Thomasem z Baham či Rusi Uchovem a Silnovem.   

Stránky mítinku naleznete zde.


 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout