přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. května 2010, 15:08

Víkend nabitý atletickými událostmi

Sotva jsme si oddechli po výtečné Zlaté tretře Ostrava, hned navazujeme kopou rozhodně ne nevýznamných událostí rozložených do dnešního dne, soboty a neděle.

Boj o vícebojařské tituly slibuje napínavou podívanou
Republikový šampionát se po dvou letech vrací na slavný stadion v Houšťce u Staré Boleslavi. Vyrovnaná by měla být zejména soutěž mužů, kde je i přes absenci obhájce titulu Davida Sazimy poměrně široké pole favoritů. Nechybějí zbývající medailisté z loňska František Staněk a Pavel Baar, ani další z reprezentantů jako Adam Nejedlý či Jaroslav Hedvičák, takže se dá čekat velmi napínavý souboj o medaile.
Ženská soutěž je i díky souběhu s mítinkem v Götzisu, kde budou startovat Eliška Klučinová s Janou Korešovou, podstatně jednoznačnější. Jasnou favoritkou je stříbrná medailistka z loňského evropského šampionátu juniorů a dorostenecká mistryně světa Kateřina Cachová. „Také to tak vidím, ale třeba mě ostatní holky překvapí,“ myslí si vítkovická závodnice.
Svěřenkyně Michala Buzka stále bojuje s četnými zraněními, byť v současnosti je podle svých slov relativně zdravá. „Dřív jsem musela kvůli zranění běhat překážky na opačnou nohu, než je pro mě přirozené. Teď jsem se vrátila k té původní a na časech to je znát,“ říká po zkušenostech z prvního extraligového kola, kde běžela větrných 14.03 a k tomu skočila přes 6 m do dálky. „Šampionát beru hlavně jako rozzávodění před sezonou, nějaký velký výkon od sebe nečekám,“ říká Cachová.
Mistrovské klání je rozloženo do tří dnů a začíná už dnes, kdy rozjedou své víceboje mladší věkové kategorie. O víkendu jsou pak na programu hlavní soutěže. Více informací k vícebojařskému šampionátu v rubrice Zaostřeno na.


Eliška Klučinová se poprvé objeví v Götzisu spolu s Janou Korešovou, obě tak budeme postrádat na mistrovství ČR - foto: J. Kucharčík

Dnes proběhne mítink v německé Desavě, kam pravidelně míří i čeští zástupci. Letošní ročník není výjimkou, ve startovní listině najdeme několik reprezentantů, tyčkařské trio Balner, Janáček, Kudlička, čtvrtkaře Vaňka, na patnáctistovce Bařinovou, na stýplu Sekanovou. juniorského rekordmana. Hlavními hvězdami mítinku budou vedle domácích atletů jistě půlkařka Pamela Jelimová, oštěpařka Marija Abakumovová a trojskokanka Trecia Smithová.
Více o mítinku zde. Startovka je zde.

V sobotu vše vypukne naplno. V rakouském Götzisu se rozběhne nejprestižnější vícebojařský mítink. Přítomna bude kompletní zahraniční špička v čele se současnými jedničkami Brianem Clayem a Jessicou Ennisovou. Zamíří sem také české trio: Roman Šebrle, Jana Korešová, Eliška Klučinová. Zatímco Šebrle si na Hypomeetingu odkroutí neuvěřitelnou třináctou účast, pro obě sedmibojařky to bude götziská premiéra.
„Čekám, že to za ten týden ještě trochu vylítne, ale je pravda, že zatím ta forma není taková, jak jsem si představoval po soustředěních,“ prohlásil Šebrle po sobotním kole extraligy. „Nešlo to tolik nahoru, takže můžu jen překvapit. Na 9000, ani na 8800 bodů to nebude. Příjemně by mě potěšil nějaký pěkný výkon kolem 8500 bodů,“ pověděl k nadcházejícímu víkendu.
„Bude to můj první závod v Götzisu, nikdy předtím jsem se tam nebyla ani podívat, a musím přiznat, že jsem z toho trochu nervózní,“ přiznala Klučinová, úspěšná sedmibojařka z mládežnických šampionátů. „Nevím, co čekat ani od závodu, ani od sebe. Jsem zdravá, podařilo se odtrénovat všechno, co bylo v plánu. Zatím jsem ale závodila jen na lize a některé z výsledků nebyly špatné, ale sedmiboj je prostě sedm disciplín a uvidíme, jak se mi to podaří složit,“ popsala majitelka o něco lepšího osobáku než její kolegyně z tréninkové skupiny Martiny Blažkové.
„Samozřejmě se tam těším. Konečně mě vzali, po těch letech, co o to stojím,“ oddychla si Korešová. „O to víc mě akorát mrzí, že mi ještě nedorazila forma. Asi je to tím, že jsem ještě unavená ze soustředění, která šla těsně za sebou. Takže velká očekávání od sebe nemám, šest tisíc to nebude určitě, možná ani 5900, ale věřím, že mě strhne atmosféra závodu a určitě zabojuju,“ věří stříbrná z loňské univerziády.
Stránky mítinku zde.

Dvoudenní charakter má také Evropský pohár klubových mistrů (ECCC), který se odehraje znovu na Pyrenejském poloostrově a opět v portugalské Vile Real Santo António. České barvy tu hájí ženy USK Praha a muži AK Kroměříž. Za soupeře jim v elitní osmičlenné skupině budou týmy – pro obě družstva: Luč Moskva (RUS), Sporting Club de Portugal, Fenerbahce Spor Kulübü (TUR), CA Montreuil (FRA). Vysokoškolačky se dále poměří s Valencií Terra i Mar (ESP), G.S. Fiamme Azzure (ITA) a Dubnicou nad Váhem (SVK), Kroměřížské pak čeká namísto toho trojice G.A. Fiamme Gialle (ITA), Playas de Castellón (ESP) a Newham & Essex Beagles (GBR). Vzhledem k tomu, že oba mistrovské kluby z ČR jsou nabity reprezentanty, očekávejme útoky na ostré limity pro mistrovství Evropy nebo přinejmenším české výkony roku.
Stránky ECCC 2010, elitní skupina A

V neděli pokračuje pochopitelně nejen ECCC, ale vrcholí také vícebojařské MČR. Našlapaný program završí dvojice mítinků v zahraničí. Další díl World Challenge, jenž podobně jako Tretra usiluje o Diamantovou ligu, proběhne v nizozemském Hengelu. Mítink proběhne, alespoň podle aktuální startovní listiny, bez české účasti, to ale neznamená, že jej pro vás nebudeme sledovat. Ostatně stačí se podívat na top jména, jak je předložili pořadatelé: dálkaři Irving Saladino, Dwight Phillips, překážkář Dayron Robles, půlkař Mbaleani Mulaudzi, diskař Gerd Kanter, stýplař Brimin Kipruto, mílařky Marjam Džamálová a Nancy Langatová a trojskokanka Yargelis Savigneová.
Startovní listina je zde.

Německý mítink v Chotěbuzi patří do kalendáře českých atletů pravidelně. Podle listiny ze středy by se na něm mělo objevit opět tyčkařské trio (viz Desava), přihlášeni jsou také kladivářka Ledvinová a diskař Marcell, o tempo půlky se bude starat stejně jako na Tretře Jelínková. Také zde najdeme několik zajímavých jmen, některé jsme včera, resp. ve středu viděli v Ostravě jako výškařky Forresterovou, Howardovou a Spencerovou nebo kladivářku Heidlerovou. Pozoruhodné budou starty překážkářek Derval O’Rourkeové a Natashy Hastingsové na hladkých tratích 100 m a 400 m.
Startovní listina je zde.

Všechny tyto události a snad i něco navíc se pro vás budeme snažit jako obvykle zachytit na atletika.cz.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout