přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. listopadu 2011, 14:13

Víkend na silnici i v terénu

Sezona mimo dráhu zdaleka nekončí, ba naopak. Do statistik přibyly další rychlé (půl)maratonské časy a s blížícím se mistrovstvím Evropy v krosu roste i počet tohoto typu závodů.

„Průvan v Indii“

 Tradičně výtečnou úroveň přinesl půlmaraton v Novém Dillí. Půlminuta dělila čelné trio mužského závodu od zbytku pole, přičemž Etiopan Lelisa Desisa, který tu před rokem skončil druhý, zvítězil za 59:30 – tedy ve stejném čase jako Keňan Philemon Limo v dubnu při pražském Hervisu. Limo v indickém hlavním městě rovněž startoval, skončil ale pátý (60:32). Jeho krajanům se vedlo lépe, doplnili stupně vítězů s malou ztrátou za Desisou – juniorský medailista z MS v krosu Geoffrey Kipsang prohrál o vteřinu, Mike Kigen o osm. Trojice se tím seřadila v letošních tabulkách od osmého do desátého místa.

Ještě větší průvan statistik provedly ženy, byť ani zde nedošlo ke střídání na čele – ostatně to patří světovému rekordu Mary Keitanyové z února (65:50). Druhý nejrychlejší čas roku 67:04 zaznamenala šampionka her Commonwealthu, Keňanka Lucy Wanguiová. O čtyři vteřiny zpět nejen v závodě, ale i do letošních statistik finišovala medailistka z mistrovského maratonu v Tegu a její krajanka Sharon Cheropová. Výtečné časy však mají „na svědomí“ také Etiopanky Aselefech Mergiaová (67:21) aBelaynesh Oljiraová (67:27). Rovněž pouze s pátým místem, se značným odstupem, se naopak musela spokojit i Limova kolegyně – druhá šampionka z Prahy – Lydia Cheromeiová (68:50). Navíc ji čtveřice přemožitelek odsunula v tabulkách až na  sedmou příčku. Celkem devět žen se dostalo pod hodinu deset minut.

Především v mužské kategorii byl velmi kvalitní závod na jiném místě v Indii. Silniční desítku vHajdarábádu ovládli Keňané, přičemž vítězný čas 27:30 Daniela Koga se vešel také do elitní desítky letoška, čtvrt minuty za čelem okupovaným Micahem Kogem.

Traťové rekordy maratonců
Na královské vytrvalecké trati se o víkendu činili především muži. Ve francouzském La Rochelle se KeňanJohn Komen postaral o posun traťového maxima o dvě a půl minuty na 2:07:13 a současně si vylepšil i osobní rekord. Pod dosavadní rekord (závodu i osobní) se dostal také Daniel Limo 2:08:39.

Španělská Valencia rovněž zaznamenala čas pod 2:08, o vteřinu zlomil tuto metu Keňan Isaiah Kosgei. O pouhé dvě vteřiny zpět se o druhé a třetí místo podělili jeho krajané (v tomto pořadí) Francis Bowen a Nicholas Kemboi.

Nejrychlejší ženou víkendu byla v italské Florencii Etiopanka Asha Gigiová, která ovládla zdejší maraton jednoznačně za 2:31:36. V libanonském Bejrútu sice její kolegyně Seada Kedirová běžela o dvě vteřiny pomaleji, ale zase se jí podařilo vylepšit traťový i osobní rekord. Další Etiopanka Bizunesh Urgesaová se objevila v cíli o minutu a čtvrt později, 40letá Francouzka Swetlana Pretotová, celkově třetí, se blýskla časem 2:33:07.

Krosy ve Španělsku a Francii
V jednom z nejstarších závodů na Pyrenejském ostrově se prosadili zahraniční hosté. 88. ročník krosu „Jean Bouin“ v Barceloně ovládli Maročan Ilias Fifa a Etiopanka Firehiwot Goshuová. Úspěch zaznamenaly ale i na třetím místě známé dráhové atletky Marta Domínguezová před čtvrtou Natalií Rodríguezovou.

„Cross de l‘Acier“ ve francouzském Leffrinckoucke patřil loňskému mistru světa Josephu Ebuyovi, který za větru a deště jasně předčil letošního šampiona Imane Mergu i 17letého mladíka Fikadu Haftu. Mezi ženami se prosadila etiopská maratonkyně (2:25) Feysa Tadesseová.

Krosu evropského okruhu ve španělském Llodiu kraloval světový rekordman na silniční desítce Leonard Komon, jenž těsně předčil Eritrejce Kidane Tadeseho. Ženský závod patřil evropským barvám konkrétně Italce Nadie Ejjafiniové před Portugalkou Leonor Carneirové.

S využitím EME News

 

Michal Procházka

Vytisknout