přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2011, 16:45

Víkend na plné obrátky

Roztočený atletický kolotoč se o víkendu rozhodně nezpomalí. Českou stopu v zahraničí bychom v sobotu i neděli měli nalézt nejen na MU ve Veszprému, ale také na mítincích v New Yorku, Istanbulu, Štrasburku či Schwechatu.

PÁTEK

Ještě dnes se uskuteční mítink Premium evropského okruhu  v italském Turíně. Podle předběžných startovek v něm nefiguruje žádný z českých atletů. Pořadatelé prezentují jako hlavní hvězdu světového rekordmana na 110 metrů překážek Dayrona Roblese.
Stránky mítinku

SOBOTA

V maďarském Veszprému se dorostenecká reprezentace střetne s domácími a slovinskými výběry. „Jedeme s cílem vyhrát, snadné to nebude, nad Maďarskem jsme loni vyhráli jen o bod,“ uvedl z cesty do dějiště vedoucí realizačního týmu Tomáš Purman. „Zatím neznám, v jakém složení nastoupí soupeři, takže se těžko něco předpovídá. Kluci jedou v nejsilnějším složení, o jejich vítězství strach i tak nemám. U holek bude záležet, kolik na Maďarky ztratí. Celkově bychom ale měli uspět.“
Více o mezistátním utkání do 17 let

Sotva jsme si oddechli po Oslu, z českého pohledu vydařeném, už je tu další, v pořadí šestý díl letošní Diamantové ligy. V New Yorku bude vzhledem k pondělnímu Odložilovi česká účast početně o poznání chudší, na druhou stranu si tu odbude letošní premiéru v prestižním seriálu oštěpařka Jarmila Klimešová.
Patrně nejočekávanějším jménem bude Tyson Gay, jenž se po startu v ulicích města (Manchester) a na tréninkovém stadionu (Clermont) konečně představí na stovce v ostře sledované konkurenci za standardních podmínek. A zmiňme ještě i nejlepší světovou atletku roku 2010, výškařku Blanku Vlašičovou. Výkonnostně sice Chorvatka nikterak nezáří, sezonou však zatím kráčí bez  porážky a navíc se zlepšuje. Určitě hlavní adeptka na letošní premiérové překonání dvou metrů.
Časový pořad a startovní listiny

Zítřek také patří dvěma podnikům Classic evropského seriálu. V turecké metropoli Istanbulu se podle startovek představí trojice českých atletů, Jitka Bartoničková na čtvrtce, Jana Kárníková v kouli a Petr Vitner na 1500 m „mladých“. 66. ročník Memoriálu Cezmiho Ora dále přivítá ze známých jmen na stovce Dwaina Chamberse, ve výšce Venelinu Venevovou a na čtvrtce – hladké nebo překážkové – Vaniu Stambolovovou. Kompletní startovky najdete zde.
Startujících na 63. Venizelii v řecké Chanii neznáme, velmi skrovné informace jsou zde.

NEDĚLE

Mítink ve francouzském Štrasburku sice není zařazen do žádného mezinárodního seriálu, vedle řady zvučných domácích jmen (jejich výčet je zde) však přilákal na stovku třeba i Yohana Blaka a Daniela Baileyho, oba s osobními rekordy hluboko pod deset vteřin. Co už se však v odkazovaném článku nedočtete, ani když vládnete francouzsky, je, že startují dva členové manažerské skupiny Top Athletics, oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch.

Tradiční mítink mladých atletů v rakouském Schwechatu každoročně přiláká početnou účast ze střední Evropy. Nejinak tomu bude i tentokrát a zamíří tam pochopitelně i české naděje.
Přehled přihlášených na Memoriál Franze Schustera je zde.

Tolik to hlavní z víkendového prologu našlapanému příštímu týdnu. Fanoušci se mají na co těšit, závodníky, trenéry, organizátory či média čeká v nadcházejících dnech pořádná šichta.

Michal Procházka

Vytisknout