přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Víkend bude patřit talentům i hvězdám

Hlavními událostmi nastávajícího víkendu jsou z českého pohledu domácí halový šampionát juniorů a dorostu a mítinky v Birminghamu, Desavě a Splitu.

Halu Otakara Jandery v pražské Stromovce čeká další rušný víkend. Tentokrát se zde uskuteční republikový šampionát mládežnických kategorií, který bývá pro početnost závodníků přezdíván jako Gigant. Velké očekávání vzbuzují především sprinterské disciplíny juniorů, kde budou startovat tři ze čtyř členů krátké štafety, která vloni vybojovala stříbro na MEJ. A že se skutečně máme na co těšit, naznačily dva národní juniorské rekordy, které zaběhl v úterý na mítinku ve Vídni Pavel Maslák. Více informací o šampionátu naleznete v článku Trojice stříbrných „štafetmanůbude ozdobou mistrovství a v ZAOSTŘENO NA...

V sobotu odpoledne se hvězdy mezinárodní atletiky sjedou na 20. ročník Aviva Grand Prix do  Birminghamu. Očekávanými vrcholy mítinku kategorie IAAF jsou tři útoky na světová maxima, které ohlásili etiopští běžci Bekele, Burkaová a Dibabaová. Česko na mítinku zastoupí čtveřice závodníků.

Kenenisa Bekele už dříve v Birmingamu dvakrát tabulky přepisoval, když vylepšoval maxima na 2000 a 5000 m, nyní má spadeno na halovou trojku a dvanáct let starý výkon Daniela Komena 7:24.90. „Je to velmi rychlý čas a tvrdý rekord k překonání. Ale tuto dráhu mám rád a vždy zde byly skvělé závody,“ prohlásil Bekele, který by však pro rekord musel ubrat ze svého dosavadního maxima musel ubrat skoro šest vteřin. Soupeři v závodě mu budou třeba rekordman ve stýplu Shaheen z Kataru či Keňané Kiputo, Mutahi a Korir.

Gelete Burkaová si dala za cíl pokoření dvě desetiletí starého rekordu na jednu míli v hale, který má hodnotu 4:17.14, a jehož autorkou je Rumunka Doina Melinteová. Halová mistryně světa Burkaová, kterou vloni přišla o šance na titul i pod otevřeným nebem kvůli kolizi s později diskvalifikovanou Španělkou Fernándezovou, musí pro rekord vylepšit svůj venkovní OR na míli o jednu sekundu. Navíc se bude muset vypořádat se zdatnou konkurencí v osobě Bahrajňanky Džamálové, se kterou těsně sousedí v dlouhodobých tabulkách patnáctistovky. Patří jim druhá a třetí pozice za rekordmankou Sobolevovou z Ruska.

Dvojnásobná olympijská vítězka Tiruneš Dibabaová cílí pro změnu na nejlepší světový výkon všech dob na dvě míle. Ten na rozdíl od předchozích není letitý, nedočkal se ještě ani prvního výročí, a řada čtenářů atletika.cz ho jistě má v živé paměti i proto, že jej předvedla Meseret Defarová v Praze při prvním ročníku Mítinku světových rekordmanů v Praze. Tehdy slavila, a celá O2 Arena s ní, po výkonu 9:06.26. Nyní se jí pokusí o rekordní zápis připravit její velká rivalka Dibabaová, které by měla zdatně sekundovat mistryně světa z Berlína na trati 5000 m Vivian Cheruiyotová z Keni.
  
Nabité jsou však i další disciplíny, kde už ataky světových rekordů ohlášeny nejsou a velkou pozornost budí třeba i šedesátka žen, kde se po závodní pauze vrací letošní překvapení Laverne Jonesová, která by se měla utkat s loňskou kometou Carmelitou Jeterovou. Češi budou mít dle startovní listiny zastoupení ve čtyřech disciplínách. Na překážkách bude mít český rekordman Petr Svoboda za soupeře mj. světového rekordmana Dayrona Roblese, v tyči čeká Jiřinu Ptáčníkovou silná konkurence Polek Rogowské a Pyrekové, Brazilky Murerové, Rusky Feofanové, Němky Spiegelburgové ad., na osmistovce se Lenka Masná poměří třeba s domácí Meadowsovou či Ukrajinkou Krevsunovou a konečně na čtvrtce se představí Zuzana Bergrová, jíž čeká třeba Novlene Williamsová.
Stránky mítinku v Birminghamu naleznete zde.

Paralelně s mítinkem v Birminghamu se v sobotu odpoledne uskuteční v německé Desavě skokanský mítink s tyčí mužů a výškou žen. Mezi tyčkaři by se měl z českých závodníků představit čerstvý člen nominace pro HMS Michal Balner, který si na středeční Zimní pražské tyčce vylepšil OR na 570 cm. Za soupeře bude mít hlavně silné domácí borce, ale také třeba mistra světa z Paříže 2003 Giuseppe Gibilisca.
Jasnou favoritkou výšky je pak halová mistryně Evropy Ariane Friedrichová, která už dokázala skočit venku 206 cm a její OR z haly je jen o 1 cm horší. Česko by měly zastoupit Iva Straková, která už má podobně jako Balner splněný limit na HMS, s Oldřiškou Marešovou, jež by je mohla zkusit v nominaci doplnit.
Propozice mítinku zde.  

Na neděli si pak mistryně světa ve skoku vysokém Blanka Vlašičová sezvala soupeřky na 4. ročník domácího mítinku Slobodna Dalmacija v chorvatském Splitu. Očekává se návštěva přes deseti tisíc fanoušků, kteří budou zvědavi na souboj jejich hvězdy především s laťkou, ale samozřejmě i se soupeřkami, mezi nimiž by neměla chybět Češka Barbora Laláková.   

Adam Pražák

Vytisknout