přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. května 2011, 13:39

Víkend bude atleticky barvitý

Premiéra národního šampionátu na 10 000 metrů, Olympic hopes, regionální přebory i Diamantová liga. V následujících dnech čeká české atlety pestrá směsice soutěží. Zde je přehled nejpodstatnějších z nich.

SOBOTA

V Bílině se koná mistrovství ČR v běhu na 10 000 metrů. Samostatný šampionát v této disciplíně je přitom v Česku novinkou, dosud se o tituly bojovalo v rámci „velkého“ MČR mužů a žen na dráze. Organizátoři odpoledne pojali jako běžecký festival a hlavní kategorie rámují závody nižších věkových kategorií na kratší tratě. Více informací o šampionátu naleznete v článku  V Bílině bude mít samostatnou premiéru mistrovská desítka a v sekci ZAOSTŘENO NA...

Uherské Hradiště pořádá své memoriály a také hostí Festival olympijských nadějí (Olympic Hopes), na kterém se představí mladí reprezentanti Česka, Maďarska a Slovenska. Řada závodníků chce využít kvalitního startu ke splnění nominačních kritérií na vrcholné akce sezony. Svoji letošní premiéru by si tu měl odbýt dálkař Roman Novotný.

Z řady regionálních přeborů víkendu upozorňujeme především na ten pražský, v němž na Julisce hodlá řada reprezentantů ozkoušet svou formu na začátku sezony. V předběžných přihláškách lze dohledat například jméno tyčkařské jedničky současnosti Jiřiny Ptáčníkové, finalistu loňského ME v běhu na 400 m př. Josefa Proroka, jeho kolegu z oddílu i disciplíny Michala Uhlíka, sprintery Kateřinu Čechovou a Libora Žilku ad. Na MMaS ve vícebojích, které hostí Třinec, by měla vedle jiných závodit i Kateřina Cachová.

NEDĚLE

Druhý díl seriálu Diamantové ligy uvidí diváci v čínské Šanghaji a i tentokrát má Česko mezi hvězdami světové atletiky zastoupení. Oštěpaře Petra Frydrycha, který vyhrál úvodní závod DL v Dauhá, čeká  souboj nejen s věhlasnými borci typu Andreas Thorkildsen a Tero Pitkämäki, ale i s parťákem ze skupiny Jana Železného Jakubem Vadlejchem. Ten zažije v prestižním seriálu premiéru, stejně jako Lenka Masná, která se pokusí prosadit mezi elitním půlkařkami.
Z disciplín bez české účasti vzbuzuje velká očekávání start chorvatské výškařky Blanky Vlašičové, která vynechala halovou sezonu a do sektoru se vrací po více než půl roce, a samozřejmě i duel mezi domácím miláčkem Liou Siangem a dalším hvězdným překážkářem Davidem Oliverem z USA. Přímý přenos vysílá program ČT 4 od 14 hod.    

Českou stopu lze vysledovat i na nedělním mítinku v Montgerone (FRA), kde by měla házet oštěpařka Jarmila Klimešová.

Adam Pražák

Vytisknout