přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Víkend a klid? Pro atlety a jejich fanoušky platí pravý opak

Ve Stromovce už začal domácí šampionát vícebojařů a chodců, dalšími taháky víkendu jsou mítinky v Postupimi, Lipsku, Valencii a Gentu, kde se budou reprezentanti pokoušet o limity pro HMS.

Hala Otakara Jandery  pražské Stromovce si v zimním období tradičně nedopřává oddychu. Od pátku do neděle v ní budou bojovat o republikové tituly vícebojaři všech kategorií spolu s mladými adepty chůze. Nejnabitější bude sobota, kdy mj. mají ženy na programu celý pětiboj a čtyři ze sedmi disciplín si „odkroutí“ vícebojaři. Pro podrobnosti odkazujeme na čtvrteční článek „Tituly obhajují Korešová a Nejedlý“ nebo do rubriky ZAOSTŘENO NA...

Ještě dnes večer se v obchodním centru Stern v německé Postupimi utkají elitní tyčkařky, v sobotu pak je na programu soutěž mužů. Startovní listina k dnešnímu datu eviduje tři české zástupce. Mezi muži to jsou Michal Balner a Jan Kudlička, v té ženské pak Pavla Rybová. Podaří se někomu z nich rozšířit nominaci pro HMS?
Stránky tyčkařského mítinku v Postupimi zde.    

O velkou pozornost si žádá také sobotní mítink v Lipsku, v jehož předběžné startovní listině najdeme hned desítku českých reprezentantů, z nichž nejvíce je sprinterů. Překážkáře Petra Svobodu a Martina Mazáče čeká zdatná konkurence vedená Terrence Trammellem a Allenem Johnsonem, Lucie Škrobáková se může poměřit třeba s Američanku Chantií Mossovou a v případě postupu obou do finále i s Jamajčankou Golding-Clarkovou, Libor Žilka se na hladké šedesátce utká třeba s Katařanem Samuelem Francisem a duo Kateřina Čechová a Iveta Mazáčová čeká duel s např. Tianna Madisonovou či Ivet Lalovovou.
Vrhač Jan Marcell by se po krátké odbočce ke své hlavní specializaci, kdy v unikátní hale se čtvrtkařským oválem vyhrál ve Finsku závod v hodu diskem, měl vrátit k vrhu koulí, v němž bude Česko reprezentovat na HMS v Dauhá. Hvězdou sektoru by měl v Lipsku být Američan Christian Cantwell.
Také další z majitelek limitu pro světový šampionát v hale,  půlkařka Lenka Masná, si nemůže stěžovat, že by její disciplína nebyla dobře obsazena, Jméno Ukrajinky Taťjany Petljukové s OR pod 1:58 hovoří za vše.
Samostatnou kapitolu tvoří čtvrtkařky Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová, které by mohly zase o něco přiblížit ženskou štafetu k účasti na HMS. Celému kvartetu k tomu zbývá vylepšit nejlepší letošní čas v průměru o dvě desetiny na osobu.
Stránky mítinku naleznete zde.České zastoupení, byť výrazně skromější, mají i dva víkendové mítinky kategorie IAAF ve Valencii a Gentu. Do španělského dějiště minulého HMS zamíří čtveřice reprezenatntů, z níž zatím jako jediná má splněný limit pro HMS tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Dálkař Roman Novotný, půlkařka Veronika Mráčková a mílař Tomáš Bednář mají v sobotu ve Valencii šanci pokusit se o totéž. Mítink jako takový je výrazně a pro Španělsko tradičně ve znamení běhů, velká očekávání se vztahují třeba k trojce mužů, kde se domácí Sergio Sánchez chce pokusit o evropský rekord.
Stránky mítinku ve Valenciii zde.      

Ve zveřejněné startovce nedělního mítinku v belgickém Gentu registrujeme jedinou zkratku CZE v kolonce státní příslušnosti. Patří k trojskokance Martině Šestákové, která tak má další dobrou možnost zaútočit na limit pro HMS. Její letošní maximum má zatím hodnotu 13.75 m, k nominaci potřebuje přidat ještě dva decimetry. Pomoci jí k tomu může soupeření třeba s Ruskou Taranovou-Potapovou či Slovenkou Danou Velďákovou. Zajímavostí mítinku pak je i závod na 2000 m př.
Stránky mítinku v Gentu zde.

Adam Pražák

Vytisknout