přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. srpna 2005, 21:27

Viceprezident IAAF: Desetibojaři se neprovinili a nic jim nehrozí

Mezinárodní atletická federace IAAF nebude vyvozovat žádné závěry z případu českých desetibojařů Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka.

Agentuře DPA to dnes večer řekl viceprezident IAAF Helmut Digel s tím, že kauzu s injekcemi glukózy před závěrečnou disciplínou soutěže nepovažuje federace za dopingový případ a nebude jej řešit. Desetibojaři podle něj byli ošetřeni podle pravidel IAAF, Šebrlemu tak zůstane titul vicemistra světa, Dvořákovi osmé místo.

"Z našeho pohledu to není žádný případ," řekl Digel a odvolal se na pravidlo IAAF číslo 144, podle něhož je lékařské ošetření sportovce během závodu možné. "Lékařská komise IAAF zjistila, že podle tohoto pravidla bylo takové ošetření oprávněné," řekl Digel k výsledkům šetření případu orgánem světové federace.

To bylo zahájeno poté, co vedení finské výpravy informovalo federaci o tom, že čeští desetibojaři použili ve středu před desátou disciplínou během na 1500 metrů infuzi. Lékař výpravy Petr Sikora dnes v dějišti řekl, že oba atleti od něj dostali injekčně dvacet mililitrů glukózy, aby předešel poškození zdraví, které hrozilo při vyčerpávající soutěži za extrémních podmínek. Atleti totéž potvrdili při předvolání ke Gabrielu Dollému, členovi světové antidopingové agentury WADA a šéfovi antidopingové sekce atletické federace IAAF. Vedení českého týmu se zatím nevyjádřilo.

                                                                                                  ČTK