přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. června 2008, 20:47

Vicemistři Baďurová a Janků předali poháry a medaile vítězům

Jubilejní čtyřicátý ročník Poháru Rozhlasu s Českou spořitelnou ovládly po roce znovu moravské školy. V Houštce se „setkali s vítězi“ také patroni Kateřina Baďurová a Tomáš Janků.

Dvacet tři nejúspěšnějších škol ve čtyřech kategoriích se sjelo na setkání vítězů do Staré Boleslavi. Stadion v Houštce, který v minulosti zažil spoustu světových rekordů Emila Zátopka nebo Josefa Odložila, přivítal mladé atletické naděje, 12 členné týmy žáků druhého stupně základních škol. O pohárech už bylo rozhodnuto v krajských a oblastních kolech, dnes šlo především o individuální souboje v jednotlivých disciplínách.

Solidní výkony na Setkání vítězů
Zmiňme některé kvalitní výkony: Dominik Dvořák (Praha, Petřiny-Jih) dolétl 638 cm do dálky, Linda Komínková (Mor. Nová Ves) skočila 532, oba v kategorii starších. Pěkných výsledků bylo dosaženo v bězích. Mezi mladšími zvládla Eliška Dřímalová (Břeclav,Slovácká) 600 metrů za 1:47.27, kilometr stlačil pod 3 minuty Jakub Korbel (Ostrava-Poruba) – 2:58.36. Starším kralovali na osmistovce Kateřina Kodrová z pražské Jeseniovy (2:24.09), velmi přísná měřítka snese čas Josefa Rygla (Třebíč) na 1500 m – 4:23.89. Do 186 cm se vznesl kolínský Filip Staňko, o vyrovnání rekordu poháru 190 cm se již pokoušel neúspěšně. Šedesátku starších dívek vyhrála v těsném souboji zlínská Martina Černochová (8.11), mladším kralovala jasně Kristýna Kobianová z pražské Jeseniovky (8.28). Jedinému mladšímu chlapci se povedl čas pod 8 vteřin, zato běžel Lubor Slunský rovnou o 21 setin lépe (7.79), vyrovnanější souboj mezi staršími pro sebe získal Štěpán Cysař z Petřin (7.45). Dramatickou tečku obstarávají na všech velkých závodech štafety. Na Pohár Rozhlasu patří 4x60 m, kde je vždy hlavní otázkou dobrá předávka, takže nebyla nouze o kolize či ztráty kolíků.

Což takhle svatba, princi?
Odměnou byly pro závodníky nejen medaile a diplomy, ale i setkání s českými reprezentanty a partnery tyčkařkou Kateřinou Baďurovou a výškařem Tomášem Janků. Školáci při besedě tradičně váhali s dotazy, nakonec ale získali odvahu. Na dotaz, zda prý budou spolu na pokoji, pokud se dostanou na olympiádu odpovídal Tomáš. „Vzhledem k tomu, že spolu už několik let žijeme, tak doufám, že tam s tvým svolením budeme moct být také v jednom pokoji,“ odpověděl dotazujícímu mladíkovi. Méně suverénní odpověď, ale měl na jasnou otázku „kdy bude svatba?“. Z úst Tomáše zaznělo jen ehm a podobné zvuky, na což Kateřina zareagovala s nadhledem slovy „po tom, co jste slyšeli, není o co stát“.

Hymnu až na olympiádě
Tomáš jako obvykle pobavil svými historkami, byť to bylo tentokrát skromnější. Na dotaz, kdy naposledy tančil latinskoamerické tance neváhal s odpovědí „na Silvestra ve tři ráno“. Načež dostal bleskurychlou doplňující, s kterou to prý bylo „borkou“. „Tancoval jsem s borcem,“ odvětil Tomáš. Poté byl požádán o zazpívání hymny, to však odmítl. „Já bych si jí rád zazpíval na olympiádě.“

Tomášův nejbližší program: Eberstadt a Tábor
V sobotu se Tomáš chystá na velice kvalitní výškařský mítink do německého Eberstadtu, jakýsi výškařský Götzis. „Podmínkou startu je 230 skočených v sezóně, je to jeden z vrcholů sezóny,“ těší se, protože o uplynulém víkendu už získal vstupenku, která znamená i letenku na OH. „Na Tábor mám pěkné vzpomínky, když jsme tam zůstávali při vodáckých výletech,“ vyprávěl. „Věřím, že to budou úžasné závody a že divákům ukážeme výšky přes 230 cm, jako před čtyřmi lety v Plzni,“ zavzpomínal na legendární závod při MČR.

Baďurová si na Peking věří
A propos, jak to vypadá s Tomášovou partnerkou Kateřinou a její přípravou, jak snáší to, že bude mít po lednovém zranění minimum šancí na splnění limitu – ptal se moderátor Tomáš Kohout. „Je to samozřejmě těžké. Ale já jsem si loni v Ósace zvedla náladu, zlepšila sebevědomí. Limit 445 zase není tolik, abych to nemohla zvládnout,“ uvedla stříbrná medailistka z MS. Po skončení besedy Baďurová a Janků předali ocenění, podepsali se všem zájemcům a jubilejní Pohár Rozhlasu se stal minulostí.

Pohár Rozhlasu se příští rok změní
„V tomto roce je současný model poháru naposledy,“ uvedla svazová trenérka mládeže Iveta Rudová. „Chceme udělat ze setkání opravdové finále týmů, a také aby tu byly opravdu ty nejlepší školy.“ Zatím se zde soutěží vlastně jen individuálně, protože týmové poháry a ocenění se udílejí za oblastní a krajská kola. A postup na Setkání vítězů si teď zajišťují vítězové oblastí, bez ohledu na to, zda měla nějaká jiná škola na druhém, třetím místě lepší bodový zisk. „Umožníme patrně také startovat sportovním školám mezi ostatními na krajském kole,“ nastiňuje Rudová. V nynějším systému, kdy jsou školy rozdělené do čtyř skupin, je problematické zejména spojení jižních Čech a Moravy. „Dojet z Hodonína do Tábora jako letos je velmi finančně náročné,“ vysvětluje Rudová. „Konečný model je ještě v jednání všech zúčastněných stran,“ uzavírá.

Finalisté Setkání vítězů (4 sportovní školy, po jedné vesnické a městské)
Starší žákyně
1. ZŠEZ, Zlín 7126 b
2. ZŠ Jeseniova, Praha 6615
3. ZŠ Masarykova, Kolín 6546
4. ZŠ Plánická, Klatovy 6287
5. ZŠ Mikuláše z Husi, Tábor 6126
6. ZŠ Moravská Nová Ves 6114

Mladší žákyně
1. ZŠ Slovácká, Břeclav 6043 b
2. ZŠ Heyrovského, Olomouc 5917
3. ZŠ Jeseniova, Praha 5715
4. ZŠ Mikuláše z Husi, Tábor 5293
5. ZŠ Horní Lideč 5277
6. ZŠ Pasířská, Jablonec n. N. 5130

Starší žáci
1. ZŠ Benešova, Třebíč 6833 b
2. ZŠ Heyrovského, Olomouc 6812
3. ZŠ Břeclav, Kupkova 6705
4. ZŠ Masarykova, Kolín 6330
5. ZŠ Petřiny-jih, Praha 6304
6. ZŠ Horní Lideč 5879

Mladší žáci
1. ZŠ Slovácká, Břeclav 5237 b
2. ZŠ Porubská, Ostrava-Poruba 4765
3. ZŠ Dolany u Olomouce 4491
4. ZŠ Jeseniova, Praha 4416
5. ZŠ Letní pole, Vyškov Starý Jičín 4360
6. ZŠ U Stadionu, Chrudim 4149

Poháry:
Poháry byly přidělovány na základě bodového součtu všech čtyř kategorií, následně se boduje prvních deset míst (10 až 1). Hodnotí se podle výsledků v krajských a oblastních finále.

Pohár Marie Losové pro nejúspěšnější městskou školu získala se ziskem 29 bodů ZŠ Slovácká, Břeclav.
Pohár Miroslava Tučka pro vesnickou školu vybojovala s 25 body ZŠ Horní Lideč.
Pohár Alfréda Janeckého pro nejúspěšnější sportovní školu patří za 33 bodů ZŠ Heyrovského, Olomouc.

Starší žákyně
město - ZŠ Plánická, Klatovy 6287
vesnice - ZŠ Moravská Nová Ves 6114
sportovní – ZŠ Emila Zátopka, Zlín 7126

Mladší žákyně
město - ZŠ Slovácká, Břeclav 6043
vesnice - ZŠ Horní Lideč 5277
sportovní - ZŠ Heyrovského, Olomouc 5917

Starší žáci
město - ZŠ Kupkova, Břeclav 6705
vesnice – ZŠ Horní Lideč 5879
sportovní - ZŠ Benešova, Třebíč 6833

Mladší žáci
město - ZŠ Slovácká, Břeclav 5237
vesnice - ZŠ Dolany u Olomouce 4491
sportovní - ZŠ Porubská, Ostrava-Poruba 4765

Další informace naleznete na www.atletika.cz (rubrika Zaostřeno na…) a www.poharrozhlasu.cz

Michal Procházka

Vytisknout