přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. května 2011, 19:49

Vícebojařskými mistry republiky Helcelet a Korešová

Adam Sebastian Helcelet a Jana Korešová suverénně ovládli hlavní kategorie národního šampionátu ve vícebojích, který hostil pražský stadion v Edenu. Helcelet neměl daleko k prestižní hranici osmi tisíc bodů.

Výsledky hovoří jasnou řečí. Devatenáctiletý Adam Sebastian Helcelet, který obléká žlutorudý dres pražské Dukly, absolvoval tak trochu svůj vlastní závod. V dvoudenní soutěži nasbíral celkem 7969 bodů a od stříbrného medailisty, jímž je David Sazima z USK Praha, ho dělí 476 bodů. Třetí muž pořadí, František Staněk z téhož klubu, nasbíral celkem 7410 b.


Helcelet (uprostřed) se svými soupeři na stovce, foto: J. Kucharčík

"Vzhledem k tomu, že mě celou přípravu bolela záda a teprve ve středu jsem začal cítit přicházející formu, tak jsem se svým výsledkem spokojený nad míru. Na druhou stranu mi chybělo jen 31 bodů od hranice osmi tisíc a limitu na mistrovství světa, takže mé pocity jsou smíšené," hodnotil vítězný Helcelet a dodal, kde o chybějící body přišel. "Celý druhý den se nepovedl optimálně. Začalo to překážkami, které jsme jako jediní měli v protivětru, další ztráty byly v disku, tyčce. Už jsem byl unavený," líčil svěřenec Tomáše Dvořáka, který by měl být jedním z hlavních favoritů mistrovství Evropy do 23 let, které v polovině července hostí Ostrava.

Společnost by mu na šampionátu měl dělat Michal Štefek, který dnes skončil čtvrtýý a i on  svým výkonem 7384 b splnil nominační kritéria. Závod nedokončil loňský mistr Pavel Baar, nevydařeným diskem se ukončily ambice dalšího ze spolfavoritů – Adama Nejedlého.

Jana Korešová plně potvrdila roli favoritky ženského závodu  a spíše než se soupeřkami bojovala o co nejvyšší bodový součet. Ten se nakonec zastavil na 5663 bodech. „Myslela jsem, že to půjde o trochu lépe, ale projevilo se, že jsem závodila z plného tréninku,“ prohlásila třicetiletá závodnice USK Praha. 

Z jednotlivých disciplín ji nejvíce potěšil hod oštěpem, v němž si výkonem 39.25 m vytvořila nový osobní rekord. „Nejhůř naopak hodnotím dálku, v níž bych měla být podle mě schopná skákat i 640 cm, takže o půl metru více, než jsem předvedla. Na tomto výkonu, ale i na některých dalších, se bohužel podepsal vítr, který tu foukal trochu nevyzpytatelně,“ hodnotila svěřenkyně Martiny Blažkové, jíž nyní v sezoně čekají především dálkařské starty.

„Věřím, že až si trochu odpočinu a vylétne mi rychlost, mohla bych se pokusit o splnění limitu na mistrovství světa. Víceboj už půjdu asi jenom jeden
, a to na Evropském poháru,“
doplnila čerstvá absolventka FTVS, oboru psychologie a tělocvik.


Jana Korešová na dvoustovce, foto: J. Kucharčík


Na druhém místě v závodě skončila součtem 4900 bodů Alena Galertová USK Praha, která však coby juniorka nemohla promluvit do ženského pořadí v rámci MČR. Stříbrnou medaili si tak odvezla vítkovická závodnice Kateřina Vodová (4702), třetí byla s 4446 b Gabriela Vaculová z Olympu Praha.

A jak dopadly další kategorie, které dnes vrcholily? Mezi juniory neměl rovnocennou konkurenci Václav Sedlák, který ze soutěže vytěžil 7260 bodů a k dřívějšímu limitu na MEJ z překážek přidal splněné kritérium i ve vícebojích.  Stříbro patří Davidu Štefkovi ze Slezanu Frýdek-Místek (6589 b), třetí byl Dominik Dvořák z pořádající Slavie Praha (6446).
Kategorii mladších žáků vyhrál taktéž domácí Jan Kisiala (2307), mezi dívkami byla nejlepší Patricie Gamonová z Poruby (3065).

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout