přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Vícebojaři si na dálku poslali vizitky před HMS

Rozdílně se v posledních dnech předvedli úřadující mistři světa. Ennisová o víkendu řádila v utkání s USA, Hardeeho zastínili jiní. Jak vypadá svět víceboje měsíc a půl před HMS?

Mistryně světa v sedmiboji Jessica Ennisová nadchla při mezistátním pětiutkání v Glasgow, když nejprve v závodě na 60 m př. zaběhla nový národní rekord 7.95 a předčila i halovou mistryni světa v této disciplíně Američanku Lolo Jonesovou, aby pak jen o pár desítek minut později útočila na další britské maximum, tentokráte ve výšce. To se sice drobné atletce (oficiální míry a váhy 165 cm a 57 kg) nakonec nepovedlo, ale i tak z toho byl nový a velice pěkný osobní rekord 194 cm. Především díky ní pak Britové celé utkání vyhráli, o tři body před favorizovanými Američankami.


Jessica Ennisová

Kompletně absolvovaným pětibojem vládne tabulkám zatím Hyleas Fountainová s výkonem 4731 bodů z uplynulého víkendu, jímž jen o 22 bodů zaostala za 11 let starým americkým rekordem DeDee Nathanové. Výrazný výsledek Fountainová potřebovala, protože pro jistou pozvánku do Dauhá musí skončit mezi nejlepšími třemi vícebojařkami, které budou na HMS zvány na základě letošní výkonnosti.

Také mužský protějšek Ennisové mezi vícebojařskými mistry světa v Berlíně, Američan Trey Hardee, nadchnul svojí výkonností nad překážkami, když na úterním mítinku v Göteborgu stlačil své maximum na 7.70, což ho aktuálně řadí na 14. místo ve světě mezi specialisty. Jenže pak přišla nevýrazná koule 14.51 a zcela zpackaná dálka, v níž se ani jednou netrefil na prkno a neskočil ani sedm metrů, a Hardee v exhibičním trojboji obsadil až třetí místo za vítězným Švédem Nicklasem Wibergem a Kubáncem Yordani Garcíou.

V tabulkách sedmiboje zatím vede Američan Ashton Eaton výkonem z víkendu 6256 bodů. Jen o dva body méně však nasbíral Ukrajinec Alexej Kasjanov, který v Záporoží vytvořil nový národní rekord své domoviny. Pomohlo mu k tomu i nové osobní maximum v dálce 804 cm, jímž se momentálně řadí na druhé místo tabulek i v této disciplíně. Dále, a to o jediný centimetr a v téže soutěži, skočil letos pouze jeho krajan Viktor Kuzněcov.  

Naopak s nezdarem se musel vyrovnat olympijský vítěz Bryan Clay, který v americkém Allstonu neskočil základ o tyči a přišel tak o šanci předvést kvalitní výsledek, jímž by si řekl o pozvánku do Dauhá, kde by měl obhajovat zlato z předloňské Valencie. Chce-li v Kataru závodit, musí buď podstoupit další závod nebo doufat v (jeho případě dost pravděpodobné) udělení jedné ze dvou divokých karet, které mají organizátoři k dispozici. 

Adam Pražák

Vytisknout