Vícebojaři o republikové tituly ve strahovské hale

čtvrtek 26. února 2004
Ve dnech 27. a 28. února 2004 hostí přetlaková hala v Praze na Strahově mistrovství České republiky v halových vícebojích.

Šampionát se uskuteční podvanácté a pokaždé se konal v Praze. Největšími sběrateli cenných kovů jsou v historii mistrovství Kamil Damašek s pěti úspěchy v kategorii mužů, Jana Klečková v soutěži žen dosud získala osm medailí. Vícebojařka pražské Sparty a poslední mistryně republiky v halovém pětiboji však letos do bojů nezasáhne. Vedle šestinásobné šampionky startovní listina žen také postrádá Michaelu Hejnovou, bronzovou z loňské Světové univerziády. „Halovou sezonu jsem se rozhodla vynechat, závody v hale mi nikdy nedělají dobře na kotníky. Chci být úplně v pořádku do přípravy na léto a pokusit se o limit na olympiádu,“ zdůvodnila sedmá žena ME 2002 v Mnichově. Hlavní favoritky domácího šampionátu v pětiboji tak lze hledat v Petře Šindelářové a Blance Skřivánkové. V obou mistrovských vícebojích předchozí sezony byla úspěšnější Šindelářová z Olympu Praha, která v hale vybojovala stříbrnou medaili a pod otevřeným nebem skončila třetí.

Mezi muži se ve dvoudenním kláním bude o obhajobu mistrovského titulu pokoušet vítkovický Pavel Havlíček. Dvaadvacetiletý atlet v úvodu této sezony reprezentoval Českou republiku při mezistátním utkání ve vícebojích v nizozemském Zuidbroeku, kde podlehl svému zřejmě největšímu soupeři pro nadcházející mistrovství ČR Vítu Zákouckému. Zatímco Havlíček nasbíral 5130 bodů, Zákoucký obsadil třináctou pozici v konkurenci 20 vícebojařů z pěti zemí ziskem 5221 bodů. Do boje o medaile jistě zasáhne také juniorská jednička loňského roku, Jiří Kliner z Dukovan, či bronzový medailista z mistrovství ČR 2003 v desetiboji Lukáš Klíma.

V juniorských kategoriích budou na republikovém šampionátu chybět někteří účastníci mezistátního utkání s Francií a Německem, které se uskuteční ve francouzském Eaubonne 29. února. Českou republiku bude reprezentovat Lukáš Patera, který loni na MS do 17 let získal bronz v soutěži osmibojařů. S výpravou do Francie odcetuje také Zuzana Hejnová, mistryně světa do 17 let na 400 m překážek. Čerstvá halová mistryně ČR v dálce Denisa Ščerbová, která na MU v Zuidbroeku zaznamenala mezi ženami vynikající čtvrté místo a nejlepší výsledek z českého celku, se již připravuje na cestu na halové MS do Budapešti. "Teď se budu soustředit výhradně na skok do dálky," prozradila talentovaná atletka.

Mistrovství republiky v halových vícebojích 2004 ve strahovské hale zahájí v pátek 27. února od 10 hodin šedesátky dorostenců, juniorů a mužů. Sobotní program startuje překážkami stejných kategorií v 9 hodin, šampionát pak vyvrcholí před sedmnáctou hodinou. Pětiboje žen, juniorek a dorostenek jsou na pořadu v pátek.