přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vícebojaře čeká poslední reparát

Od pátku do neděle se v Táboře uskuteční mistrovství republiky ve vícebojích. Ve hře nejsou pouze tituly, závodníci mají poslední možnost splnit limit pro ME.

 Při neúčasti Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka bude hlavní pozornost v mužské kategorii nejspíše upřena k Josefu Karasovi. "Udělám, co bude v mých silách. Když budu mít v konečném součtu nasbíráno 7800 a více bodů, budu spokojen," prohlašuje sedmadvacetiletý závodník Dukly Praha. Uvedenou hranici přitom nezmiňuje náhodou, právě tolik je totiž potřeba, aby si mohl balit kufry do Göteborgu.  
Jeho předchozí snažení provázela vytrvalá nepřízeň osudu. Slibně rozjetý desetiboj ve slovinském Mariboru pokazil, když neskočil základ v tyčkařském sektoru. O týden později bylo ve francouzském Arles proti pro změnu počasí. Silný vítr do zad při stovce a dálce zařadil Karasův výkon 7849 bodů do kategorie neuznaných. "Přitom jsem přesvědčený, že mi vítr spíš body ubral než přidal. Pomohl sice na stovce, ale škodil na čtvrtce i vrzích. Ve výšce museli pořadatelé laťku držet, aby nespadla a pouštěli ji teprve, když jsme skákali. Až poté odhadovali, jestli jsme jí shodili my nebo vítr," vrací se k "divokému" desetiboji samotný aktér, který do třetice všeho špatného neuspěl ani při Evropském poháru na Jaltě. Tam bylo na vině několik faktorů. Střevní chřipka, která závodníka oslabila před závody, deštivé počasí a především  nepovedený disk, paradoxně nejoblíbenější Karasova disciplína. "Neměl jsem ani jeden měřený pokus. Mnozí tvrdili, že to snad ani není možné, já bohužel dokázal opak," bere nezdar s odstupem času  s humorem. Jak k tomu došlo? "První pokus podle mě přešlap nebyl, jen jsem došlápl na obrubník, ale rozhodčí to viděli jinak. Při druhém pokusu jsem si nevytřel kruh a uklouzl. A ten třetí?  Ptal jsem se Tomáše Dvořáka, jestli ho mám házet z místa, na jistotu, on ale řekl, že nutně potřebujeme body, abychom nesestoupili. Tak jsem to zkusil i s otočkou a poprvé v životě poslal disk 10 cm mimo výseč," popisuje Karas, který má stejně jako ostatní poslední možnost splnit reparát.

Nejinak tomu je i v ženské kategorii. Zde se za hlavní adeptku pokoření limitu považuje Michaela Hejnová. Juniorská vicemistryně Evropy z roku 1999 a účastnice olympiády v Aténách, která se k závodění vrací po zranění, sice stále ještě hledá bývalou formu, poslední ukazatele však prý naznačují obrat k lepšímu. "Od Jalty, kde jsem byla po nemoci, jsme s trenérkou hodně trénovali. Jsem na tom lépe po zdravotní i kondiční stránce," prohlašuje šestadvacetiletá závodnice s osobním rekordem 6065 bodů. K letence do Göteborgu by jí stačilo o 215 méně. "I za to bych v současné době byla určitě ráda," přiznává Michaela Hejnová, která se kromě víceboje pokouší o limit i na krátkých překážkách. Ty jsou v sedmiboji úvodní disciplínou a tak se Michaele vkrádá do hlavy svůdná myšlenka:  "Splnit tak za víkend oba limity, to by bylo něco!"   
Obdobně přemýšlí i Denisa Ščerbová. Juniorská mistryně světa i Evropy ve skoku dalekém na víceboj částečně přesedlala teprve po letošní zimě, kdy při mezistátním utkání nečekaně vytvořila národní rekord v halovém pětiboji. Pod otevřeným nebem jí ovšem k neoblíbené kouli přibyl ještě o něco neoblíbenější oštěp, a tak je cesta za zdoláním limitu složitější. První pokus na Jaltě nevyšel, s výkonem 10,17 v kouli a 32,84 v oštěpu nedokázala ani excelentní skokanka a sprinterka nasbírat více než 5582 bodů. "Chtělo by to hodit oštěpem přes 38 metrů a koulí přes jedenáct," uvědomuje si Denisa, která podle svých slov právě na vrzích usilovně pracuje.  Ovšem, kdyby se o víkendu podařilo splnit limit také v dálce, dala by jí v Göteborgu přednost před vícebojem. "Měla bych větší šance. Víceboj je hrozně ošidný, nepovede se jedna disciplína a dva dny závodění jsou na nic," poznává Denisa na vlastní kůži.

Snažení českých vícebojařů můžete vidět na táborském Stadionu míru na vlastní oči. Soutěžní maraton startuje v pátek od 10,30 žákovskými a dorosteneckými kategoriemi, o víkendu se připojí junioři a "dospělí". Kompletní výčet vítězů bude znám v neděli o půl sedmé večerní.

Adam Pražák

Vytisknout